Z KRNOVA PŘES ROZHLEDNU, VĚTRNÉ MLÝNY , VODNÍ NÁDRŽ A LETIŠTĚ ZPĚT DO KRNOVA

rozhledna UvalnoTRASA: Krnov(penzion ESO)-Úvalno (rozhledna)-Brumovice-Velké Heraltice-Sádek-Jezdkovice-Choltice (větrný mlýn)-Litultovice (zahradní restaurace)-Hlavnice (větrný mlýn)-Svobodné Heřmanice (restaurace Pod Šiframi)-Horní Životice-Sosnová-Lichnov-Úblo-vodní nádrž Pocheň (klub Bobr)-Úvalno (vrchní část)-Býkov-Láryšov-Krnov (letiště, penzion ESO)

VZDÁLENOST: 76 km

PRŮMĚRNÁ RYCHLOST: 20,2 Km/h

ČAS: 3:51:30 (vyjel jsem o půl jedné a vrátil před šestou hodinou)

POČASÍ: ve stínu 30°c, na slunci o něco víc

VIDĚNO: rozhledna Hanse Kudlicha v Úvalně, větrné mlýny v Cholticích (zachovalý, stále se upravuje, dávají razítka) a v Hlavnicích (chátrá, razítka nedávají), Krnovské letiště,...

- Fotogalerie z cesty

V sobotu mě ráno probouzí bubnování deště na okno. K deváté hodině přestává pršet a i když jsem ještě včera neměl na dnes nic naplánované, vyhrává u mě touha povozit NaKolík i dnes. Na neděli mám již trasu dávno vybranou, a tak se rozhoduji kam mám dnes vyrazit. Vím, že zítra budu mít doprovod, který mě nenechá moc vydechnout, tak zavrhuji kopcovitou trasu na Zlaté Hory a volím rovinatější variantu. Ještě se rozhoduji zda mám jet na crossovém či silničním kole. Vybíram silniční kolo z důvodu šetření sil na zítřejší den. Později jsem toho však několikrát litoval.

Vyrážím po dvanácté hodině po hlavní silnici na Úvalno. Mohl jsem zvolit variantu po cyklostezce č.55, ale ta jednak vede přes kopec Cvilín a jednak sjezd z Cvilína vede po lesní cestě a také boční silnice před Úvalnem nemá kvalitní povrch, proto jsem zvolil variantu po hlavní cestě. Po 8km zatáčím do obce Úvalno, které leží na svahu kopce. Bohužel já se ocitám na nejspodnější části a vyrážím na největší stoupání dnešního dne. Po návštěvě rozhledny (foto 4) sjíždím zpátky do obce a na křižovatce se vydávám po rozbité silnici na Brumovice. V Úvalně na křižovatce také začíná cyklotrasa č.6166, po které pojedu skoro až na její konec v Hlavnicích. Z Brumovic pokračuji do Velkých Heraltic.

Zde jedu chvíli po místní cvyklotrase a pak zatáčím u rybníčku směr Sádek. Odtud také mě bude doprovázet Opava Radegast cyklotrasa. Za Sádkem mě čeká nepříjemné překvapení. Značka "snížená kvalita povrchu 900m (foto 10). Chvíli riskuji a s mým silničním kolem se zkouším prokličkovat, ale stále kamenitější cesta mě
donutí sesednout. Naštestí po pár metrech se kamenitá cesta proměnuje na uježděnou hlínu (foto 11) a já pomalu projíždím.
Do této doby jedu bez problému podle značení a nemusel jsem ani jednou vytáhnout mapu. Najednou se však ocitám na
lesní cestě a chvíli bloudím, nakonec narážím na Opava Radegast cyklotrasu (bohužel na mlyn Cholticemapě Shocartu není vyznačena).
Původně jsem chtěl dojet do Nového Dvora, kde jsem se chtěl občerstvit. Moje zásoby činíc 1,5 litru čaje už se dávno vyčerpaly a nepříjemné vedro mě už vysušovalo. Opavská cyklotrasa mě nakonec vyvedla přímo k silnici na Jezdkovice, kde jsem chtěl pokračovat. Chvíli jsem váhal zda mám ještě navštívit Nový Dvůr, ale nakonec jsem tuto variantu zavrhl. Pak jsem toho litoval, protože jsem minul arboretum v Novém Dvoře. Z Jezdkovic mířím na Litultovice, ale nejdřív mám v plánu navštívit větrný mlýn v Cholticích.

Před Litultovicemi už vidím mlýn od cesty, ale je tak trochu v poli. Cesta k němu vede po místní silnici. Konečně dorážím ke mlýnu, dělám pár fotek (fotky 13,14,15). Mlýn je oplocený, tak nechci narušovat soukromý majetek. V tom na mě majitel zavolá "geokešing?". Ne ne odpovídám mu, vezu štafetu kolem ČR odpovídám. Ukazuji mu NaKolík a razítka a on se mě zeptá jestli nechci také razítko od mlýnu. Ani jsem to nečekal, že tu razítko dostanu. S ochotným majitelem jdu do mlýna, udělám ještě dvě fotky uvnitř (foto 16 a 17). Po obdržení razítka jsem už na odchodu, když majitel (kolem 50 let?) ještě na mě vybalí další překvapení. Prý procestoval na kole skoro celou Evropu a začal vyjmenovávat města. Ještě do Atén, že by se chtěl podívat, cesta do Paříže prý byla nudná, na cestě i 60 km rovina. Když vyjedou do dálek tak denně najedou 180-200 km s průměrem asi 25 km/h. Doma třeba sedne v pět hodin na kolo a ujede si 100 km. Do Litultovic to mám pak už jen kousek a já zapadám v první restaurace se jménem Zámecká restaurace (foto 19). Do láhve beru půl litru Kofoli za 25 kč a do mě padá nejlevnější ionťák pivo Kozel za 18 Kč. Jen to ve mně zasyčí a já pokračuji na Hlavnice k dalšímu mlýnu. Mlýn v Hlavnicích je na kraji města a najdeteho přímo u silnice. Oproti mlýnu v Cholticích, však tento chátrá. Razítko tu nedávají, prý si ho můžu jen vyfotit (foto 21 a 22).

letiste KrnovOd Hlavnic se napojuji na cyklotrasu č. 6159, která mě bude doprovázet na Pocheň a do Úvalna, kde končí. Ve Svobodných Heřmanovicích se stavuji do restaurace Pod Šiframi. Dávám si nanuk a půl litra kofoly za 20 kč. Kofolu mi šéf natáčí přímo do láhve a i když má láhev 0,7 litrů natáčí jí plnou. Po občerstvení vyrážím směr Horní Životice, Sosnová. Ze Sosnové vede po chvíli cesta lesem po horším asfaltu do Lichnova. Zde už zase najíždím na asfaltovou cestu, ale žádné značení tu nenalézám, tak se musím zeptat na směr. Z Lichnova si to už mířím na vodní nádrž Pocheň (foto 28).

V hospůdce U Bobra (foto 27), která leží přímo na břehu nádrže Pocheň si dávám Ostravar. Už jsem měl z Kofoly moc sladko v puse, tak jsem to musel něčím zapít. Za v.n.Pocheň vede cesta ještě chvíli po dobrém asfaltu, ale pak mě trasa zavádí do lesa a já jedu po lesní asfaltové cestě (foto 29). Na krajích cesty jsou nachystané klády na odvoz a já cítím sladkou vůni dřeva. Na silnici je sice kůra a štěrk, ale i přesto lze po kolejích dobře projet. Z lesní cety se dostávám opět na silnici na vrchní části Úvalna. Já se vydávám doleva směr Býkov.

Z Býkova sjíždím po páté hodině ke Krnovskému letišti. Zrovna tu dneska parašutisti skákali, já však ořijíždím, když žádný není ve vzduchu a tak si aspoň vyfotím pár letadel (od foto 33). Dneska jsem měl ještě v plánu na závětr navštívit rozhlednu na kopci Cvilín v krnově, ale z časových důvodů to nechávám na zítra. Před šestou hodinou dorážím domů.

Cesta vedla většinou po klidných vedlejších silnicích, místy v lese, kolem polí, louk.

Ani si však moc neodpočinu, protože mě kamarád vytáhne na stolní tenis. Domů přícházím o půl desáté a zítra mě čeká 90km trasa po Osoblažsku.

Interaktivní mapa: (mapa je od DDM - křiž.tras č.55 a 503)
(kliknutím na spodní nápis mapu zvětšíte. Map - mapa s ulicemi, Terrain - terénní mapa,...)

- Fotogalerie z cesty
- Info NaKolík Moravskoslezský kraj

- Mapa pohybu Nakolíka po České republice
- Vše o štafetě kolem České republiky