CYKLOSTEZKA KOLEM NEZIDERSKÉHO JEZERA

(Der Neusiedler See-Radweg B10)

 


BUDEME RÁDI POKUD BY JSTE NÁM POSKYTLI NĚJAKÉ RADY, ZKUŠENOSTI ZE STEZKY, Z UBYTOVÁNÍ apod. PODĚLTE SE S NIMA TAKÉ S OSTATNÍMI ČTENÁŘI A NAPIŠTE JEJ NÁM - cyklistikakrnov@gmail.com,
nebo diskutujte, ptejte se, hlasujte ZDE...
(poslední aktualizace 19.3.2017)

Odkazy na rakouské cyklotrasy ZDE... / Další články o největších rakouských cyklostezkách najdete ZDE...

Cyklotrasa kolem Neziderského jezera byla oceněna 5-hvězdičkami (max. počet) - značkou kvality udělený ADFC ! Prestižný Německý všeobecný svaz cyklistiky

1) ZÁKLADNÍ INFO
2) POPIS TRASY
3) PŘÍJEZDOVÉ TRASY
4) INFO (Rakousko, Maďarsko, zajímavosti na trase, půjčovny, opravny kol, převozy přes jezero)
5) CESTOPISY
6) CYKLOSTEZKY V OKOLÍ
7) UBYTOVÁNÍ
8) MAPY ON-LINE
9) POČASÍ
10) OSTATNÍ (přírodní koupaliště, fotogalerie, video)
11) CHARAKTERISTIKA, INFO O REGIONU
12) CENY ZÁKL. POTRAVIN
13) VÝŠKOVÉ PROFIL
14) INFOMAPY
15) VAŠE ZKUŠENOSTI

1) ZÁKLADNÍ INFO:
START: Neusiedl am See, nebo na ostatních částech stezky
C
ÍL: Neusiedl am See, nebo na ostatních částech stezky
TYP CYKLOTRASY: Okružní trasa
VZDÁLENOST: 121,4 km, z toho 38 km po území Maďarska, při lodním převozu pro cyklisty mezi městečky Illmitz a Mörbisch 78 km (vynechání Maďarska)
Č
AS JÍZDY: 7,5 hod.
PŘEVÝŠENÍ: nastoupáno 310 m. sestoupáno 310 m, výška terénu se pohybuje mezi 112 – 174 m.(za Fertörakos k rakouským hranicím)
VHODNÉ PRO KOLA: trekové, MTB, v Rakousku i silniční
NÁROČNOST: lehká, trasa vede v drtivé většině mimo silnice. Po cestě jsou také odpočívadla se stoupáními počítejte zřídka v Maďarsku. Jen na výletech, při kterých se vzdálíte od pobřeží počítejete s více stoupáními.
CESTOVÁNÍ S DĚTMI: Velmi vhodné pro rodiny s dětmi, ideální pro rodiny v 2-4 etapách, po cestě je také dostatek odpočívadel
CHARAKTERISTIKA: většinou po asfaltových cestách na místních komunikacích, cyklostezkách, štěrkovách cestách, asfalt s vyjímkou úseku Weiden-Podersdorf (písek a šterk), maďarský úsek vede po klidné vedlejší silnici.
KLASIFIKACE: kondice 3, technika 1, zážitek 6, krajina 6 (max.6 bodů)
NEJVHODNĚJŠÍ DOBA: Březen - Říjen
TRASA: Neusiedl am See - Weiden am See - Podersdorf am See - Illmitz - Apetlon - Pamhagen - /M/ - Fertőd - Fertőszéplak - Hegykő - Fertőhomok - Hidegség - Fertőboz - Balf - Fertőrákos - /R/ - Mörbisch - Rust - Oggau - Donnerskirchen - Purbach am Neusiedler See - Breitenbrunn am Neusiedler See - Winden am See - Jois - Neusiedl am See
REGIONY: Burgenland (Rakousko), Győr-Moson-Sopron (Maďarsko)
ZAJÍMAVOSTI: Botanika, fauna
ZNAČENÍ TRASY: v obou směrech malé zelené značky s bílým nápisem B10. Stezka je dobře vyznačená, ale může se rozcházet s některou mapou. Horší je značení na Maďarské straně, v Rakousku jsou vyznačeny i alternativní trasy.
PŘEDPISY PRO CYKLISTY: (více)
- V Maďarsku nejsou povinné přilby, ale reflexní vestu musí za tmy a za snížené viditelnosti nosit cyklisté, kteří jedou na kole nebo ho jen tlačí na silnici mimo obec (hrozí pokuta až 30 000 HUF). V noci je povinné používat světla.
-
V Rakousku musí mýt přilbu děti do 12 let.
PROSPEKTY: www.neusiedlersee.com, www.burgenland.info/... - prospekty ke stažení, Test Rakouských cykloprospektů (2007)
P
ŘÍJEZDOVÁ TRASA: Z Vídně po A4/Exit Neusiedl am See a po B50 a zemské silnici k nádraží Neusiedl am See
P
ŘÍJEZD VLAKEM: Z Wien Südbahnhof (Ostbahn) (jižní nádraží (Východ)) jezdí Regionalexpresszüge (REX)do Neusiedl am See (za 38 Min.), a to bez přestupů, každý den i v prázdninách. V těchto vlacích najdete i místa pro menší skupiny cyklistů. Z Břeclavi se dá dostat k jezeru s 2 přestupy.
P
ARKOVÁNÍ AUTA: Neusiedl am See - v centru je parkování zpoplatněné, ale stačí dojet k molu. Zde se nachází velké parkoviště (zdarma) MAPA Obdobně je to v každém městě okolo jezera. Jen přístavní parkoviště v Mörbisch am See je omezeno na 1 hodinu parkování zdarma MAPA na tomto parkovišti.
MÍSTNÍ SLEVOVÁ KARTA
- Při ubytování v jednom z 720 partnerských zařízení získáte na celou dobu pobytu zdarma kartu "Neusiedler See Card". Tato karta vám umožní zdarma použít hromadnou dopravu v regionu a dalších 35 služeb (veřejné dopravní prostředky v regionu, volný vstup na pláže u jezera , muzea, zámky, koncerty,...) Dále poloviční cenu při lodním převoze Mörbisch <-> Illmitz a Breitenbrunn <-> Podersdorf
. 50% slevu na vlakovou jízdenku EURegio Spezial Bratislava Ticket Rakouských spolkových drah (ÖBB). Tato nabídka platí od začátku dubna až do konce října
P
ŘEVOZ CYKLISTŮ PŘES JEZERO - www.neusiedlersee.com/... (web)
RADY NA CESTY PO RAKOUSKU: http://www.rakousko.cz/pruvodce-rakouskem/prakticke-rady-pri-ceste-do-rakouska/
EXPORT TRASY: www.gpsies.com/
... Postup - Trasa jako (vybere typ: .gpx, .tcx, .kml,...) a poté dáte Stáhnout
TRASY V OKOLÍ (na mapě): https://regio.outdooractive.com/...

POZOR !!! - V Maďarsku je povinná bezpečnostní vesta za soumraku, v noci nebo za snížené viditelnosti !!Leták: www.burgenland.info/... (sk) - na kole po sluneční straně Rakouska, cyklotrasy v okolí, mapy, zajímavá místa, další trasy, půjčovny kol, opravny,...

Jízda na kole okolo Neziderského jezera s délkou 121,4 kilometrů, z toho 38 kilometrů na maďarském území Vás určitě uspokojí. Pokud použijete  lodní převoz pro cyklisty mezi městečky Illmitz a Mörbisch, tak může být další alternativou kratší cyklostezka (cca 78 kilometrů).

"Profesionální cyklistické oblečení a cyklistické dresy"

Neziderská cyklistická trasa (B10) stezka vede poměrně často mezi udržovanými vinohrady, na jezero ale není přes rákos moc vidět. Jedině v Posedorfu vede stezka nedaleko pláže (mimo sezónu zdarma) a směrem k Illmitz najdete i několik vyhlídkových věží. V roku 2007 byla stezka vybavená novými a krásnými odpočívadly, na trase najdete i kohoutky s pitnou vodou. Vyplatí se podívat také na externí pobřeží rakouských městeček Mörbisch a Rust. V Mörbisch se dá i vykoupat.

Začít lze prakticky v kterékoliv ze 14
turistických center u Neziderského jezera. Přes Pamhagen se dostaneme na maďarskou část trasy, která cyklisty vede přes Fertöd, nabízející návštěvu rokokového zámku Esterháza, a dál do Fertörákose, odkud se přes cyklistický přechod dostanou do Mörbische. Můžete navštívit Hegykö kde najdete skvělé termální lázně, také můžete ochutnat Rybí speciality maďarské kuchyně.
Po večerech se můžete v Rakousku nechat zlákat četnými ,,Heuriger,, - vinařskými lokály v selských statcích s výtečným neubruským, veltlínským, místním Zweigelten či muškátem Ottonelem.

Místa pro koupání a přístavy jsou Illmitz, Podersdorf, Weiden, Neusiedl am See, Jois, Breitenbrunn, Purbach, Oggau, Rust a Mörbisch v Rakousku, a Fertőrákos v Maďarsku. Další místa v okolí jsou Apetlon, Winden am See, Donnerskirchen, Oslip, Fertőboz, Fertőd,Balf, Wolfs, Mekszikópuszta, Fertőhomok, Hegykő, Sarród a Fertőújlak
- převoz cyklistů přes jezero

V regionu Burgenland je vyznačená 500 km dlouhá síť cyklistických tratí (int. mapa) která nabízí cyklistické zážitky v jedinečné přírodní scenérii. Celkem 11 cyklistických tratí – sportovních a rodinných, a regionální gastronomická nabídka, přiláká každoročně tisíce cyklistů.

Výlet je určen především těm, kteří si chtějí vychutnat nejen krásu přírody, ale i atmosféru vesniček vinařské oblasti v okolí jezera na rozhraní Rakouska a Maďarska. Projíždíte nejmladší, nejrovinatější a nejníže položené oblasti Rakouska  se vzácnou flórou a faunou, teplou mělkou vedou. Svět živočichů a rostlin zde vznikl vlivem osobitých klimatických podmínek v okolí 35 km dlouhého nížinného stepního jezera. Region patří se svými více než 2000 hodinami slunečního svitu okolo stepního jezera k nejoblíbenějším místům v Rakousku
Na jaře budeme pozorovat ptáky (hnízdí jich zde více než 300 druhů), na podzim ochutnáme víno a především skvělý burčák!
Tato část Rakouska fascinuje také širokou nabídkou kultury, přírody, vinohradů a možnostmi sportování pro všechny věkové kategorie. Rovina kam oko dohlédne, minimální výškové rozdíly a 500 km nejlépe vybudovaných cyklostezek. Region Neziderského jezera patří k světovému dědictví UNESCO a nabízí příznivcům cyklistiky to pravé „eldorádo“.

2) POPIS TRASY
Z nádraží v Neusiedl am See pojedete na kole vždy podél značek Neusiedler See-Radweg B10. Podél rákosu a přes dřevěný most se dostanete do Weiden am See, dále kolem sportovního hřiště, k železniční zastávce. Pak se dáte doprava přes železnici, a dále podél travnaté stepy „Zittsmannsdorfer Wiesen“ přijedete do Podersdorf am See. Od telefonní ústředny projedete přes místo s vínovou kulturou (Weinkulturen) do Hölle
am Oberen Stinkersee a pak se dáte doleva do Illmitz. Nyní zvolte buď doporučenou cestu Route zu den Lacken (Heidlacke, Darscho, Gsigsee) nebo přímou cyklostezku B52 do Apetlon a Pamhagen. Pak Vás ještě čekají 2 kilometry k Maďarským hranicím.
Další část cesty Vás zavede bez problémů přes zemědělskou krajinu až do Feröd (zámek Esterházy). I když
z důvodů zarostlého rozprostírajicího se rákosí na nějaký čas neuvidíte na Neusiedler See je trasa přes maďarská města Hegykö, Fertöhomok, Hidegség, Fertöboz, Balf do Fertörákos velice půvabná.
U hraničního přechodu Mörbisch se dostanete zpět na Rakouskou půdu. Projedete městem Mörbisch a pokud budete respektovat značení, dojedete přes vinice a čapí město (Storchenstadt) do Rust do Oggau. Cyklostezka B10 Vás pak přivede do městaDonnerskirchen s farním kostelem St.Martin. Od Donnerskirchen pojedete po cyklostezce Neusiedler See-Radweg vždy blízko rákosí a železniční trati Eisenstadt-Neusiedl. Projedete městy Purbach, Breitenbrunn, Winden am See a Jois a dojedete zpátky po namáhavých 121,5 km zpátky do
Neusiedl am See .

Nezřídka na rozcestníku je trasa B10 značena ať už vlevo tak i vpravo (alternativní trasy). Jen jedna cesta vede přímo a druhá např okrajem města u jezera. Cyklostezka je nejčastěji vedena po krásném asfaltě o šířce 3 a víc metru. Jen úsek Podersdorf am See - Ilmitz je po jemném štěrku. Po trase je spousta odpočívadel s mapami a také menší rozhledny.
Povrch cyklostezky je v Maďarsku o poznání horší. Mnohem užší a místy zarůstající popraskaný asfalt. O poznání horší je i značení !!! Informační tabulky jsou velmi sporadické. Cyklostezka je zde značena nejspíš modrou "turistickou" značkou.

PO ČÁSTECH
Z Neusiedl am See do Pamhagen 44 km
- tato část je velice vhodná i pro děti, žádný provoz, cesta bez stoupání a cesta vede většinou po asfaltu

Z Pamhagen do Mörbisch 40 km
- zde vede stezka Maďarskem většinou po cyklostezkách a prázdných ulicích s vyjímkou a to variantou přes Soproň, kde musíte počítat s větším provozem.

Z Mörbisch do Neusiedl 40 km
- Trasa vede po klidných cestách a cyklostezkách, na začátku je terén lehce kopcovitý a očekávejte zde maléstoupání. Na začátku můžete odbočit z cyklostezky do St. Margarethen s pohádkovým parkem a Römersteinbruch (jedene z největších a nejstarších lomů v Evropě) a v Purbachu na cyklostezku Kirschblüten-Radweg.

3) PŘÍJEZDOVÉ TRASY K CYKLOSTEZCE A NEZIDERSKÉMU JEZERU:

- NA KOLE
A)
K cyklostezce vede od Dunajské stezky (Donauradweg) cyklostezka B 21 Marc Aurel Weg - mapa
(Dunajská stezka: Schonau an Donau - Orth - Eckertsau - Stopfenreuth - Bad Deutsch-Altenburg a z něj pak po B 21: Petronel Carnutum - Deutsch Haslau - Potzneusiedl - Neudorf b. Parndorf - a bud západní cesta- Parndorf - Neusiedl. Nebo východní cesta - z Neudorf b. Parndorf - Gattendorf - Zurndorf - Weiden am See. Vzdálenost: cca 31 km,

B1) Valtice - Stopfenreuth (na Dunaji) - Neusiedl am See (mapa)
B2) Hardegg - Krems (na Dunaji) - po Dunajské cyklotrase do Vídně - Rauchenwath - Breitenbrunn (uNeziderského jezera)
(mapa)
C) Břeclav - Reinthal - Hohenau - Dürnkrut - Marchegg - Bad Deutsch Altenburg - Deutsch Haslau - Podersdorf am See

- AUTEM

Z Vídně po A4/Exit Neusiedl am See a po B50 a zemské silnici k nádraží Neusiedl am See

Cestování vlakem s kolem
Převážení kol ve vlaku už dávno není žádný problém: Rakouské dráhy - ÖBB - nabízejí speciální jízdné pro cyklisty. Ideální pro skupinku cyklistů: lístek zvaný Einfach-Raus-Radticket. Tato jízdenka je určena pro 2 - 5 společně jedoucích cestujících, stojí 28 Euro a je platná ve všední dny od 9:00 hod do 03:00 hod následujícího dne a v sobotu a neděli od 0:00 do 03:00 hod. následujícího dne. Platí ve vlacích R (RegionalZug), REX (RegionalExpress) a RSB (Regional S-Bahn). Jízdenky jsou platné i ve vlacích R a REX do Břeclavi a Soproně (HU) a na soukromé železnici Raabebahn. Cena je 32 Euro. Kdo cestuje sám, využije nabídky "Regio-Biking" (5 Euro za kolo) pro regionální přepravu, nebo "Intercity-Biking" pro větší výlety. Více informací najdete na internetových stránkách ÖBB.

- Chcete vzít své kolo s sebou na víkend nebo i na delší dovolenou? S „Intercity Biking“ máte své kolo a speciální kolo také na dlouhých cestách vždy u sebe. Ve většině vlaků IC a EC a také v mnoha vlacích EN a rychlících si můžete vzít své kolo také na střední a delší vzdálenosti. V mnoha vlacích je možná také přeprava přes hranice (také z ČR).  V jízdním řádu lze všechny tyto vlaky poznat bez problémů podle barevného nebo černého symbolu kola.
Kvůli omezené nabídce míst je povinná rezervace místa. Jako jízdenku pro vaše kolo požadujte lístek na Intercity Biking, ve kterém je zahrnuta povinná rezervace místa pro zaparkování kola. Lístek na Intercity Biking platí v den cesty také jako celodenní jízdenka Regio Biking na místní hromadnou dopravu. Vlaky s Intercity Biking jsou v jízdním řádu označeny symbolem kola v obdélníku. Cena za přepravu kola je 12 Euro
Podrobné informace naleznete na Intercity Biking.

4) INFO:
- RAKOUSKO:
- www.neusiedler-see.at/... (de) - cyklostezky, půjčovny kol, opravny jízdních kol, pronájem ebike, ...
- www.burgenland.info/cz/... - cyklotrasy, ubytování, prospekty,...
- www.kstst.sk/... (sk) - info, tipy, kempy,..
- www.burgenland.info/... - prospekt (de) - cyklotrasy v Burgenlandu
- www.facebook.com/pages/Neusiedlersee/... - FB stránka Neziderského jezera
- koupaliště (de)

- http://alpregio.outdooractive.com/... - interaktivní mapa cyklotras v regionu Burgenland
- http://alpregio.outdooractive.com/ar-neusiedlersee/de/... - interaktivní mapa cyklotrasy: na mapě lze zobrazit také webkamery, další cyklotrasy, wikipedia, foto)
- http://alpregio.outdooractive.com/ar-neusiedlersee/de/... - interaktivní mapa cyklotrasy: půjčovny kol, převozy, zajímavá místa


- www.oebb.at - Rakouské dráhy, možnost vyhledání spojení
- http://cs.wikipedia.org/... (cz) - Neziderské jezero
- www.nationalpark-neusiedlersee.org - Národní park Neusiedler See

- MAĎARSKO:
http://lazarus.elte.hu/... - Mapa Maďarska (obsahuje veskeré obce a města)
www.elvira.hu - Vlakem do Maďarska - možnost vyhledávání spojů

ZAJÍMAVOSTI:
Neusiedl: farní kostel a morový sloup z roku 1713
Podersdorf: větrný mlýn, maják
Feröd:  zámek Esterházy
Mörbisch: malebné uličky Hofgassen
Rust: rybářský kostel a historický Purbach (město čápů): Turek z Purbachu, hradby, čtvrť historických vinných sklípků
mokřiny, pastviny a rákosový porost kolem jezera

PŘEVOZ JÍZDNÍCH KOL PŘES JEZERO
Pokud si budete chtít zkrátit trasu, můžete použít některý z převozů.
Nejvyužívanější je mezi městy Mörbisch–Illmitz (trasa tak bude mít cca 78 km)
V sezóně od 01.05.–30.09 loď převáží každou půl hodinu v době od 9.30–17.00. Cena je 6 €. (2013)

5) CESTOPISY:

http://www.cyklistikakrnov.com/... - Jak jsem objel Neziderské jezero
Nebýt asi tak pětimetrových rozhleden na cestě k Podersdorfu jezero vidět není. A kdo chce kouknout, musí zastavit a nahoře se může rozhlédnout. V tomto městečku, snad jako v jediném vede cyklostezka nedaleko pláže, která je oseta různými prolízačkami a atrakcemi pro děti, přistavy pro lodě, ... Jelikož je Burgenland zemí vína vede stezka poměrně často mezi perfektně udržovanými vinohrady
http://www.cyklistikakrnov.com/... - Okolo Neziderského jezera (2011)
Vyplatí se podívat na externí pobřeží rakouských městeček Mörbisch a Rust. V Mörbisch jsem se i vykoupal, voda byla přijatelná. Když už jsme u té vodě, tak zásoby pitné vody se dají doplnit na plážích, do kterých je přístup mimo sezónu zdarma.
http://www.alena.ilcik.cz/1204-neusiedler-see.php - Kolem Neziderského jezera (2012)
Před námi Fertöd, s jedním z nejkrásnějších a největších zámků Maďarska. Zámecký komplex, maďarské Versaille,...Za Illmitzem začíná ta nejkrásnější část cyklostezky. Je zde několik pozorovatelen a loni byla jezera plná ptáků, ale letos jsou jezírka většinou kompletně vyschlá.
http://www.alena.ilcik.cz/1106-neziderske-jezero.php - Kolem Neziderského jezera (2011)
Cyklostezku lemují velice moderně pojatá odpočívadla, ale nejlepší je to, že každou chvíli je někde pro žíznivé cyklisty k dispozici kohoutek s pitnou vodou....přejíždím rakousko-maďarskou hranici a změna je okamžitě znát. Dokonalé značení je fuč a jak tak šlapu po lesní cestě, několikrát se jistím, že se stále ještě držím cyklotrasy do Šoproně. Kdeže jsou ty parádní obrovské šipky namalované na asfaltu na každé křižovatce.....Restaurace na konci mola v Neusiedl am See za prohlídku a poslední pohled na jezero stojí i v případě, že si nechcete nic dát a jenom koukat.
http://toomoox.blogspot.cz/... - Okolo Neziderského jezera 2012
http://cyklo.hiking.sk/... - Okolo Neziderského jezera I
http://cyklo.hiking.sk/... - Okolo Neziderského jezera II
http://cocka.kvalitne.cz/... - Neziderské jezero aneb Malý výlet za velikou vanou 2003
http://www.cyklistikakrnov.com/... - jak jsem se vydal k Neziderskému jezeru

6) CYKLOSTEZKY V OKOLÍ: (také níže v infomapách)
Celkem 11 cyklistických stezek naláká každoročně tisíce cyklistů.
Dalším lákadlem pro cyklisty je vedle cyklostezky Neusiedler See-Radweg  také cyklostezka Jubiläumsradweg (R1), Kirschblütenradweg (B12, 43 kilometrů), Lackenradweg (B20, 48 kilometrů), Hanság-Radweg (B22, 53 kilometrů), Kultur-Radweg (B23, 26 kilometrů), Radweg Lange Lacke (B27, 14 kilometrů), spojovací cyklostezky Koglradweg (B13, 21 kilometrů und B31, 16 kilometrů) a stezka Donau Radweg (B21, 31 kilometrů) a B24 (16 kilometrů) a B26 (48 kilometrů).
- info k dalším cyklotrasám v okolí jezera
- interaktivní mapa
- http://alpregio.outdooractive.com/... - Entdecker tour - trasa k Dunaji

7) UBYTOVÁNÍ:
- ubytování u jezera (vyhledávač)
- www.burgenland.info/... - kempy
Zařízení podobná našim Cyklisté vítáni: RADfreundliche Betriebe: Poznáte je podle vyvěšené zelenobílé(modré) cyklistické vlaječky

KEMPY U JEZERA: (mapa se symboly kempů)
- www.campsite.at/... - (cz) kempy u jezera (symboly na mapě, po kliknutí info),
- http://cs.camping.info/...
(v češtině) - kempy na mapě (možnost přiblížení)
- Storchencamp Purbach
- Camping Oggau
- Storchencamp Rust
- Strandcamping Podersdorf am See
- Termal Kemping (Maďarsko)
- Sá-Ra Termál Kemping (Maďarsko)

8) MAPY ON-LINE:
- http://alpregio.outdooractive.com/ar-neusiedlersee/de/... - interaktivní mapa cyklotrasy: na mapě lze zobrazit také webkamery, další cyklotrasy, wikipedia, foto)
- http://alpregio.outdooractive.com/ar-neusiedlersee/de/... - interaktivní mapa cyklotrasy: půjčovny kol, převozy, zajímavá místa

- http://www.tourcentrope.eu/?ref=BurgenlandInfo - interaktivní mapa s atraktivními místy a nadcházejícími událostmi, cyklotrasy v okolí, kilometrovník
- www.gpsies.com/map.do?fileId=okhqakrfthyqamzs - interaktivní mapa cyklotrasy, zde si můžete stáhnou trasu v různých formátech (.gpx, .tcx, .kml,...)
- http://www.bergfex.at/sommer/neusiedler-see/... - (celá mapa - kliknout na Vollbild) interaktivní mapa cyklotrasy, stezky v okolí, informace o městech,...
- http://cz.bergfex.com/sommer/neusiedler-see/seen/neusiedler-see - int.mapa jezera, informace o městech, ...
- http://www.burgenland.info/static/files/mapb10nord.pdf - mapa severní části
- http://www.burgenland.info/static/files/mapb10sued.pdf - mapa jižní části
- http://www.bikemap.net/route/1290819 - projetá trasa s fotkami

9) POČASÍ:
- Varování před nepřízní počasí
- http://webtv.feratel.com/webtv/... - webkamery, aktuální počasí a předpověď počasí
- www.wetter.at/... - počasí u Neziderského jezera

- www.bergfex.at/sommer/neusiedler-see/... - předpověď počasí

- WEBKAMERY:
- www.bergfex.at/sommer/neusiedler-see/webcams

10) OSTATNÍ

PŘÍRODNÍ KOUPALIŠTĚ:
Při ubytování v jednom z 720 partnerských zařízení získáte na celou dobu pobytu zdarma kartu "Neusiedler See Card"s kterou budete mít pobyt na plážích u jezera zdarma.
Erlebnisbad Platsch Mörbisch am See - cena na den EUR 2,00 - 4,00.
Familienschwimmbad (rodinné koupaliště) Oggau a. Neusiedler See - 8 bazénu, 30 metrů dlouhá skluzavka, dětské brouzdaliště s hřibem, dětské hřiště ve stínu, volejbalové hřiště,...Kontakt: Freizeitzentrum 7063 Oggau
Freibad Frauenkirchen - cena na den: EUR 3,00 - 5,00. koupání pro dospělé i děti (bazén). Kontakt: Helmut Hochedlinger Mönchhoferstraße 52 A-7132 Frauenkirchen
Solarwarmbad Türkenhain (turecké lázně s teplou vodou?) Purbach - vodní atrakce, bufet ve vodě, volejbalové hřiště,... Kontakt:Erholungszentrum 7083 Purbach Sonnenwaldbad Donnerskirchen
Sonnenwaldbad Donnerskirchen (slunečné lesní koupaliště?) - koupaliště s 40 m. skluzavkou, dětské hřiště, dětský bazén, minigolf, volejbal, tenisové hřiště, restaurace,... Kontakt: Tourismusbetriebsgesellschaft Donnerskirchen Badstraße 25 7082 Donnerskirchen
Städtisches Parkbad Eisenstadt - přírodní koupaliště v zámeckém parku. Kontakt: Städtisches Parkbad Im Schlosspark A-7000 Eisenstadt

FOTOGALERIE:
-
www.neusiedlamsee.at/s_pano.htm - panoramatické fotky Neusiedl am See
-
https://picasaweb.google.com/118229638743618385279/NeusiedlerSeeAroundByBike
-
http://jinpri.rajce.idnes.cz/Neziderske_jezero_28.7.-1.8.2012
-
http://liones.rajce.idnes.cz/Neziderske_Jezero_-_Madarsko_a_Rakousko_podzim_2011
- http://galerie.albumfotek.cz/... - kolem jezera na kole

VIDEO:
- http://youtu.be/JcIEjbY5hUE11) O JEZERU, CHARAKTERISTIKA, INFO O REGIONU
Neziderské jezero (německy: Neusiedler See, maďarsky Fertő-tó, fertő znamená bažina) je vedle Balatonu jediné velké stepní jezero v Evropě. Jezero
se rozprostírající se asi 70 km jihovýchodně od Vídně a leží v rakouské spolkové zemi Burgenland a v západním Maďarsku. Samotná rakouská část je současně největším jezerem v Rakousku. Okraje jezera jsou nevýrazné, přechází do močálů a jsou lemovány hustým rákosím, málo kde je k břehu volný přístup. Vyznačuje se pásmem rákosí, velmi malou hloubkou, mírným a větrným klimatem. Jezero se rozlévá na hranici dvou světů - kousek od západního břehu jezera najdeme poslední výběžky Alp, východní břeh je naproti tomu posledním výběžkem Panonské nížiny, která má stepní charakter. Jedinečná fauna a flóra jsou chráněny dvěma národními parky Neusiedler See-Seewinkel a Fertő-Hanság a také zapsáním na Seznam světového dědictví UNESCO (v roce 2001).

Rozloha jezera je podle vodní hladiny přibližně 315 km2, z toho leží 240 km2 v Rakousku a 75 km2 v Maďarsku. Hlavní severojižní délka jezera je 36 km a šířka se pohybuje mezi 6 až 12 km. Maximální hloubka jezera je 1,8 m. Průměrná hladina kolísá mezi 0,6 až 0,8 m.
Výška zemského zakřivení mezi Neusiedl am See a Mörbisch je 9,6 m, takže není vidět z jednoho konce na druhý. Břehy jsou nízké, silně bažinaté. V létě (vlhké období) se rozměry Neziderského jezera zvětšují.

- Samotné základní parametry jezera jsou velmi netypické. Jezero, jehož celková plocha dosahuje 180 km2 (s plochou porostlou rákosem dokonce kolem 315 km2), dosahuje průměrné hloubky necelý jeden metr. Přes svou značnou rozlohu jezero nemá žádný výraznější přítok, ani přirozený odtok.
- Za rok se ale přesto z plochy 1 m2 jezera vypaří přes 1500 mm vody, zatímco veškeré srážky doplňují vodní stav jen necelými 600 mm ročně. Zbylých 900 mm se do jezera dostává prostřednictvím četných podzemních přítoků z Malé maďarské nížiny.
- Dalším živlem, který výrazně utváří charakter Neziderského jezera, je vítr. Ten se často stává neodolatelnou výzvou pro všechny jachtaře a surfaře.
- Rákosí se rozprostírá na ploše větší než je plocha volného prostranství. Pokrývá plochu větší než je celá zastavěná oblast Vídně. Pro existenci jezera je rákosí nutnou součástí. Svou obrovskou spotřebou živin totiž chrání jezero před přehnojením. Roční sklizeň rákosí z Neziderského jezera činí kolem 10.000 tun.
- Jezero tvoří hranici mezi dvěma evropskými krajinnými oblastmi. Pohoří Leitha na západním břehu je východním výběžkem Alp a jsou zde patrné téměř všechny prvky alpské flóry. Východní břeh již pokrývají západní výběžky Panonské nížiny, flóra proto zde má spíše stepní charakter.
- Směrem na jih se na východní straně jezera nachází řada dalších, menších stepních jezer. Některá z nich obsahují takové množství soli, že se z nich v letních měsících stávají doslova slané škraloupy. Jejich břehy a specifické podmínky jsou ideálním domovem pro svět ptáků.
- Ze 300 ptačích druhů, které se v celé jezerní oblasti pravidelně objevují, jich tady přes 140 hnízdí. U mnohých z nich, např. u volavky stříbřité, se jedná o jediné hnízdiště v Evropě. V oblasti nemohou chybět čápi, typičtí pro spolkovou zemi Burgenlandsko. Je možné zde spatřit i vzácného čápa černého. Na východní straně jezera se nacházejí rozlehlé vinice. V letních měsících je možno podnikat ornitologické vycházky s pronajatým průvodcem.

12) CENY V MAĎARSKU A RAKOUSKU
Tato oblast patří dražší regiony v Rakousku.
 V neděli jsou obchody v Rakousku zavřeny, takže pokud se nechcete stravovat v restauraci, je to správná volba. Na maďarském území můžete najít mini potraviny, které jsou otevřeny i v neděli. Poslední otevřené potravinky (něco jako Unimobunka) jsme našli na konci obce Fertőrákos, což je poslední vesnice před vstupem na rakouské území. Jen tak pro srovnání: Pohár minerálky v restauraci 600F, a o pár metrů dál v potravinkách litr a půl 130F (r. 2011)

Ušetřit můžete nákupy v diskontech nebo supermarketech. Jsou o 10 až 20 procent levnější než menší obchůdky, někdy dokonce i než tržiště.
např. v Diskontech v Rakousku se dá sehnat pečivo (8ks v balíčku) 1 Euro, Pivo v plechovce 50 centů, Voda, slazené minerálky 80 centů,
Kemp osoba/noc zhruba 5 Euro + stan 2 Eura

CENY V MAĎARSKU (1 koruna - 9,92 HUF k 9.6.11.)
1 forint (HUF) = 100 fillerů
Více...
CENY V RAKOUSKU (1 Euro - 25,12 Kč) Více...
Název Cena Název v Eurech  

Voda 1,5 l
Cola
Brambory kg
Cukr kg
Chléb kg
Jablka kg
Kuře kg
Máslo 1/4 kg
Mléko litr
Mouka kg
Pivo lahev
Rostlinný olej litr
Salám (ne uherák) 1 Kg
Sádlo kg
Vepřové maso kg
Víno stolní
Víno značkové
Zelenina (rajčata, okurky, paprika, atd.) kg

Kopeček zmrzliny
Točená zmrzlina

 

100 HUF
200 - 300 HUF
130 HUF
230 HUF
200 HUF
200 - 300 HUF
500 HUF
250 HUF
150 HUF
100 - 150 HUF
100 – 350 HUF
200 - 300 HUF
1500 - 2500 HUF
300 HUF
800 - 1000 HUF
300 – 400 HUF
700 - 20 000 HUF
100-500 HUF


70 - 80 HUF
150 HUFVoda 1,5 L
Minerálka 1,5 L
Džus 1 L
Coca-Cola 1,5 L
Víno 0,7 L
Pivo 0,5 L
Pečivo 1 Ks
Chleba
Čokoládová tyčinka
Máslo 250 g
Žvýkačky 1 bal.
Broskve 1 Kg
Pomeranče 1 Kg
Jablka 1 Kg
Rajčata 1Kg
Papriky 1Kg
Kopeček zmrzliny
Rychlé občerstvení
Zubné pasta
Pohled a známka
Šampon
Večeře 1 osoba


0,5 E
0,6 E
1,5 E
1,5 E
2,5 E
0,6-7 E
0,4 E
2-2,5 E
0,8 E
1,2 E
0,8 E
5 E
2 E
1,3 E
1,8 E
1,3 E
0,8 E
2,5 E
2,5 E
1,55 E
3 E
od 15 E


 

13) VÝŠKOVÉ PROFILY:

14) INFOMAPY: (Kliknutím na mapu se Vám otevře v původní velikosti)

1) Mapa a příjezdové cesty (.pdf) 2) Interaktivní mapa cyklotrasy 3) Interaktivní mapa (cz) - cyklotrasy, zajímavosti, události,...
4) Info mapa Cyklostezky
5) Panoramatická mapa
6) Podrobnější mapa


.

.

.

.

7) Jezero s cyklostezkou, a symboly kempů, opraven kol, půjčoven, informačních center, občerstvení, cyklotaxi
8) Cyklostezka s odbočkami na jiné cyklostezky
9) Cyklostezky v Rakousku
10) Topografická mapa
příjezdy k cyklotrase
Cyklotrasy u Neziderského jez. č.1
kempy u jezera
kempy na mapě (možnost přiblížení)
Cyklotrasy u Neziderského jez. č.2 (u maďarské části)
cyklotrasy u Ilmitz
Stezka kolem Neziderského jezera. Kliknutím nápis bikemap se Vám mapa otevře v novém okně

15) VAŠE ZKUŠENOSTI
UBYTOVÁNÍ
- obecně platí, že je zakázáno kempování v chráněných oblastech, a někde i v lesích (zřejmě kvůli požáru). Na soukromých pozemcích bys měl mít souhlas majitele - ale nedělala bych z toho takový problém - samozřejmě, pokud si budu chtít postavit stan někde kousek vedle domu, tak se zeptám. Ale v rozhlehlém sadu budu těžko hledat majitele. Prostě to chce citlivě zhodnotit situaci a podle toho se zachovat. Většinou není se stanováním ve volné přírodě problém - on je taky rozdíl mezi kempováním a pouhým přespáním - pokud přijedeš na kole a někde si večer postavíš stan, nikdo se nad tím ani nepozastaví. Navíc na cyklisty tam koukají hodně shovívavě a leccos jim tolerují. V každém případě bych se ale vyhnula chráněným oblastem, to by mohl být problém. :-) Já osobně bych teda radši volila místečka ne tak na očích. Jinak určitě platí: postavit si stan tak, abychom způsobili co nejmenší škody, nechovat se zbytečně hlučně, nepálit oheň na místech, která k tomu nejsou vyhrazená, nenechávat na místě žádné odpadky atd.
Jinak pro cyklisty jsou v kempech poměrně solidní ceny - jasně, vycházejí určitě dráž než u nás, ale taky je tam nesrovnatelný rozdíl ve vybavení a komfortu. Autor: Cyklistka

Kemp"Strand Camping Podersdorf". Mohu doporučit,kemp je sice velký ale je hned u jezera. Je to však jeden z těch dražších kempů. Je na konci obce, cena 3 dosp.auto ,karavan,elektr.cca 40 E.

OSTATNÍ:
Peter: Bol som tam trikrat, je to super. Doporucujem pre rodiny, ale aj pre hltacov kilometrov pri celom okruhu.

ing.P.Mikulička: Začiatkom septembra sme boli /teda ja ako 55 ročný človek a moja dospelá mládež/ na trasách v okolí Neusiedler see. Tu som ja osobne bol už štvrtýkrát a tak môžem doporučiť tieto trasy pre všetky vekové skupiny. Trasa okolo jazera je nenáročná, čo sa týka prevýšenia, len keď sa vyskytne vietor, ten býva nepríjemný. Ak chce niekto náročnejšie trasy, musí si vyraziť do vinohradov na západnej strane jazera, prípadne až k mestu Eisenstadt. V tejto západnej časti sa dá aj slušne "vyšťaviť", ale tie výhľady na jazero sú skvelé. S deťmi je treba naopak jazdiť po okružnej trase okolo jazera, aj keď úsek trasy v Maďarsku je miestami prekvapivo ambiciózny. Ale všetky ostatné, tiež perfektne značené trasy na východnej časti jazera sú nenáročné a o prevýšení sa snáď ani nedá rozprávať. Zážitok je plavba loďou aj s bicyklami krížom cez jazero za 3 eurá na osobu. Ale keď si vybavíte v turisticke informačnej kancelárii "Neusiedler card", potom je táto trasa loďou za polovičné cestovné a vstupy do bazénov, múzeí a do dopravných prostriedkov v okolí jazera zadarmo. Podmienka je však samozrejme ubytovanie v niektorom zo spústy hotelov, alebo penziónov. Koľko nocľahov, toľko dní výhod na osobu. Doporučujeme napríklad krásne kúpalisko v mestečku Purbach, námestia v mestečku Rust a Morbisch atď. No a kto neochutná skvelé vína z tejto oblasti, ako keby tam ani nebol. Jediná nepríjemnosť v tejto oblasti môžu byť komáre, treba si vybrať termín, keď sú suché letné dni, ale to poznáme aj my, ktorí žijeme a jazdíme na bicykloch na sútoku Moravy a Dyje.

Martina: Vrátili jsme se z dovolené. Naprosto báječné. Kvalitní stezky, služby, s ubytováním nebyl žádný problém. Navíc všude dobré víno za přijatelné ceny. Maďarská strana sice trochu zaostává, ale zase vzhledem k cenám (dost levné) a výborné halaszlé ani tam to nemělo chybu.

ZbyněkP: Také jsme si ji s manželkou projeli. Z Ostravska po etapách Otrokovice,Břeclav,Petronell a potom už krátkou spojnicí k jezeru. Spali jsme v kempech Podersdorf a Rust. Stezka nádherná,pohodová i v Maďarsku ještě k tomu nám vyšlo počasí. Ovšem jednu výtku bych měl ku kempu v Podersdorfu který je sice famozní, obrovské štrase pro Rakušáky a Němce se surfama je skvěle vybaven, před kempem byla fronta čekajících aut i nás utrmácených cyklistů. V recepci mám ten pocit, že zas tak z cyklistů nadšení nejsou. Tráva v místě vyhrazeném pro stany stála za ..... a o nějaké lávce na sednutí nemůže být ani řeči. Ráno jsme byli celí šťastní, že můžem pokračovat dále. Naopak kemp v Rustu se nám velice líbil dokonce se sympatická paní recepční s námi bavila slovensky a poradila nám ještě nádherný výlet lodí na druhou stranu a zpět. Jde mi jen o to podělit se o názor na Podersdorfský kemp i když Podersdorf je jináč nádherné městečko a maják se prostě musí vidět je to uršitě symbol celého jezera.

Pavel Vodný:
Jsme manželé +50 proto jsme se rozhodli objet jezero na tři etapy s ubytováním na pevném místě, bez nutnosti vozit s sebou bagáž. Ubytování jsme byli na maďarské straně jezera (Baf u Šopronu) v podstatě na trase cyklostezky. Ubytování v „Maďarsku“ vyjde o hodně levněji než v „Rakousku“. Na druhé straně ale v „Rakousku“ získáte See Card na kterou máte nespočet finančních slev (trajekty, koupaliště).
Rozdělili jsme si cestu na tři etapy, s tím že jsme přijeli do přístavu autem, přepravili jsme se na druhou stranu trajektem a vraceli se k autu na kolech… samozřejmě v prostředním úseku jsme museli dvakrát přeplout na druhý břeh.. Pokud někdo není „polykač“ kilometrů, či nemá v plánu objet celé jezero, tak doporučuji vynechat maďarskou stranu.
Maďarská strana – západní část: nekvalitní silnice, nevlídné obce. Východní část nekonečné rovné useky mezi silnicí a poli. Jediné co stojí za shlédnutí je zámek ve Fertodu. Vstupné něco přes 200 Kč, platit můžete v EU nebo Ft (vyjde o něco levněji), dostanete list s výkladem v češtině. Další místo je Šopron, to určitě zvládnete jako my cestou do ČR, cca 1 hod. prohlídky starého města. Velice zanedbané památky, necitlivé zásahy do historie. Neměli jsme Forinty, tak jsme parkovali mimo parkovací zónu, hned při zaparkování se objevili somrající cikáni, dali jsme jim pár drobných centů… z obavy aby nepoškodili auto.
Rakouská část to jsou krásné cyklostezky mezi vinicemi.
Přívozy: cca 6 EU/os + kolo, (podle ceníku by to mělo být 10 EU, asi to bude cena v sezoně), v některých přístavech se prodávají lístky na lodi, v některých u kasy. POZOR zjistěte si opravdu důkladně plavební řád. Některé přívozy plují každou půlhodinu (Illmitz – Morbisch), jiné jen některé dny…
Koupaliště: Okruh jsme zakončili koupáním, v každém přístavišti jsou pláže (cca 5 EU, po 14 hodině levnější), pokud si naplánujete okruh tak aby jste přijeli k autu do přístavu k 17 hodině, potom už jsou vstupy volné, na vykoupání po cestě to bohatě stačí.
Parkování: v každém přístavu je opravdu veliké parkoviště. Nikde jsme neviděli parkovací hodiny ani nikdo nevybíral (možná to bude jiné v sezoně), pokud budete na kolech není problém zaparkovat na okraji městečka a dojet do přístavu na kole.
Stojí za to navštívit: městečko Rust, na každém komíně na náměstíčku je čapí hnízdo s čápem (neuvěřitelné), vedle věže v ulici Hauptstrasse 4, Kirchengasse 5 je prodejna místních vín… velice příjemní mladí lidé Vám nabídnou ochutnávku svých produktů a přidají vysvětlení k vínům…. Kvalitní cyklomapu této oblasti Vám zdarma zašle Rakouské turistické centrum v PHA. Na rakouské straně značení asi lepší než v „Maďarsku“ , já jsem měl cyklonavigaci DAKOTU 20, takže jsem příliš značení nevnímal…

 


Vaše názory, připomínky, zkušenosti,... - ZDE

© www.cyklistikakrnov.com

Foto: Bacilus

Za případné chyby v překladu se omlouváme

Foto: Bacilus

 

NAVRCHOLU.cz