BEZPEČNĚ NA SILNICÍCH

DOPORUČUJEME:
- ZÁKLADNÍ PARAMETRY A TYPY CYKLISTICKÝCH TRAS  
- CYKLOPOJMY, DRUHY CYKLISTICKÉ DOPRAVY A TRAS 

-
PRÁVA A POVINNOSTI CYKLISTŮ 
-
VYBAVENÍ JÍZDNÍCH KOL


- CYKLISTICKÉ DESATERO

BEZPEČNĚ NA SILNICÍCH
1) Viditelnost     
2) Retroreflexní materiály zvyšují bezpečnost v silničním provozu
3) Na kole jen s přilbou (statistika, články, ...)
4) Používejte cyklistické přilby (průzkum, jak může přilba pomoct, rodičovské tipy, ...) 
5) Rady 

 

10 pravidel pro chování na cyklostezce

  1. Ohled na ostatní účastníky provozu cyklostezky – účastník se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval, nebo nepoškozoval někoho jiného.
  2. Směr pohybu – všichni účastníci provozu cyklostezky jsou povinni se pohybovat po pravém okraji a vždy za sebou! Pouze při sníženém provozu je možné se pohybovat ve dvojicích vedle sebe.
  3. Používání bezpečnostních pomůcek – všichni účastníci, kteří využívají cyklostezku ke sportovním aktivitám jsou povinni používat helmu a dalších ochranných pomůcek dle uvážení.
  4. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy - účastník musí jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Svou rychlost a svůj způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění tak, aby neohrožoval ostatní účastníky provozu cyklostezky.
  5. Zákaz alkoholu - účastníci pod vlivem alkoholických nápojů, jsou povinni opustit provoz cyklostezky.
  6. Předjíždění – předjíždět se může vždy pouze zleva! Je nutné poskytnout předjížděnému dostatek prostoru, aby nebyl ohrožen. Je možné upozornit předjížděného zvoláním: „zleva“.
  7. Vjíždění a rozjíždění – každý účastník, který chce vjet na cyklostezku, nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí rozhlédnout kolem sebe a přesvědčit se, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a ostatní.
  8. Zastavení – každý účastník se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně na cyklostezce zdržoval a omezoval tak plynulý provoz cyklostezky. V případě pádu, či zranění musí místo uvolnit co nejrychleji.
  9. Chování při úrazech – při úrazech je každý účastník provozu cyklostezky povinen poskytnout první pomoc a přivolat v případě nutnosti záchranou službu.
  10. Povinnost prokázání se – Každý účastník, nebo svědek, ať odpovědný nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.

1) VIDITELNOST

 Tři rady pro zvýšení viditelnosti

 1) používejte reflexní a fluorescenční materiály a kombinujte je, abyste byli dobře vidět za světla i za tmy

 2) reflexní předměty umístěte nejlépe ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu (cyklisté také na přilbu a kolo)

 3) dětem pořiďte oblečení, školní brašny a doplňky opatřené reflexními a fluorescenčními bezpečnostními prvky

 Reflexní a fluorescenční předměty nejsou drahé. Nejrůznější přívěsky, nášivky, nažehlovačky, samolepky, pásky na ruku apod... pořídíte například v galanteriích nebo v obchodech s jízdními koly za rozumné ceny.

 Bezpečnostní vesta kombinující žlutou fluorescenční barvu s reflexními pruhy výrazně zvyšuje viditelnost za světla i za tmy.


 Každý den dochází na sinicích k vážným dopravním nehodám. Jejich oběťmi bývají často chodci. Příčinou mnoha tragických nehod je nedostatečná viditelnost. Auta i cyklisté mají povinnost za snížené viditelnosti svítit, chodci takovou povinnost a ani možnost nemají. přitom jsou v silničním provozu ti nejzranitelnější.

 Víte, že z 256 chodců usmrcených při dopravních nehodách v roce 2003 bylo 61% sraženo autem za tmy?

 „Vidět a být viděn“ je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích. Za snížené viditelnosti platí dvojnásob. Řidiči, kteří zranili chodce, se shodují na tom, že ho neviděli vůbec nebo příliš pozdě.

 Viditelnost chodců lze zvýšit pomocí dobře zvoleného oblečení, nášivek a doplňků ze speciálních materiálů. Jsou snadno dostupné a vůbec ne drahé.

 Zvýšení viditelnosti

 Viditelnost lze zvýšit vhodnou barvou oblečení a doplňky z fluorescenčních materiálů, které zvyšují světelný kontrast vůči pozadí a prodlužují tak vzdálenost, na jakou může řidič chodce nebo cyklistu zaznamenat.

 Fluorescenční materiály – zvyšují viditelnost za denního světla a za soumraku, ve tmě však svou funkci ztrácejí. Nejčastěji používanými barvami jsou jasně žlutá, zelená a oranžová.

 Reflexní materiály – odrážejí světlo v úzkém kuželu zpět ke zdroji, a to až na vzdálenost kolem 200 metrů. Výrazně zvyšují viditelnost za tmy za snížené viditelnosti.

 

 Reflexní materiál je v noci vidět na 3x větší vzdálenost než bílé oblečení a více než na 10x větší vzdálenost než oblečení modré. Při rychlosti 75km/h potřebuje řidič nejméně 31 metrů (1,5 sekundy) na to, aby si uvědomil nebezpečí a odpovídajícím způsobem zareagoval. Pouze s reflexními materiály u chodci a cyklisté dají dostatek času!

 Principy odrazu světla ( z www.sterba-kola )

 V podstatě lze rozlišit dva nejpoužívanější principy odrazu světla. Za základní je považován ten, který využívá mikroskopických skleněných kuliček (jejich hustota je kolem 20 000 na centimetr čtvereční!), na nichž se dopadající světlo láme a od reflexní, hliníkové plochy odráží zpět k očím pozorovatele. U druhého modernějšího principu, mikroprizmatického, se uplatňují namísto kuliček drobné hranolky. Mimochodem, je to stejný princip, jaký využívají i odrazky, jen s tím rozdílem, že tyto hranolky jsou u odrazek nepoměrně větší (makroprizmatické materiály). Vůbec nejmodernější jsou pak fluorescenční fólie, které pro lidské oko vyzařují více světla.

Odrazky vs. Reflexní materiály ( z www.sterba-kola )

"Pokud by cyklisté měli pocit, že reflexní materiály na jejich kole, oděvu, obuvi či přilbě plně nenahrazují klasické odrazky, platí to jen po určitou dobu," vysvětluje Jan Šolc ze společnosti 3M âesko. "Nová odrazka sice odráží asi dvakrát více světla než reflexní plocha o stejné velikosti, ovšem účinnost odrazky rapidně klesá už zhruba po třech měsících používání, zatímco reflexní materiály si své vlastnosti podržují dlouhodobě. Konkrétně pro výrobky naší firmy je garantujeme minimálně po dobu sedmi let."
Vlastnosti odrazky jsou závislé na míře vystavení slunečnímu svitu, zvláště UV záření, a jsou omezené stárnutím plastu. Dnes používané reflexní fólie jsou mnohem trvanlivější, odolné proti následkům častého praní (50 - 100 cyklů při 60 °C), navíc jejich škála, variabilita umístění na různé druhy povrchů či možnosti potištění jsou mnohem širší (našití, nažehlení, nalepení). Z tohoto pohledu je tedy budoucnost bezpečnosti cyklistů vyloženě na poli těchto moderních materiálů.
Co se týče "barvy" odráženého světla, vždy záleží na zabarvení vrchní vrstvy.

Děti

 Děti jsou na silnicích ohroženy víc, než jiní chodci. Jsou méně soustředěné a nedokážou ještě dobře odhadovat a předvídat. O to důležitější je, aby byly na silnici co nejlépe vidět. Světlé oblečení, školní brašna a boty s reflexními doplňky učiní jejich každodenní cestu do školy i ze školy bezpečněji.

 Víte, že v roce 2003 se 31 % nehod, jejichž účastníkem byly děti – chodci, stalo ve dne za zhoršené viditelnosti?

 Bezpečnostní prvky pro zvýšení viditelnosti nosí i policisté, hasiči a záchranná služba. Ceníte si snad svých dětí méně než tyto instituce svých zaměstnanců?

 Cyklisté

 Bezpečnostní prvky na jízdním kole jsou nezbytné pro zaručení dobré viditelnosti. Povinné je vybavení přední bílou odrazkou, zadní červenou odrazkou a oranžovými odrazkami na pedálech a v paprscích kol (mohou být doplněny reflexními proužky na botách a oděvu). Za snížené viditelnosti musí být kolo vybaveno rovněž světlometem svítícím bílým světlem vpředu a stálým nebo blikajícím červeným světlem vzadu. Pamatujte, reflexní doplňky v každém případě zvyšují bezpečnost cyklistů na silnicích.

 Zdroj: BESIP  

 2) RETROREFLEXNÍ MATERIÁLY ZVYŠUJÍ BEZPEČNOST V SILNIČNÍM PROVOZU

Podzimní a zimní měsíce se vyznačují často zataženou oblohou, mlhami a celkově špatnou viditelností. I ohleduplný a nespěchající řidič se tak může dostat do situace, kdy špatně viditelnou postavu na ulici spatří až příliš pozdě a tragédii již nemůže zabránit. Většině těchto kolizních situací mohou chodci a cyklisté, jako nejzranitelnější účastníci silničního provozu, předejít třeba jen vhodnějším oblečením.

Bílé či světlé oblečení chodců totiž samo o sobě nezvyšuje jejich viditelnost v noci na větší vzdálenost. Aktivním prvkem zvyšujícím bezpečnost za snížené viditelnosti jsou retroreflexní materiály fungující na principu zpětného odrazu (tzv. retroreflexe), což je fyzikální vlastnost zajišťující, že světelné paprsky dopadající na povrch retroreflexního materiálu jsou odráženy zpět ke zdroji tohoto světla.

Retroreflexní materiály jsou materiály, které jsou schopny odrážet dopadající světlo až na vzdálenost 200 metrů. Mají proto perspektivně velké uplatnění při zajištění bezpečnosti chodců a cyklistů v silničním provozu. Chodec je účastníkem dopravní nehody za snížené viditelnosti v 70 % případů a cyklista v 35 % případů.

Trh nabízí široký sortiment našívacích pásků pro výstražné oděvy, sportovní a pracovní oblečení, bundy, kalhoty, mikiny, trička, batohy, tašky, čepice, rukavice, výstražné pásky na rukávy, cyklistické a běžecké vesty, obuv apod. Dále je možné využívat zažehlovací folie, samolepící folie určené k aplikaci na pevné podklady (přilby, jízdní kola, hole), výrobky s vetkaným reflexním proužkem (vodítka a obojky pro psy, zdobící prvky batohů a brašen, lampasy pro sportovní oblečení) atd.

 Dětské vestičky

Reakcí na uvedený problém bylo také od konce roku 2003 organizování velmi zajímavého a přínosného projektu s názvem "Více bezpečí pro děti při pohybu na ulici". Tisková zpráva z roku 2006 ZDE...

Cílem tohoto projektu je vybavit mateřské školy dětskými reflexními vestami. Jasně zářivé vesty se navlékají malým dětem na jejich oblečení. Podle zkušeností řady států západní Evropy, kde je užívání takovýchto reflexních vest zcela běžné, stačí, když pouze některé z děcek na začátku a na konci celé skupiny má přes své oblečení navlečenou jasně viditelnou vestičku a každý řidič již z dálky vidí, že se blíží ke skupince dětí z mateřské školy na procházce a může tak včas reagovat a přizpůsobit rychlost jízdy. Na počátku projektu se rozdělilo 100 dětských vestiček do 17 mateřských škol zejména v rámci Severočeského kraje. Akce byla sponzorována jednou akciovou společností. Protože zájem o vestičky byl značný, bylo dalším cílem získat více sponzorů, které by se do tohoto projektu zapojily a postupně tak byla většina mateřských škol v celé republice vybavena bezpečnostními reflexními vestami.

Popisovaný celostátní projekt, který je hodnocen v oblasti prevence nehodovosti a ochrany zdraví a životů malých dětí jako velmi přínosný, má plnou podporu Ministerstva dopravy - oddělení BESIP, odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra, Policie ČR i dalších institucí Vznikl a úspěšně byl realizován nejprve v Liberci.

K počátku září letošního roku již bylo rozdáno téměř 1300 vestiček do 135 mateřských škol ve 42 městech a obcích. Do projektu se zapojilo již 15 sponzorů, kteří nechali na své náklady vestičky pro děti vyrobit.

Vestičky jsou vyráběny z jasně zářivé žlutozelené síťoviny, mají dva reflexní pruhy a z jedné strany reflexní nápis DĚTI. Vyrábějí se v jedné standardní velikosti.

Ke správné viditelnosti při jízdě na kole jsou nezbytné bezpečnostní prvky

Mimo oblečení a dalších bezpečnostních doplňků patří k základní výbavě každého jízdního kola zejména:

* Přední bílá odrazka.
* Zadní červená odrazka.
* Oranžové odrazky na pedálech a v paprscích kol.
* Za snížené viditelnosti musí být kolo vybaveno rovněž světlometem svítícím bílým světlem vpředu a stálým nebo blikajícím červeným světlem vzadu. 

Zdroj: Ministerstvo vnitra

Podle vyhlášky č. 301/2001 za nesnížené viditelnosti sice kolo nemusí být vybaveno přední a zadní svítilnou a odrazky mohou být nahrazeny odrazovými materiály obdobných vlastností a mohou být umístěny i na oděvu a obuvi. Ale! bílou odrazku je třeba nahradit bílým světloodrazivým materiálem (na kole, oděvu apod.), oranžovou oranžovým a červenou červeným.

 

 3) NA KOLE JEN S PŘILBOU

Pozor na nebezpečné přilby! - test přileb v MF Dnes z 13.5.05

 Zákon 411/2005 Sb. od 1. července 2006 nařizuje povinné nošení přileb na pozemních komunikacích pro cyklisty do 18 let. Všechny cyklistické přilby prodávané v České republice musí plnit normu ČSN EN 1078 a tato informace má být vyznačena na přilbě.

Dítě do deseti let však samo může vyrazit na silnici jet jen v doprovodu osoby, která už oslavila patnácté narozeniny.
To samé ale neplatí pro jízdu po cyklistické stezce a v obytné a pěší zóně. Tady mohou malí cyklisté jezdit sami
.

Otázkou zůstává, zda by se nemělo být nošení helem povinné pro všechny cyklisty bez rozdílu věku. 

Na silnicích Evropské unie každoročně umírá bezmála 3000 cyklistů a 139 000 je zraněno. Tato skupina podle zdravotníků patří vedle chodců k nejzranitelnějším účastníkům provozu.
Používáním kvalitních cyklistických přileb klesá riziko poranění hlavy o 85 procent, riziko poranění mozku o 88 procent. Přitom ve státech Evropské unie dojde každoročně ke zhruba 600 000 poraněním hlavy kvůli cyklistice. Podle lékařů, může prudký úder do hlavy dospělého člověka zabít už při pádu v rychlosti 11 kilometrů za hodinu, dítě i při nižší rychlosti.

 Helma ochrání hlavu až v 90% pádů. Cyklisté ale stále podceňují nošení přileb. Jen o minulém víkendu (7.9.2005) zachraňovali členové Horské služby v Jizerských horách život sedmi lidem, kteří se při pádu z bicyklu vážně zranili. Statistiky přitom hovoří jasně: jen letos zahynulo při různých nehodách na silnicích 52 cyklistů, kteří neměli přilbu.

 Přilba náraz ztlumí, ale v první řadě hlavu ochrání při pádu na nějaký ostrý předmět, kdy stačí málo a cyklista utrpí zlomeninu lebeční kosti. "Přilba slouží jako výrazná prevence poranění mozku a přídatných zlomenin lebky. Dále chrání měkké pokrývky lební a jistým způsobem i krajinu čelní a jařmovou,"vysvětluje MUDr.Rousek

 "Podle vědeckých výzkumů však může cyklistu zabít náraz hlavou do pevné překážky již při rychlosti jedenácti kilometrů za hodinu. Pokud mají cyklisté kvalitní přilbu, hrozí jim až osmkrát menší nebezpečí, že utrpí vážné poranění mozku, než když ji nemají."

Úrazy cyklistů při nehodách v silničním provozu v ČR v letech 2004 a 2005
Rok 2004
Celkový počet nehod cyklistů 4769
Přilba - ano, ne Následek nehody Počet
  S přilbou Usmrceno  5
    Těžce zraněno  66
    Lehce zraněno  373
    Nezraněno  156
  Bez přilby  Usmrceno  94
    Těžce zraněno  519
    Lehce zraněno  2861
    Nezraněno  695
Rok 2005 - 8 měsíců
Celkový počet nehod cyklistů 3205 
S přilbou Usmrceno  7
    Těžce zraněno  45
    Lehce zraněno 306
    Nezraněno  109
  Bez přilby Usmrceno  52
    Těžce zraněno 300
    Lehce zraněno  1970
    Nezraněno  416

Zdroj informací: Ředitelství Dopravní policie ČR

Zdroj: www.cestovani.idnes.cz

Přilbu je nutno před nákupem dobře vyzkoušet, platí totéž co pro obuv.

- Všechny cyklistické přilby prodávané v České republice musí být schváleny Ministerstvem dopravy a spojů ČR a jsou označeny schvalovací značkou ATEST 8 SD... 
- musí pevně sedět na hlavě- tlak na hlavu musí být rovnoměrný
- řemen se spodní sponou musí dobře ne příliš pevně sedět, musí jít otevřít jednou rukou
- mezi řemen a bradu by se měl vlézt max. 2 prsty
- přilba nesmí zakrývat uši
- přilba musí být na hlavě nasazená ve vodorovné poloze nikoli „špičkou vzhůru“
- návod na použití přilby musí být v ČJ a obsahovat informace: výrobce, použití, postup nasazování, upozornění na nutnost výměny v případě poškození
- Na cyklistiku u používáme pouze cyklistickou přilbu ne hokejovou, vodáckou apod.

Moderní bezpečná přilba by měla být vybavena dvěma upínacími mechanismy
1) pásky spojenými pod bradou
2) systémem umožňujícím přizpůsobit jeho obvod obvodu hlavy. 
Upínací mechanismus by neměl ani v jedné z krajních poloh dosednout na doraz. V okamžiku, kdy přilbu usadíte, je dobré zkusit zatřást hlavou. Jakmile helma špatně drží (padá do očí, na zátylek či sjíždí do stran), rychle si vyberte radši jinou, která vám dobře sedí. Na trhu se můžete setkat s přilbami s různou instrukcí – širší kulatý tvar, užší oválný, mělké či hluboké "střihy" a podobně. 
Ovládací mechanizmy – otočné kolečko umožňuje regulaci i za jízdy, jiné systémy vyžadují k nastavení obě ruce(sice je těžko přenastavíte za jízdy, běžná manipulace s nimi je ale velmi jednoduchá – jde jen o volbu konkrétního zájemce). 
Přilbami vybavenými pouze pásky pod bradou se raději vyhněte, kvůli nízké stabilitě na hlavě nejsou bezpečné!

velikost přilby

obvod hlavy

unisize 52 - 60
small  50 - 54 cm
medium 54 - 58 cm
large  58 - 62 cm

 Přilba nesmí být starší 8mi let, materiál křehne a snáz praská. Stejně tak při sebemenším podezření na prasknutí helmy(např. po  pádu) je nutno helmu vyměnit za novou, nekompaktní helma neplní svou funkci.

Výsledky odborných studií prokázaly, že cyklisté, kteří nosí přilbu, podstupují 19 x menší riziko úmrtí než ti, kteří ji nepoužívají. S pomocí ochranných přileb lze předejít 83% fraktur lebky, 53% zranění měkkých částí hlavy a 48% poškození mozku.

Bezpečnostní cyklistické přilby jsou vysoce efektivní v prevenci poranění hlavy a jsou zvláště důležité pro děti, protože ty utrpí většinu vážných úrazů hlavy následkem cyklistických nehod. Nejčastější místa poranění hlavy u dětí, ke kterým dochází po pádu z kola: hlava - 44%, paže - 27%, břicho - 6%, kolena 23%.  

    

 VLASTNOSTI PŘILEB

Jak jistě každý ví, naprostým základem každé přilby je polyuretanová pěna - lidově zvaná polystyrén. Ta tvoří základní hmotu celé přilby a svojí deformací či dokonce destrukcí pohlcuje nárazy a plní tak nejdůležitější bezpečnostní funkci.

Nejlevnější modely přileb zůstávají v tomto technologickém stádiu, které však není na dostatečné bezpečnostní úrovni. Takováto přilba sice chrání proti běžným nárazům, ale při setkání s ostrým kamenem či špičatou větví neklade takřka žádný odpor pronikání těchto nebezpečných předmětů tělem přilby až k hlavě. Navíc čistě polystyrénové přilby v případě tvrdšího nárazu snadno praskají a rozpadají se. Při těžším pádu, kdy může dojít k několikanásobnému úderu do hlavy tak přilba pomůže pouze v první chvíli, ale při dalších nárazech již nijak nechrání.

Přilby střední třídy jsou vylepšeny pokrytím jejich vrchní části skořepinou z odolného plastu, která je k přilbě na několika místech přilepena. Vedle desingového přínosu je hlavní funkcí této skořepiny ochrana proti povrchovému poškození přilby a hlavně proti ostrým a tvrdým předmětům. Tlak soustředěný do jednoho místa je touto skořepinou zachycen a daleko rovnoměrněji rozložen na mnohem větší plochu, takže předmět neproniká tělem přilby, ale klouže se po jejím povrchu. Nevýhodou lepené skořepiny je však její nesoudržnost se samotnou přilbou, která se po prasknutí rozpadá a při opakovaných nárazech ztrácí svoji účinnost.
Vnitřek

U nejkvalitnějších přileb (jako například SHERMAN) je tento problém vyřešen použitím technologie In-Mold, kdy je svrchní odolná skořepina odlita společně s tělem přilby jako jeho nedílná součást. Tento postup dodává celé přilbě výrazně zvýšenou pevnost a bezpečnost. Nejen že přilba odolává tvrdším nárazům a ostrým předmětům, ale zásadní výhodou je, že i při prasknutí polystyrénového těla drží přilba díky skořepině pohromadě a chrání hlavu až do samotného konce pádu. Skořepina tak tvoří jakousi vnější páteř přilby.

In-mold - technologie přímého vstřikování polystyrenu do skořepiny. Touto cestou lze dosáhnout velmi pevného a kompaktního celku. Obě části jsou pevně spojeny a náraz se rozloží na celou plochu. Díky tomu je možné použít více větracích otvorů a  dosáhnout nižší hmotnosti.

Double In-Mold - technologie je použitá také z vnitřní strany či na týlové prodloužené části. Tím je zvětšená míra bezpečí, navíc je pěnová hmota chráněna i před mechanickým poškozením například při přepravě přilby.

Současným trendem, který prosakuje mezi stále dostupnější kategorie cyklistických přileb, jsou vnitřní výztuhy ve skeletu – jsou to kostry vyrobené nejčastěji z kompozitu (uhlíkového), termoplastu nebo hliníku. Ty opět přinášejí lepší rozložení nárazu a zvyšují odolnost helmy.


- Levnější typy mají tuto skořepinu pouze přilepenou a vidíme u nich často pásku po obvodu helmy. V okamžiku kdy na nějaké místo skořepiny zatlačíme, bude se lehce prohýbat. 

-  Pozor na helmy, které nemají skořepinu s oním lesklým plastovým povrchem, ale pouze textilní nebo plyšový potah. Ty mohou sice vzbudit pocit neobvyklosti a někdy také luxusnosti, ale z výše popsaného vyplývá, že taková helma postrádá hlavní ochranný prvek a zároveň při pádu nekloužou po povrchu, mohou se zadřít o zem a tím způsobit nepříjemné poranění krku včetně zlomení vazu.

Zdroje:

 www.fiebinger.cz/... - technologie

 www.cyklokatalog.cz/... - Helma, jak vybrat tu správnou?

 

  4) POUŽÍVEJTE CYKLISTICKÉ PŘILBY  

 Něco málo o naší hlavě a cyklistických přilbách

 Abychom mohli apelovat na širokou veřejnost, která by měla v rámci bezpečnosti používat cyklistické přilby, měli bychom se podívat na několik důležitých hledisek a zodpovědět si základní otázky, které se jich týkají.

  1. nejsou cyklistické přilby pouze pro závodníky?
  2. něco o poraněních hlavy
  3. co říká výzkum
  4. jak může přilba pomoci ?
  5. jak je přilba uzpůsobena ?
  6. jak můžete být s přilbou v bezpečí ?
  7. pohodlí a váha
  8. kolik přilba stojí ?
  9. budou lidé nosit přilby ?
  10. rodičovské tipy na používání cyklistické přilby

 1. Nejsou cyklistické přilby pouze pro závodníky?

 Cyklistické přilby jsou pro všechny jezdce. Vážná cyklistická nehoda se může stát komukoli, kdykoli, kdekoli a v jakékoli rychlosti. Rodiče si mohou myslet, že jejich děti jsou v bezpečí, když jezdí pouze v sousedství (blízko domu). Ale výzkum nám říká, že většina vážných cyklistických nehod se přihodí na klidné sousední ulici. Toto platí zvláště pro děti. Většina všech smrtelných nehod cyklistů se stalo v obytných oblastech.

Kromě toho, dokonce jednoduché chyby vedou k vážným zraněním. Jedno ze čtyř vážných

cyklistických zranění je zranění hlavy. V polovině všech cyklistických nehod je zasažena jezdcova  hlava – buď střetem s autem, dlažbou nebo obrubníkem. Nehody mohou snadno způsobit poškození mozku nebo lebky.

Český cyklistický svaz nás informoval, že mládežnická kategorie do 18 let a kategorie cyklistů pod 23 let má povinnost používat cyklistické přilby. Kategorie cyklistů ELITE (dříve profesionálové) tuto povinnost nemají, ale používají je. Od etapových závodů až po mistrovství světa a národní tour (Giro d´Italia, Tour de France a Vuelta a Espaňa), což jsou největší profesionální závody v cyklistickém sportu, závodníci přilby používají. Terény na těchto mezinárodních závodech jsou velmi náročné a velmi nebezpečné zvláště na některých úsecích (sjezdy, závěrečné spurty…).

 2. Co je zvláštní na zranění hlavy ?

Těžká zranění jsou většinou provázena vážným poraněním hlavy. Mnoho z těch, kteří utrpí tato těžká poranění se už nikdy neuzdraví. Zlomené kosti nebo odřeniny se mohou zahojit, ale poranění hlavy může vést ke smrti nebo k invaliditě. Abychom lépe porozuměli proč, měli bychom vědět, jak je mozek chráněn.

Mozek je výjimečně složitou tělesnou strukturou složenou ze specifických mozkových buněk, v nichž jsou analyzovány nejrůznější podněty z vnějšího i vnitřního prostředí. Odtud jsou také vysílány příkazy ke svalům. Mozek je umístěn v lebce a obklopen čirou tekutinou (mozkomíšní mok), která jej, mimo jiné, chrání před prudkými nárazy. Nicméně, i když je v lebce volně pohyblivý, je velmi citlivý na prudké pohyby a na změny tlaku v dutině lebeční.

 

 Otřes mozku, komprese mozku  a zhmoždění mozku .

 Existují tři stupně poranění mozku:

1. Poškození mozku I.stupně : následky poranění lebky a mozku, jako hybné a citelné výpady, ložisková poškození, poruchy oběhové, vegetativní a psychické, které odeznívají během 4 – 6 dnů

2. Poškození mozku II.stupně: doba trvání následků je ohraničena časově  21 dnů po úrazu.

3. Poškození III.stupně: odeznívání důsledků poranění přetrvávají déle než 21 dnů. Často zůstávají subjektivní obtíže a psychické poruchy menšího rozsahu trvale, např. bolesti hlavy po slunění.

Akutní mozkové poranění obvykle vykazuje oddělené nebo kombinované příznaky neurologických a psychických projevů.

Psychické syndromy jsou následkem otřesu mozkového kmene, projevují  kratší, či déle trvající poruchou vědomí, ztrátu paměti  na průběh úrazového děje nebo retrográdní amnesií, kdy se porucha paměti rozšiřuje na kratší či delší interval před úrazem.

Vegetativní syndromy vznikají po  úrazových poruchách mezimozku a mozkového kmene s následnými změnami krevního obrazu,  metabolismu  sacharidů , acidobazické rovnováhy

Neurologické syndromy jako následek lokalizovaného poškození určité oblasti mozkové kůry vykazuje lokalizované výpadové klinické příznaky postiženého okrsku kůry.

 

Určení rozsahu mozkového poškození dovoluje souhrn klinických příznaků a jejich trvání. Za významnou  známku pro ocenění prognosy se považuje doba trvání poruchy vědomí. Hluboké bezvědomí s křečemi, chyběním zornicového reflexu, je známkou těžšího zhmoždění mozkového kmene a má špatnou předpověď. Centrálně podmíněný vzestup teploty nad

40 st. C  je většinou známkou krvácení do mozkových komor a má rovněž vážnou prognósu.

Otřes mozku

Za hlavní příznaky se považuje porucha vědomí různého stupně až po koma, poruchy dýchání a porucha reakce zornic. Nevolnost,zvracení a pokles krevního tlaku.V léčbě se doporučuje poloha v leže, přísný klid na lůžku po dobu minimálně 2 – 3 dnů. Vak s ledem na hlavu. Sledování krevního tlaku a pulsu, péče o stolici a močení, opakovaná neurologická vyšetření.

Komprese mozková ( akutní traumatické zvýšení nitrolebečního tlaku)

Podle příčiny vzniká jako následek epidurálního, subdurálního, subarachnoidálního a intracerebrálního krvácení..

Epidurální krvácení vzniká jako následek poranění mediální mozkové arterie. Při velikosti větší jak 5 cm3 se objevují známky zvýšení nitrolebního tlaku formou zpomalení pulsu  a nepravidelného  dýchání  provázené  tísní a konečně ztrátou vědomí za současného rozvoje ložiskových příznaků. Po potvrzení diagnosy, ale i při podezření na krvácení je nutná okamžitá operace s podvázáním postižené tepny.

Subdurální krvácení se projevuje podobně jako předchozí krvácení, jen s delším odstupem. Známky nitrolebního krvácení se rozvíjejí pomaleji.

Krvácení subarachnoidální a komorové jsou často spojeny s tak velkým rozdrcením mozkové tkáně, že léčení i přes operační odstranění ložiska je většinou bezúspěšné.

Každé poranění mozku je  provázeno otokem mozku.

Zhmoždění mozku

Oproti otřesu mozku jsou přítomny hrubé anatomické změny ve formě jednoho nebo více ložisek. Většinou při hrubém násilí se současným zhmožděním mozkového kmene dochází

k okamžité ztrátě vědomí. Všeobecné příznaky jsou zastření vědomí s neklidem. Dny trvající koma s poruchami oběhu a dýchání, samovolný odchod moči a stolice.

Z ložiskových příznaků lze jmenovat neurologické výpadové jevy podle umístění a velikosti ložiska. Velmi často bývají postižena jádra mozkových nervů – zrakového,lícního a sluchového. Každé kontuzní ložisko je provázeno otokem mozkovým.

 

Rozhodně není zanedbatelná ani finanční stránka úrazů hlavy. Cena za léčení vážného poranění mozku se pohybuje od 150 000,- do 200 000,- Kč. Podstatná je také skutečnost, že pacient musí podstupovat dlouhodobou rehabilitaci a v mnoha případech ho čeká i snížené společenské uplatnění.

Z dynamického a laskavého člověka se může vlivem úrazu hlavy stát apatický člověk, který je jako dítě a vyžaduje dlouhou těžkou léčbu.

3. Co říká výzkum

Jak souvisí jízda na kole bez přilby s pádem po hlavě na betonovou plochu?

Zkusíme si to představit:

Cyklista jede rychlostí 15 km/hod. a spadne po hlavě dolů. Jeho pád odpovídá skoku po hlavě na beton  z výšky jednoho metru.

Cyklista jede rychlostí 25 km/hod. a spadne z kola na hlavu. Jeho pád se rovná skoku z výšky 2,5 m hlavou dolů na beton.

Došlo ke kolizi cyklisty a auta. Kolo jelo rychlostí 15 km/hod. a auto 35 km/hod.. Síla nárazu cyklisty se poté rovná rychlosti 50 km/hod. a odpovídá skoku z výše 10 m.

Výsledky odborných studií prokázaly, že cyklisté, kteří nosí přilbu, podstupují 19 x menší riziko úmrtí než ti, kteří ji nepoužívají. S pomocí ochranných přileb lze předejít 83% fraktur lebky, 53% zranění měkkých částí hlavy a 48% poškození mozku.

Závěr: Bezpečnostní cyklistické přilby jsou vysoce efektivní v prevenci poranění hlavy a jsou zvláště důležité pro děti, protože ty utrpí většinu vážných úrazů hlavy následkem cyklistických nehod. Nejčastější místa poranění hlavy u dětí, ke kterým dochází po pádu z kola: hlava - 44%, paže - 27%, břicho - 6%, kolena 23%.

Hlava pády z kola nejvíce odnáší.

 4. Jak mohou cyklistické přilby pomoci

 Lidský mozek potřebuje ochranu a proto je uložen v lebečním skeletu. Když člověk řídí kolo, nejlepší ochranu hlavy poskytuje cyklistická přilba. To ví i okolní svět, kde cyklistická přilba a jízdní kolo představují nerozlučnou dvojici. Jak pro děti, tak i pro dospělé.

Samozřejmě, že cyklistická přilba nemůže nikoho ochránit od pádu z kola, ale může výrazně omezit možnost vážného poranění mozku. A to tak, že rozloží úder, který jinak zasáhne lebku a mozek při srážce. V průběhu srážky se pěnová vložka přilby ocitne mezi objektem - auto, chodník, silnice a jezdcovou hlavou, jinými slovy proběhne samodestrukce v zájmu ochrany toho, co je uvnitř přilby. Cyklistické přilby tedy tlumí sílu při nárazu na překážku a rozdělují vystupující energii na větší plochu.

Pěna ve většině cyklistických přileb se již nevrátí k původnímu tvaru. Proto každá přilba, která prošla nárazem, by měla být vyměněna a ne použita opětovně, přestože se může jevit, že je v dobrém stavu. Taková přilba ztrácí bezpečnou ochranu pro svého uživatele. Okem neviditelné jemné trhlinky mohou při jejím dalším zatížení způsobit její prasknutí.

Cyklistické přilby mohou předejít okolo 80% vážných poranění hlavy u cyklistů a 75% všech úmrtí je způsobeno úrazem hlavy. Používání přileb může ochránit mnoho životů. Je to smysluplná investice pro každého cyklistu, mladého nebo staršího.

 5. Co tvoří cyklistickou přilbu ?

 Každá schválená cyklistická přilba obsahuje vložku vyrobenou z tuhé rozbitné pěny. Tato vložka se rozpadne a absorbuje většinu vlivů při nárazu. Mnoho cyklistických přileb ochraňuje tuto vložku plastickou skořápkou, která pomáhá držet pěnu pohromadě při srážce a zdokonaluje klouzavost helmy tak, že nepřilne k chodníku. Pásky a spony zabraňují, aby přilba při srážce odletěla. Vzadu může být zámek, aby zabezpečil stabilitu přilby. Všechny části cyklistické přilby pracují společně v zájmu prevence poranění.  Pro správnou funkci přilby je důležité, aby byla řádně usazena na hlavě - jedině pak může plnit bezpečnostní funkci beze zbytku.

 6. Jak si mám být jist, že cyklistická přilba je pevná ?

 Především každá cyklistická přilba musí mít certifikát ES přezkoušení typu, na základě tohoto certifikátu každou vyrobenou přilbu musí výrobce opatřit označením CE. Toto označení vyjadřuje, že výrobek splňuje technické požadavky stanovené ČSN EN 1078.

Test cyklistických přileb se provádí tak, že se přilba nasadí na zkušební hlavu a naráží se ve volném pádu z výšky 1,5 m na zašpičatělou kovadlinu, která simuluje hranu obruby chodníku. Přilba musí absorbovat většinu vlivů a smí umožnit pouze malému procentu vniknout dovnitř. Cyklistické přilby, které v testu nevyhoví, nejsou opatřeny schvalovací značkou.

7. Co pohodlí a váha ?

Váha cyklistické přilby je rovněž důležitá. Měla by být lehká, aby nebyl zatěžován krk cyklisty. Těžká přilba je při dlouhých jízdách zbytečnou zátěží, a navíc způsobuje křeče v zátylku. Hmotnost cyklistických přileb pro děti by neměla přesáhnout hranici 200 g a u dospělých se hmotnost obyčejné přilby se blíží 500 g, nejlehčí modely váží i jen 260 g

Dnes mají cyklisté v obchodech možnost širokého výběru cyklistických přileb a mohou si koupit takovou, která jim vyhovuje

8. Kolik cyklistická přilba stojí ?

Cyklistické přilby jsou v porovnání s cenou  jízdního kola cenově přijatelné. Dětem udělá dobrou službu přilba již v hodnotě kolem 500,- Kč. Dospělí si mohou koupit kvalitní přilbu již v hodnotě nad 1000,- Kč (s In-mold technologií)

Nikdy nezapomínejme, že to co cyklistická přilba ochraňuje nelze ocenit - život a budoucnost cyklisty!

9. Budou lidé cyklistické přilby používat ?

Určitě ji budou používat lidé, kteří mají zkušenost s nepříjemným pádem, který se jim vryl do paměti anebo ve svém blízkém okolí mají někoho, kdo na jízdu bez přilby těžce doplatil.

Rozumní lidé, kteří myslí na svoji bezpečnost, cyklistické přilby budou používat a budou dbát i na to, aby šli příkladem svým dětem, které mají zároveň povinnost nosit cyklistickou přilbu od ledna 2001 přímo ze zákona (Zákon č. 361/2000 Sb.). Pokud děti uvidí, že jejich rodiče používají také cyklistickou přilbu, osvojí si tento zvyk a přilba se pro ně stane přirozenou součástí jízdy na kole.

Příklady táhnou - v dobrém i ve zlém - a pokud budou rodiče tento bezpečnostní prvek ignorovat, určitě ho bude ignorovat i jejich dítě.

10. Rodičovský tip 1: vybírání cyklistické přilby

Při výběru a nákupu cyklistické přilby platí základní pravidlo: Ten kdo ji bude užívat si ji musí i vyzkoušet!

Přilba musí pevně přilehnout k hlavě. Musí sedět příjemně, ale ne těsně.

Nesmí se při jakémkoliv pohybu zkoušejícího posunovat do čela nebo týlu jeho hlavy.

Řemen s uzávěrem se nesmí zařezávat do krku, ani tlačit. Přesto však musí pod bradou pevně sedět.

Uzávěr nesmí v žádném případě zacvaknout kůži mezi bradou a hrdlem.

Řemen, který by vedl přes bradu, může způsobit nečekaný pád přilby z hlavy.

Polštářování řemenů pod bradou je u cyklistických přileb zakázáno.

Závěr řemenu se má otevírat pouze pomocí jedné ruky.

Přilba nesmí zakrývat uši. Dobře slyšet je při jízdě na kole životně důležité!

Odvětrávací otvory (drážky) mají být dostatečně široké, aby zaručovaly dobrou cirkulaci vzduchu.

Je-li uvnitř přilby textilní výplň,  je dobré se zajímat o její údržbu. Hygienická stránka se nemá zanedbávat.

Součástí cyklistické přilby by vždy měl být návod nejenom k jejímu používání, ale i k údržbě. Návod by měl být v českém jazyce.

Ujistěte se, že se přilba dítěti líbí.

Je mnohem snazší přimět dítě, aby nosilo přilbu, když ji samo pomáhalo vybírat a má ji rádo.

 

Pamatuj: přilba není navždy. Protože používání přilby zachrání dítěti život, má smysl ji po nárazu či srážce vyměnit. Možná, že nevidíte poškození, ale je lepší mít jistotu než litovat. A v určitém stádiu může dítě z přilby vyrůst. Hlavy rostou pomaleji než ruce a nohy, a vy můžete prodloužit životnost přilby použitím slabších nastavovacích řemínků, ale čas pro výměnu stejně přijde.

Každá přilba stárne a stává se křehčí. Odborníci doporučují její výměnu při častém nošení po 3 až 5 letech. Maximálně i při malém nošení 8 let

Je důležité udržet chladnou hlavu ?

Cyklisté jsou sami sobě motorem a produkují teplo, spousta tohoto tepla vyzařuje ven prostřednictvím hlavy. Odvětrání cyklistické přilby je důležité především na dlouhých cestách nebo za horkých dnů. Špatně odvětraná přilba může při řízení za horkých dnů vést k přehřátí až k závrati. Z tohoto důvodu, cyklisté, kteří se vydávají dál, než jen do blízkého okolí nebo do školy by si měli pečlivě zjistit, jak je jejich přilba odvětraná. Všechny současné cyklistické přilby mají ventilační otvory umožňující, aby se vzduch dostal dovnitř. Malé děti se často vezou v sedačce a méně pravděpodobně se přehřejí. Ale v teplém počasí i batolata potřebují ventilaci v přilbě.

A co vzhled a móda ?

Dnes je na trhu mnoho druhů a značek cyklistických přileb. Výrobci vytvářejí stále lepší typy za použití moderních materiálů a designu.  V obchodech najdete cyklistické přilby, které vypadají skvěle, sedí lehce, chladí dobře a chrání lépe!

Cyklistické přilby přicházejí do obchodu ve všech druzích moderních barev s pěknými obaly a potiskem. Některé jsou s nálepkami, na které  můžete napsat své jméno. A jsou zde styly, které vyhoví každému.

Rodičovský tip 2 - Aby přilba dítěti dobře seděla

Především zajistěte správnou velikost. Přilby jsou ve škále od S do XL. Každá velikost je přizpůsobena různým velikostem hlavy. Vyberte tu, která netlačí a je příjemná na nošení. Nechte dítě, aby si přilbu vyzkoušelo. Použijte utahovací řemínky a přilbu správně "vylaďte".

Nakonec upravte přilbu pro příjemné nošení, přilba nemá klouzat do žádné strany, má sedět rovně. Tato úprava je někdy nepříjemná, ale věnujte ji čas.

Rodičovský tip 3 - Péče o přilbu Vašeho dítěte

Pro čištění použijte jemné mýdlo a teplou vodu. Nepoužívejte přípravky, které mohou přilbu poškodit.

Používejte přilbu s vysokou mírou péče. Třebaže je vyrobena pro nárazy, sami ji nevystavujte špatnému zacházení. Poučte své děti, aby s přilbou zacházely jemně. Házení či dokonce kopání ji rozhodně nesvědčí. A určitě se to nebude líbit ani vaši peněžence.

Rodičovský tip 4 - Jak přimět děti k nošení přilby

Nošení cyklistické přilby může být zprvu nezvyk. Dokonce i velmi lehké modely mohou působit nepohodlně dokud si  na ně uživatel nezvykne.

Nechte dítě, aby si přilbu vybralo samo podle svého vkusu - bude ji nosit raději.

Naučte dítě používat sponu řemínků, někdy to vyžaduje praxi a cvičení.

Jedete-li někam společně, mějte svoji přilbu na hlavě. Váš vlastní dobrý příklad hodně pomůže.

Vždy dítě oceňte a pochvalte za používání cyklistické přilby.

Tím, že se cyklistické přilby stanou normálním zvykem, vyloučí se pocit odlišnosti.

Začněte s nošením přilby od nejútlejšího věku, zvyk pak přirozeně roste s dítětem.

Rodičovský tip 5 - Pokus s melounem

Pokud se dítě nechce nechat přesvědčit, poslouží výchovně i obyčejný meloun. Oblékněte meloun do cyklistické přilby a z výšky své postavy pusťte volným pádem na zem. Meloun ve zdraví přežije. Druhý pád proveďte bez přilby. Meloun se roztříští. A právě takový osud může potkat i nekrytou dětskou hlavu, když se zřítí z kola dolů.

Shrnutí

Ročně havaruje  tisíce dětí na svém kole. Skončí-li jejich pády s odřenými lokty nebo koleny, mají štěstí. Mnohé z nich však dopadají daleko hůře. Zdravotní následky si nesou celý další život. A některé z nich, čeká i smrt. Společným jmenovatelem většiny úrazů na jízdním kole je absence cyklistické přilby. Cyklistická přilba je dobrá prevence před nepříjemnou zkušeností z nehody na jízdním kole a chrání život i budoucnost svého nositele.

Naše představa o ideální přilbě

Deset zásad pro dobrou přilbu

1. Cyklistická přilba má zvládnout co možná nejvíce energie při těžké nebo střední srážce a udržovat úroveň g  při laboratorním testu pod hranicí 200 g.

2. Cyklistická přilba má mít silný řemínek, který ji na hlavě udrží po prvním nárazu / auto/ i po druhém  nárazu /chodník/. Děti a batolata mají mít přilbu se sponou /pojistkou/, která drží pevně při srážce,ale uvolní se po 5 sekundách stejnoměrného tlaku, aby nedošlo ke škrcení dítěte.

3. Cyklistická přilba má mít jednoduchý design a systém na usazení, který podporuje dobrý pocit z nošení.

4. Cyklistická přilba má být pohodlná, má chladit, být lehká, nevtíravá pro uživatele a líbivá vzhledem.

5. Cyklistická přilba má být co nejvíce hladká a kulatá tvarem, aby se při nárazu předešlo tříštění. Nemá mít aerodynamický "ocas", který způsobí při nárazu její natočení do strany a nechá hlavu bez ochrany.

6. Cyklistická přilba  by měla poskytovat možnost upevnit zrcátko a nerozbitný štít s možností oddělit se při nárazu (tyto komponenty zavádějí v Americe).

7. Cyklistická přilba  by měla být jasně viditelná pro motoristy v noci i ve dne.

8. Cyklistická přilba by měla být odolná, snadno udržovatelná a neměla by se poškozovat při běžném nošení.

9. Cyklistická přilba by měla být vybavena jasnými a pochopitelnými instrukcemi pro připevnění a používání. Návod  na používání musí být v českém jazyce.

10. Cyklistická přilba by měla být levná a jednoduše k dostání v maloobchodní síti a nejen ve speciálních obchodech.

 Zdroj: BESIP

Odkazy:

 www.nakolojensprilbou.cz - kampaň Na kole jen s přilbou

 Články:

 Přilba na kolo: zdravý rozum nad zákon! - článek z iDNES.cz

 Jak se létá pět metrů vzduchem bez přilby? - zážitky čtenářů iDNES z cesty s přilbou, či bez ni.

 Na kolo bez přilby? Odpočívej v pokoji... - článek z iDNES.cz

 Kupujeme přilbu - Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými typy cyklistických přileb, podle čeho vybírat, jak a kde nakupovat?

 Na kole bez přilby? Pokoušíte osud... - článek z iDNES.cz

 Cyklistická přilba  - nezbytný doplněk každého cyklisty z http://cyklo.net

 Přilba zvyšuje šanci na přežití o desítky procent z www.novinky.cz

 Cyklistické přilby z www.cyklotoulky.com

 5) RADY

Jak si ulehčit začátky malého cyklisty z www.nakole.cz