SLUŽBY PRO CYKLISTY V KRNOVĚ

 Zde vás budeme informovat o službách pro cyklisty v Krnově. 

 1) Pískování jízdních kol jako prevence proti odcizení.

 2) Stojany na kola s uzamykatelnou vložkou

 

 1) Pískování jízdních kol jako prevence proti odcizení.

 V rámci prevence krádeží jízdních kol nabízí Městská policie jejich evidenci. Mínusem této služby je jen, že každá  služebna Městské policie má svou vlastní databázi a ty nejsou vzájemně propojeny.

 V Krnově provádí Městská Policie pískování kol za 50,- Kč, pro důchodce je tato služba zadarmo.

 Pro evidování kola musíte přivézt dotyčné kolo, předložit doklady o koupi, vyplnit formulář (údaje o majiteli, značka, typ, rok výroby, výrobní číslo, barva, osazení)

 Na rám kolo se vyznačí číslo a přelepí se samolepkou s označením "Jízdní kolo je evidováno evidováno u Městské Policie"

 Tato služba vám samozřejmě nezaručí, že vám kolo neukradnou, ale funguje spíš jako prevence. Pokud chce někdo ukradnout kolo, tak ho ukradne, ale může si rozmyslet jestli vezme kolo s nebo bez označení.

 V okamžiku nahlášení krádeže je toto kolo vedeno jako hledané, měly by být informovány hlídky, které jej podle údajů zadaných při evidenci hledají mezi koly jezdícími po okrese v době odcizení (možná se vám už stalo, že vedle vás zpomalil policejní služebák a policista si prohlížel vaše kolo). Následně také jsou s databází kradených kol porovnávána kola nabízená v bazarech.

 Za celou dobu od roku 1996, kdy se toto pískování v Krnově provádí bylo odcizeno 5 kol, 1 bylo nalezené odhozené v křoví (možná dotyčný uviděl, že kolo je označené, a tak ho raději odhodil)

Krádeže jízdních kol (jen trestné činy) v Krnově v letech 2000 – 2006

Rok - počet krádeží jízdních kol

  • 2000 - 71
  • 2001 - 46
  • 2002 - 17
  • 2003 - 25
  • 2004 - 24
  • 2005 - 14
  • 2006 - 11

 2) Stojany na kola s uzamykatelnou vložkou (více zde...)

 Stojany na jízdní kola s uzamykatelnou vložkou, kterou si každý doveze a tou si i své kolo uzamkne.

 V poslední době můžeme i u nás v Krnově spatřit tyto stojany
(Foto).

 Stojany jsou robustní a umožňují uzamčení kola za rám k pevné konzole pomocí odolného uzávěru, který je přímo součástí stojanu. Toto řešení prakticky znemožňuje krádež odstaveného kola.

 Uzamknout lze všechny běžné typy kol, včetně například i dětských a skládacích. (Foto)

 Funkce stojanu je následující. Předním kolem najedete do stojanu. Kolo opřete rámem o pevnou konzolu a rám obemknete otočným třmenem, jehož konec zajede do pouzdra zámku. Zasunutím vyjímatelného zámku do pouzdra ve stojanu je třmen zajištěn a tím je blokováno celé kolo.

 Třmen je vyroben z masivní oceli a zámek je možné volit z několika typů až po bezpečnostní třídu 4 (odolný proti rozlomení, vytržení, vyhmatání a odvrtání). (Foto)

 Účelná konstrukce stojanů VELOCK umožňuje použití i klasickým způsobem, kdy je kolo zamčeno k pevné konzole běžným velozámkem, nebo je odstaveno zcela bez uzamčení.

 Stojany, pokud jsou volně přístupné, může používat každý, kdo si opatří uvedený zámek (není součástí stojanu).  K zámku je nabízen i jednoduchý držáček k upevnění na kolo.

 Stojan je svařen z masivního materiálu a je opatřen zakrytými montážními otvory pro kotvení k podkladu. Antikorozní ochrana je zajištěna opískováním a nástřikem vypalovací práškovou barvou komaxit.

  V Krnově tyto stojany můžeme najít u Městského úřadu (Hlavní náměstí), Dům Evropy (Hlavní náměstí), Informační centrum
(Hlavní náměstí), Městský úřad (u Domu služeb na Vodní ulici), u Základních škol (Smetanův okruh, Dvořákův okruh, Janáčkovo náměstí, Žižkova ul.), Středisko volného času Méďa, (Dobrovského ul.), Polikliniky (Náměstí Hrdinů), Koupaliště (Petrovická ul.), Katastrálního úřadu (U Požárníků), Tržnice (Náměstí Minoritů), Městského hřbitova, Startovacích bytů (Albrechtická ul.100a), u bytové jednotky (Albrechtická ul.39b) a u Kina Mír. 

Počet bezpečnostních stojanů se bude průběžně navyšovat.

 Vložený zámek pro bezpečné uzamčení kola typu FAB 2004 a SAVE 40 lze zakoupit v Informačním centru v Krnově (Hlavní náměstí 25) a v prodejnách s cyklistickým zbožím, označených tímto logem

 Stojany Velock dodala firma Tano technik, www.tano.cz

 ( PTEJTE SE, ODPOVÍDEJTE ZDE... )