RADY A NÁPADY

 

Čistění cykloláhve:
Není špatné vymývat cykloláhev hned po každé jízdě - ale když někdy není čas, tak ....
1) K čištění používejte speciální štětku, trochu saponátu (JAR) a teplou vodu.
2) Alternativa štětky - nasypte do láhve trochu rýže s jarem a vodou a pořádně protřepejte.
3) Docela dobrý je pro odstranění starých usazenin a hlavně zápachu napustit cykloláhev vodou, přidat asi 2 lžičky jedlé sody a nechat odstát (tak přes noc).
4) Doporučuji nevyvařovat a nepožívat Savo !!!

 

 Může být Vosí bodnutí nebezpečné?
Projevy vosího bodnutí obvykle odeznějí během několika hodin samy. Urychlit to lze ledovými, popř. octanovými obklady. Také se doporučuje vetřít na postižené místo mast s kortikosteroidem. Nebezpečné může být bodnutí v dutině ústní, hrtan někdy oteče do té míry, že je nezbytné okamžitě chirurgicky otevřít průdušnici. Při anafylaktickém šoku lze pacientovi dát injekcí nebo nitrožilní infuzí adrenalin. Glukokortikoidy, popřípadě antihistaminka sice neúčinkují v akutní fázi šoku, ale mají význam při léčbě přetrvávajících příznaků. Výsledky přináší také snížení přecitlivělosti na alergen, ale zlepšení bývá pouze dočasné. Celková otrava po mnohočetných bodnutích se léčí podobně jako anafylaktický šok.

Více na http://www.vesmir.cz/clanek.php3?CID=5946 

 Co dělat po uštknutí Zmijí ?                                                                                                                            
Znáte to, jako bajker projíždíte v přírodě i místy, kde můžete vy nebo někdo jiný přijít ke uštknutí od zmije. Co udělat v takovém případě? První pomoc: v prvé řadě uklidníme poraněného a sdělíme mu, že nejde o minuty :-)). Při kousnutí do končetiny, což je nejčastější provedeme tlakovou bandáž nad místem uštknutí. Nejlépe poslouží elastické obinadlo. Tlak by měl být mírný, rozhodně by neměl být zaškrcen krevní oběh. Poraněného uložíme. nemá chodit. Pohyb svalů pumpuje mízu a přispívá k šíření jedu. Končetinu znehybníme - je to jedno z nejdůležitějších opatření. Ránu nerozřezáváme, nepřikládáme škrtidlo, nesmíme zamezit proudění krve. nedáváme do rány žádnou dezinfekci. Ránu ani okolí nechladíme, nevypalujeme a pokud jde o uštknutí zmijí obecnou ani nevysáváme. Nemocného dopravíme co nejdříve do nemocnice. Příznaky hadího uštknutí je zvýšená krvácivost, zvýšená propustnost cév (otoky) a pokles krevního tlaku. Podání séra proti hadímu jedu není v drtivé případě případů po uštknutí zmije nutné.

 

 Míchané nápoje pro cesta na kole                                                                                                                                              29.5.06

1) černý čaj, mírně oslazený(nejlepší medem) a špetku soli(sůl nesmí být cítit) Můj TIP
2) 1/3 ananasového džusu, 2/3 vody, šťáva z 1/2 citronu, hroznový cukr (je-li džus např. pomerančový, pak 1/2 vody, 1/2 džusu, ve zbytku stejně) - ananasový džus není kyselý a nedráždí žaludek tolik, jako džus z citrusů, je proto při větším výkonu lepší - to není odborný, ale můj návod.- autor Švestka
3) 3deci černého čaje oslazeného medem se špetkou soli a do 1litru doliju vodou - autor Maco
4) voda se sirupem nebo třeba Tang či Vitacit, Možná by se do vody dala rozpustit tableta s minerály nebo třeba Glukopur(čistá D-glukosa a říká se jí i hroznový cukr)
5) 1/4 džusu, 3/4 voda
6) Šípkový čaj, slazeno medem (popřípadě neslazený)
7) zelený čaj s trochou cukru a citronu Můj TIP
8) čistá neperlivá voda
9) Iontové nápoje

Sportovní iontové nápoje a jejich hodnocení podle osmolarity nebo koncentrace iontů:
hypertonické nápoje - mají větší koncentraci iontů než krev,
isotonické - mají stejnou osmolaritu jako krev
hypotonické - mají nižší koncentraci iontů než krev. Hypotonické nápoje mají dnes velkou oblibu a jsou považovány za nejlepší. Vstřebatelnost iontů z hypotonického nápoje je dobrá a nepůsobí žádné zažívací potíže jako nápoje s velkou náloží iontů. 

 

KLÍŠŤĚ OBECNÉ - VÍCE ZDE: www.zdravotnici.cz/...
Jak odstanit klíště, prevence, boborelióza, klíšťový zánět mozku, očkování proti klíšťové encefalitídě

DODATEK Z DISKUZE
Dovolím si doplnit některé informace, které se většinou nikde nepíší, ale přesto by měly být v obecném povědomí široké věřejnosti :

* nepoužívejte při vyndávání klíštěte různé olejíčky apod., plně postačuje použití běžně dostupného desinfekčního prostředku (používaného např. na odřeniny). Použití olejíčků apod. způsobuje sufokaci klíštěte a dle statistických údajů se zvyšuje riziko uvolnění patogenních agens z klíštěte a tudíž stoupá riziko nákazy z event.infikovaného klíštěte.

* v případě, že nemáte k dispozici pinzetu, lze použít dřívě hojně popisovaný způsob odstranění klíštěte vytáčením. Z osobních zkušeností doporučuji smotek vaty na špejli (zápalce), smočené v desinfekčním prostředku, a následným "točením" klíštětem - lhostejno, zda-li ve nebo proti směru hodinových ručiček, se zanedlouho parazit odstraní.

* jestliže se Vám přihodí, že se klíště nepodaří odstranit celé a část jeho kusadel zůstane v ráně, nezoufejte. V tomto případě je doporučeno potírat místo antibiotickou mastí (např. Framykoin ung.) a zbytek klíštěte se odstraní v rámci lokální zánětlivé reakce organismu, kdy dojde k zahnisání a vyloučení zbytků cizích těles. Vzhledem ale k tomu, že použití antibiotických mastí je vázáno na lékařský předpis a dále s přihlédnutím ke strategii používání antibiotik v rámci prevence vzrůstu rezistence mikroorganismů doporučuji vyhledání lékaře (chirurga), který rozhodne o dalším postupu. Možností volby je zde i chirurgické odstranění zbytku klíštěte.

* na závěr poslední rada : klíště nikdy nespalujte a nedotýkejte se ho.

S pozdravem MUC. Pavel Chrbolka
E-mail : doctorus@centrum.cz

 

  

 Pošlete nám VAŠE vychytávky, nápady, tipy, ...

PTEJTE SE, ODPOVÍDEJTE ZDE...