GRENZLANDRADWEG (R5) 

Pohraniční cyklostezka

 

BUDEME RÁDI POKUD BY JSTE NÁM POSKYTLI NĚJAKÉ RADY, ZKUŠENOSTI ZE STEZKY, Z UBYTOVÁNÍ apod. PODĚLTE SE S NIMA TAKÉ S OSTATNÍMI ČTENÁŘI A NAPIŠTE JEJ NÁM - cyklistikakrnov@gmail.com,
nebo diskutujte, ptejte se, hlasujte ZDE...
(poslední aktualizace 14.3.2013)

Odkazy na rakouské cyklotrasy ZDE... / Další články o největších rakouských cyklostezkách najdete ZDE...

1) ZÁKLADNÍ INFO:
START: Kramesau na Dunaji
CÍL: Arbesbach (připojení Waldviertelweg)
TYP CYKLOTRASY: obousměrná
VZDÁLENOST: 193,3 Km (v Horním Rakousku 189 km)
ČAS JÍZDY: 3-4 dny
PŘEVÝŠENÍ: Nastoupáno: 2841 m., sestoupáno 2284 m.
VHODNÉ PRO KOLA: trekové, silniční
NÁROČNOST: střední
CESTOVÁNÍ S DĚTMI: provoz na cestách je malý, ale je zde řada stoupání. Z tohoto důvodu je trasa doporučený pouze s dětmi 12 roků a starší.
CHARAKTERISTIKA: Terén je kopcovitý, a počkejte s několika prudšímy stoupáními a sjezdy. Trasa takřka celá vede po asfaltu, a to po polních, lesních cestách a po málo využívaných silnicích.
KLASIFIKACE: kondice 3, technika 3, krajina 3 (max.5 bodů)
NEJVHODNĚJŠÍ DOBA: Květen - Září. - Varování před nepřízní počasí
TRASA: Kramesau an der Donau – Oberkappel – Kollerschlag – Ulrichsberg – Aigen im Mühlkreis – Vorderweißenbach – Bad Leonfelden – Schenkenfelden – Leopoldschlag – Liebenau – Arbesbach
NAPOJENÍ NA DALŠÍ STEZKY: Aigen Mühltalradweg a u Liebenau také na Mühltalradweg, obě trasy vedou na Dunajskou stezku
REGIONY: Oberösterreich (Horní Rakousko), Niederösterreich (Dolní Rakousko)
ZNAČENÍ TRASY: zelené tabulky s bílým písmem „Grenzlandweg“ – R 5.
PŘEDPISY PRO CYKLISTY: (více)
-
V Rakousku musí mýt přilbu děti do 12 let.

PŮJČOVNY A OPRAVNY KOL: zařízení lze nalézt ve větších městech, jako je Aigen a Liebenau
RADY NA CESTY PO RAKOUSKU: http://tipynavylety.cz/Rady-na-cesty/Rakousko.htm
EXPORT TRASY DO GPS:
www.gpsies.com/...(gpx, tcx, kml,...)

Z Kramesau an Donau, který se nachází u Dunajské stezky Vás na začátku čeká prudší stoupání z údolí Dunaje na vysočinu Mühlviertel (Mlýnská čtvrť), kterou tvoří husté lesy, louky, žulové balvany, majestátní hrady, zříceniny a malé osady. Cesta zde vede zvlněným terénem a prověří kteréhokoliv cyklistu. Na začátku pojedete na sever podél Německých hranic. Na Šumavě se pak přiblížíte k českým hranicím, podél kterých pokračuje trasa směrem na východ. V obci Schwarzenberg můžete navštívit park s dřevěnými sochami, v obci Aigen-Schlägl pak velký premonstrátský klášter řeholních kanovníků. Před pohraniční obcí Guglwald pak Vás čeká další prudší stoupání. Na Pohraniční cyklotrase pak budete projíždět dále přes obec Bad Leonfelden s malebným náměstím, kde také můžete využít prohlídku školního muzea a navštívit ochranný val proti Švédům z dob třicetiteleté války. Za obcí Leopoldschleg Vás čeká poslední prudší stoupání podél hranice, kdy přes hraniční říčku Malši na chvíli přejedete do Čech a dorazíte až do zničené obce Cetviny/Zettwing. Zde si můžete připomenout co znamenala kdysi železná opona. Stoupání vede až k obci Sandl, nacházející se na vrcholové planině Freiwaldu/ Novohradských hor. V obci se můžete zastavit v muzeum malby na skle. Po projetí okolo zámku Rosenhof s malebnými rosenhofskými rybníky směřuje pohraniční stezka do rakouského vnitrozemí do obce  Liebenau a nakonec dále do Dolního Rakouska.

Pokud se chcete napojit na cyklotrasu z Česka, tak nejlepším východištěm je obec Nová Pec u vodní nádrže Lipno. Zde přejedete hranici u Zadní Zvonkové a v Ulrichsbergu jste na cyklotrase.
Míříte-li zpět do Čech, pokračujte ze Sandlu přes Karlstift, odkud sledujte horní tok říčky Laisnitz/Lužnice. Přivede vás do rovinatější krajiny kolem dvojměstí Gmünd/České Velenice, odkud máte vlakové spojení do různých stran.

ODKAZY (Zdroje):
- www.oberoesterreich.at/...
- http://cestovani.idnes.cz/...

FOTO: www.was-tuat-si.at/...

MAPY:
Interaktivní mapa: http://alpregio.outdooractive.com/...

VÝŠKOVÝ PROFIL: