MURSKÁ STEZKA

Murradweg R2 (Muhrská)

 

BUDEME RÁDI POKUD BY JSTE NÁM POSKYTLI NĚJAKÉ FOTOGRAFIE PRO TUTO STRÁNKU, TAKÉ POKUD MÁTE NĚJAKÉ RADY, ZKUŠENOSTI ZE STEZKY, Z UBYTOVÁNÍ apod. PODĚLTE SE S NIMA TAKÉ S OSTATNÍMI ČTENÁŘI A NAPIŠTE JEJ NÁM - cyklistikakrnov@gmail.com, nebo diskutujte, ptejte se, hlasujte ZDE...(poslední aktualizace 24.3.2013)

Odkazy na rakouské cyklotrasy ZDE... / Další články o největších rakouských cyklostezkách najdete ZDE...

Murská cyklotrasa byla oceněna 4-hvězdičkami (z 5) - značkou kvality udělený ADFC ! Prestižný Německý všeobecný svaz cyklistiky

1) ZÁKLADNÍ INFO
2) POPIS TRASY
3) POPIS PO ČÁSTECH
4) ODKAZY NA WEBOVÉ STRÁNKY
5) UBYTOVÁNÍ
6) CYKLOMAPY ON-LINE
7) CYKLO OSTATNÍ
8) KOLO + DOPRAVA
9) POČASÍ
10 OSTATNÍ (fotky, videa,...)
11) INFOMAPY + VÝŠKOVÝ PROFIL
12) ITINERÁŘ

1) ZÁKLADNÍ INFO
START: Muhr v Lungau/Sticklerhütte (horská chata)
CÍL: Legrad (u hranic s Madarskem)
TYP CYKLOTRASY: obousměrná, vícedenní
VZDÁLENOST: 457,3 km (352 km v Rakousku, 104 km ve Slovinsku a Chorvatsku)
PŘEVÝŠENÍ: nastoupáno 2344 m, sestoupáno 3887 m., nejnižšší bod 128 m. (Legrad), nejvyšší bod 1765 m. (Sticklerhütte)
ČAS JÍZDY: 30:28 hod.
VHODNÉ PRO KOLA: trekové nebo městské kolo
NÁROČNOST: severní část střední, od Grazu lehká obtížnost
CESTOVÁNÍ S DĚTMI: doporučené jen pro děti, které mají odpovídající cyklistické zkušenosti na veřejných silnicích.
CHARAKTERISTIKA: Trasa vede prakticky z kopce, několik stoupání najdete jen na začátku trasy. V Rakousku má trasa asfaltový povrch, jen v přírodních rezervacích velmi dobře zpevněné cesty. V Slovinsku a Chorvatsku vede trasa občas také po frekventovanějších silnicích.
KLASIFIKACE: Kondice 4, technika 2, zážitek 6, krajina 6 (max.6 bodů)
NEJVHODNĚJŠÍ DOBA: od konce Dubna do poloviny Října
TRASA: Muhr im Lungau – Murau – Zeltweg – Leoben – Bruck an der Mur – Graz – Bad Radkersburg - Radenci (Slo.) - Stara Nova Vas - Razkrižje - Gibina (Chorv) - Sveti Martin na Muri – Legrad
REGIONY: Rakousko - Salzburger Land (region Lungau) (Salcbursko), Steiermark (Štýrsko), Slovinsko, Chorvatsko
NAPOJENÍ NA DALŠÍ CYKLOTRASY:  Zirbenlandradweg R26 k Drauradweg, Rastlandradweg R15 k Ennsradweg nebo Mürztalradweg R5 směr Vídeň (Wien).
ZNAČENÍ TRASY: V Rakousku je pravidelné značení -
zelené tabule s bílým písmem "R7 Murradweg", v oblasti Grazu najdete bílé tabule se zeleným písmem. Ve Slovinsku a Chorvatsku modré tabule s bílým cyklistou a nápisem R12 na levé straně řeky Mur a G12 na pravém straně řeky Mur
PŘEDPISY PRO CYKLISTY: (více)
- Rakousko: přilba je povinná pro děti do 12 let
, děti mladší 12 let musí jet jet s dozorem, kterému je minimálně 16 let

- Slovinsko: Bezpečnostní helma do 14 let je povinná, ostatním cyklistům doporučená. Na některých místech jsou stezky pro cyklisty. Mohou je používat i mopedy, pokud nepřekročí rychlost 25km/h. Pokud stezky pro cyklisty nejsou, pak cyklisté mohou používat silnici s dodržením vzdálenosti 1m od krajnice.
- Chorvatsko: Cyklista mladší 16-ti let musí mít helmu. Minimální věk k jízdě na kole na silnici je 14 let. Děti od 9-14 let mohou jet na kole pouze v doprovodu osoby starší 16-ti let. Děti do 8 let mohou být vezeny na kole pouze v dětské sedačce cyklistou nad 18 let.
SLUŽBY: V Rakousku najdete ubytovací a stravovací služby na každém kroku. V Slovinsku a Chorvatsku je nabídka podstatně nižší.
E-KOLA: s e-koly zdoláte Murskou cyklostezku bez problému, okolo 25 % pohostinství podél cyklostezky má nabíjecí stanice! V Slovinsku a Chorvatsku ale najdete dobíjecí stanice méně často.
TIP: hrad Moosham, open air muzeum Stürbint, klášter Seckau, jeskyně Lurgrotte u Peggau
PROSPEKTY
- http://urlaub.lungau.at/... www.lungau.at/... - prospekt on-line
- www.murradweg.com/de/...
- www.steiermark.com/brochures/pdfs/murradweg_2013.pdf (de) - prospekt on-line
- www.steiermark.com/de/...
- www.oberoesterreich.at/...
MÍSTNÍ SLEVOVÉ KARTY:
- www.lungau.at/de/... - Lungau Card
EXPORT TRASY DO GPS: Postup - Trasa jako (vybere typ: .gpx, .tcx, .kml,...) a poté dáte Stáhnout
- www.gpsies.com/...
- http://alpregio.outdooractive.com/... - trasa po etapách (stažení souboru .gpx)

2) POPIS TRASY
Murská cyklostezka je mezi znalci považována za jednu z nejkrásnějších říčních cyklostezek v alpském prostoru, která je na základě svého průběhu – lehce z kopce a podél mnoha kulinářských cílů
– skutečnou stezkou za požitky. Kulinářská lehkost točící se kolem jablka, vína a dýně určuje kreativní kuchyni jako např. salcburské speciality, oblíbený štýrský dýňový olej.
Místy jen mírně zvlněný profil přímo vybízí k dovolené rodinného typu, i podprůměrně zdatní ji zvládnou bez větších obtíží. Technicky neklade na cyklistu velké nároky.
V úvodu Murradwegu vás obklopují vrcholky i v červnu pokryté sněhem a tak si dejte pozor na náhlé změny počasí nejsou výjimečné. V březnu 2012 obdržel 4 hvězdičky z 5 od ADFC (Německý všeobecný svaz cyklistiky)

Stezka začíná v národním parku Vysoké Taury v hornatém kraji Lungau kde je řeka Mur malým, prudkým potůčkem a cyklistická trasa je trochu příkřejší. Na trase cyklostezky budete míjet svěže zelené horské pastviny, lesy, louky, azurové jezera, okouzlující vesničky, vinice a vinařská městečka. V každém případě se vyplatí nechat si také dostatek času na prohlídky mnoha pamětihodností, které lemují Murskou cyklostezku. Leží zde například středověké obchodní město Bruck an der Mur se svým okouzlujícím historickým centrem nebo staré havířské a pivovarnické město Leoben. Pojedete také kolem přírodního parku Zirbitzkogel-Grebenzen, kde budete moci sledovat nejrůznější hříčky matky přírody, dostanete se k benediktinskému klášteru Seckau, budete se moci zastavit v Murau a Leobenu, kde si prohlédnete slavné pivovary, nichž se vaří pivo značek Murauer a Gösser. Nebo se také vydáte na průzkumnou výpravu do jedné z nejkrásnějších soutěsek v Alpách, do Bärenschützklamm severně od Grazu.

Samotný Graz, hlavní zemské město má neobyčejně příjemnou, veskrze již středomořskou atmosféru a krásné pamětihodnosti ve svém historickém centru, které UNESCO spolu se zámkem Eggenberg vyhlásilo světovým kulturním dědictvím. Jsou zde i půvabné kavárničky, bohatá kulturní nabídka, milí a otevření lidé.

Z Grazu budete pokračovat po cyklotrase dále na jih. Pojedete přes, pro Štýrsko tak typická dýňová pole (z dýňových jader se tu lisuje ten nejlepší olej na světě), kukuřičné pole, rozkvetllé louky a lužní lesy až se dostanete do vinařského kraje.
Zde se vyplatí odbočit z Murské cyklostezky a navštívit několik mimořádných míst, k nimž patří bezpochyby Kitzeck, nejvýše položené vinařské městečko v Evropě. Místní vinné šenky s nabídkou regionálních specialit mají skvělou pověst. Jen se musíte připravit na to, že je sem třeba vystoupat, což předpokládá přece jenom dobrou fyzickou kondici. Avšak žádný strach, stoupání je sice příkré, ale krátké.

Cyklotrasa poté pokračuje dále po pravém břehu Murské cyklostezky napříč lesy, loukami a lužními lesy. V oblasti Weinland se dostanete k horkým zřídlům štýrské termální oblasti. Poslední město na rakouské straně je Bad Radkersburg. V historickém lázeňském městečku v srdci vinohradnické oblasti si můžete odpočinete a načerpát nové síly v termálech pro další cestu, neboť od jara 2012 můžete pokračovat ve své cestě dále.

Ve Slovinsku se musíte rozhodnout po kterém břehu řeky Mur budete ve své cestě pokračovat. Na levém břehu vás očekávají lužní lesy na okraji přírodního parku Goričko, na pravém břehu (doporučeném) jsou to krásné vinohradnické oblasti jako je Jeruzalem, četné historické mlýny, termální prameny kolem lázeňské obce Radenci. Také zde budete projíždět malými vesničkami až se nakonec dostanete do Legradu na chorvatsko-maďarských hranicích, kde se Mur vlévá do Drávy.

3) POPIS PO ČÁSTECH

1) Sticklerhütte (horská chata) - Muhr v Lungau (mapa)
Předtím než vyrazíte na cestu podél řeky Mur můžete strávit nějaký čas v Národním parku Vysoké Taury v objetí alpské trávy a barevně kvetoucích luk. Od chaty se dostanete pěšky k prameni řeky Mur za 1,5 hod. který je v nadmořské výšce 1.898 m.
Vzdálenost 14,4 km, čas 1 hod., nastoupáno 201 m., sestoupáno 846 m., klasifikace: kondice 1, technika 4, zážitek 6, krajina 6 (max.6 bodů)

2) Muhr im Lungau - St. Michael im Lungau - Tamsweg - St. Georgen ob Murau - Murau
Tato etapa vede podél řeky Mur horskou oblastí Lungau. V Tamsweg s jeho hystorickým náměstím spatříte krásné kostele a muzea. V dnešním cíli v středověkém měste Murau, najdete fantastickou gastronomií a Pivovarské muzeum, které nabízí pohled do 500leté tradice pivovarnictví.
Vzdálenost 66,7 km, čas 5 hod., nastoupáno 476 m., sestoupáno 778 m., klasifikace: kondice 4, technika 2, zážitek 5, krajina 5 (max.6 bodů)

3) Murau - Teufenbach - Scheifling - St. Georgen ob Judenburg - Judenburg
Etapa vede zužujícím se údolím Dolních Tauer podél úzkokolejné železnice a lesů, luk, hradů a zřícenin. V Frauenburg Vás uvítají legendární ruiny, v Sauerbrunn se nachází nejstarší minerální pramen ve Štýrsku. V Judenburgu je nejvyšší městská věž v Rakousku, a najdete tu jedno z nejmodernějších planetárium v Evropě.
Vzdálenost 51,2 km, čas 5 hod., nastoupáno 529 m., sestoupáno 643 m., klasifikace: kondice 4, technika 2, zážitek 5, krajina 5 (max.6 bodů)

4) Judenburg - Fisching/Weißkirchen - Zeltweg - Knittelfeld - St. Lorenzen bei Knittelfeld - St. Michael in der Obersteiermark - Leoben
Poutní kostel Maria Buch a benediktinské opatství Seckau jsou vrcholné body této etapy. Dále tu jsou půvabná města, rušné pěší zóny a zajímavá muzea a náměstí v Leoben, pivovary Stift Göss s Gösser.
Vzdálenost 54 km, čas 5 hod., nastoupáno 339 m., sestoupáno 487 m., klasifikace: kondice 4, technika 2, zážitek 5, krajina 5 (max.6 bodů)

5) Leoben - Oberaich - Bruck an der Mur - Pernegg - Frohnleiten (odtud je možné pokračovat po obou březích do Grazu) - Graz
Tato etapa vede krátkodobě zužujícím se údolím přes romantickou část Frohnleiten a pěknou přírodou podél cesty: staré farmy, ovocné sady a vysoké útesy. Hrad Rabenstein, vodní jeskyně Lurgrotte a muzeum pod širým nebem v Stübing jsou nejzajímavějšími body této etapy. Cestou můžete také návštívit soutěsku Bärenschütz-klamm, historické město Bruck, pěkné městečko Frohnleiten.
Samotný Graz, hlavní zemské město má neobyčejně příjemnou, veskrze již středomořskou atmosféru a krásné pamětihodnosti ve svém historickém centru, které UNESCO spolu se zámkem Eggenberg vyhlásilo světovým kulturním dědictvím. Za návštevu stojí i pohled z věže na červené střechy Grazu a dál do údolí.
Vzdálenost 77,2 km, čas 6 hod., nastoupáno 507 m., sestoupáno 697 m., klasifikace: kondice 5, technika 2, zážitek 6, krajina 6 (max.6 bodů)

6) Graz - Wildon - Leibnitz
Za Grazem vede další etapa po rovině směr jižní Štýrsko, které je známé svým vynikajícím vínem. Projíždíte překrásnou krajinou. Vinohrady, horké prameny, pole plná tykví a ovocné plantáže podtrhují jižanský ráz krajiny, mírné klima předurčují štýrské „Dolce Vita" a „kulinářská lehkost jablek, vína a tykve" zase kreativní kuchyní. Na cestě můžete také ochutnat rozmanité místní speciality. Za zmínku určitě stojí „černé zlato“  Steiermarku – černý, velice chutný a zdravý dýňový olej. Zámek Seggau u Leibnitz nabízí krásné umělecké galerie a také 300 let starý vinařský sklep. Dále pokračuje cesta na jihovýchod k hranicím se Slovinskem.
Vzdálenost 53,6 km, čas 5 hod., nastoupáno 168 m., sestoupáno 232 m., klasifikace: kondice 4, technika 2, zážitek 6, krajina 6 (max.6 bodů)


7) Leibnitz - Mureck - Gosdorf - Halbenrain - Bad Radkersburg
Voda všeho druhu Vás čeká v další etapě: řeka Mur, jezero Röcksee, minerální pramen Peterquelle a termální prameny v Bad Radkersburg. Projedete kolem polí slunečnice, kukuřice a dýně, v Murecku spatříte vodní mlýny a nádherný penzion přímo na řece Mur. Bad Radkersburg Vám ukáže, že má mnohem více než lázně: např. historické staré město s různými architektonickými styly a také cyklostezky přímo k vinařům a zemědělcům.
Vzdálenost 43,1 km, čas 3 hod., nastoupáno 124 m., sestoupáno 204 m., klasifikace: kondice 2, technika 2, zážitek 6, krajina 6 (max.6 bodů)

8) Bad Radkersburg - Radenci - Stara Nova Vas - Razkrižje - Gibina - Sveti Martin na Muri - Legrad
Poslední etapu si raději pro svou délku nad 100 km rozdělte do dvou dnů. Trasa po obou řecích řeky Mur sama nabízí i zpáteční cestu po druhém břehu řeky do Bad Radkersburg. Doporučuje se cesta po pravém břehu. Četné historické mlýny, termální prameny kolem lázeňské obce Radenci a rozvíjející se region severovýchodního Slovinska budou zde Vašimi společníky.
Vzdálenost 104,3 km, čas 8 hod., nastoupáno 167 m., sestoupáno 247 m., klasifikace: kondice 4, technika 2, zážitek 4, krajina 3 (max.6 bodů)

Slovinsko
- Levý břeh (mapa)
Pokud pojedete po levém břehy řeky Mur, do Slovinska projedete přes rakouskou obec Sicheldorf. V Lendava můžete přejet na druhou stranu řeky nebo se můžete rozhodnout k návštěvě Maďarska. Mezitím se Vám nabízí různé alternativy trasy podle vašich potřeb. Na druhou stranu řeky se můžete dostat přes některý z mostů nebo se nechat převézt trajektem.

- Pravý břeh (mapa)
Trasa po pravém břehu pokračuje regionem Prlekija. Řeka Mur byla ve skutečnosti v celé historii důležitým předělem, nejlépe je to vidět v odlišném dialektu s kterým mluví lidé na obou stranách řeky.

Chorvatsko
Za Slovinskem trasa pokračuje po pravém břehu řeky. Přenese vás do sousední země, kde se řeka Mur stáčí v blízkosti slovinsko-chorvatských hranic, a na konci svého působení za obcí Legrad se vlívá do řeky Drávy. 

4) ODKAZY NA WEBOVÉ STRÁNKY + ZDROJE:
- www.murradweg.com/de - info, ubytování podle místa a mapy, info o městech na trase,
- www.radtouren.at/... (de) - interaktivní mapa, info
- http://alpregio.outdooractive.com/... (de) - trasa po etapách -interaktivní mapa, info
- www.mura-drava.eu/en/... (en, de, slo, hrv) - info o Slovinské a Chorvatské části trasy

- www.murradweg.com/cs - info, tipy na výlety, příjezd a odjzd, ubytování,...
- www.steiermark.com/cs/... - info
- www.austria.info/cz... - info
- http://murradtour.members.cablelink.at (cz) - info o stezce, nabídka zájezdu, dopravy

- www.tour-de-mur.at (de) - cyklistická jízda mezinárodní ochrany klimatu Tour de Mur
- www.lungau.at/cz - info o regionu region Lungau (krátké v češtině, ostatní v němčině)
- www.steiermark.com/... (cz) - Cykloturistika a MTB ve Štýrsku
- www.steiermark.com/cs - informace o spolkové zemi Štýrsko v češtině (měně informací jak na originální stránce)

5) UBYTOVÁNÍ:
V Rakousku najdete po celé délce trasy mnoho hotelů či penzionů, které ani v největší sezoně nejsou zcela vytíženy. Všechny poskytují služby na standardně vysoké úrovni. Všude se snaží cyklistům maximálně vyhovět, uložení kola není nikdy problém. Některé podniky, splňující speciálně stanovená kriteria, jsou označeny vlajkou s nápisem "Radfahrer willkommen" (Salzbursko), či značkou "Steirische Radlwirte" (Štýrsko) - něco jak u nás Cyklisté vítáni. V Slovinsku a Chorvatsku je nabídka podstatně nižší.
- www.murradweg.com/cs/pohostinstvi-pro-cyklisty - ubytování na cyklotrase v Rakousku
- www.sol.at/murradtour/... - mapa s ubytováním

KEMPY:
http://cs.camping.info (cz) - vyhledávání kempů podle mapy, vlastností,...
- Natur-Camping Peterbauerhof ( u Tamsweg)
- Camping da Bräuhauser - Stadl an der Mur
- Camping Olachgut (u Murau)
- Camping Murinsel - Großlobming (u Zeltwegu)
- 50plus - Campingpark Fisching - Weisskirchen (u Zeltwegu)
- Camping Raddörfl Gasthof Pichler - Oberaich
- Camping Lanzmaierhof - Frohnleiten
- Camping Central - Graz
- Camping Schwarzl-Freizeitzentrum - Unterpremstätten (pod Grazem)
- Campingplatz - Leibnitz
- Camping am Röcksee, Internationaler Campingplatz nahe am Röcksee, Camping am Röcksee - Mureck
- Camping Parktherme - Bad Radkersburg
- Camping Terme Banovci
- Veržej (Slovinsko)
- Thermalcamping Letenye - Letenye (Maďarsko, kousek od trasy)

6) CYKLOMAPY ON-LINE:
- http://alpregio.outdooractive.com/... - info, interaktivní mapa
- http://alpregio.outdooractive.com/... (de) - trasa po etapách -interaktivní mapa, info
- www.bergfex.at/... (de) - info, interaktivní mapa

- www.mura-drava.eu/de/... - mapa Slovinsko a Chorvatsko, včetně alternativních cest

7) CYKLO OSTATNÍ

MTB: Lungauské terény mají co nabídnout i náročným vyznavačům horských kol a to přímo v rozsáhlých lyžařských střediscích Lungau, které zahrnuje střediska Grosseck, Speiereck, Fanningberg, Katschberg a Obertauern. Pro bikery jsou připravené značené vyjížďky: "královská" vede do nejvyššího místa lyžařské oblasti - k horní stanici kabinové lanovky pod vrcholem Zehnerkarspitze (2381 m). (2 381 m n. m.) (severně od Tamsweg). Mapa

NAPOJENÍ NA JINÉ STEZKY:
Murská stezka nabízí i ideální kombinace s napojením na jiné cyklostezky : v St-Michael můžete odbočit na stezku Rastland (R 15) a dál pak na Ennskou stezku (R 7) v Bruck an der Mur ústí stezka
Mürztalradweg
(R5) z údolí Mürztal resp. ze Semmeringu – ideální pro příjezd po železnici z Vídně (např. do stanice Mürzzuschlag) na stezku Murradweg. V Leibnitz se nachází napojení na síť cyklostezek jihoštýrské vinařské oblasti (Romerradweg, Weinradradweg,Sulmtalradweg), v Bad Radkersburg do termální oblasti - stezka Thermenradweg (R 12).

VAŠE ZKUŠENOSTI:
Bol to skvelý zážitok v krásnej prírode, všetko perfektne značené, ako v Rakúsku snáď všade. Niektoré stránky uvádzali, že trasa je vhodná aj pre deti, ale autor tejto informácie asi absolvoval len niektorú časť trasy. Paradoxne najľahšia časť bola v úvode medzi Alpskými kopcami asi tak v dĺžke 50 km. Tiež záverečná tretina trasy nebola náročná, ale stredná časť v dĺžke asi 100 km, nám dala miestami zabrať. Striedali sa dosť prudké prevýšenia so zjazdami, na ktorých sa dosahovala aj 50 km rýchlosť. Ale tá krásna príroda vynikla ešte viac na úsekoch, ktoré sme poctivo vyšliapali pešo. Na rovinách za Grazom sme si okrem iného zakúpili tekvicový /dýňový/ olej, ktorý odvtedy používame hlavne pri studenej kuchyni. V cieli našej cesty v mestečku Bad Radkesburg pri hraniciach so Slovinskom, sme si dopriali prehliadku tohoto kúpeľného mestečka a zaslúžený odpočinok pred cestou domov. Trasu sme absolvovali za 4 dni, každému ju vrele odporúčame.
Autor: ing.P.Mikulička

8) KOLO + DOPRAVA

- VLAKEM
Převážení kol ve vlaku už dávno není žádný problém: Rakouské dráhy - ÖBB - nabízejí speciální jízdné pro cyklisty. Ideální pro skupinku cyklistů: lístek zvaný Einfach-Raus-Radticket. Tato jízdenka je určena pro 2 - 5 společně jedoucích cestujících, stojí 28 Euro a je platná ve všední dny od 9:00 hod do 03:00 hod následujícího dne a v sobotu a neděli od 0:00 do 03:00 hod. následujícího dne. Platí ve vlacích R (RegionalZug), REX (RegionalExpress) a RSB (Regional S-Bahn). Jízdenky jsou platné i ve vlacích R a REX do Břeclavi a Soproně (HU) a na soukromé železnici Raabebahn. Cena je 32 Euro. Kdo cestuje sám, využije nabídky "Regio-Biking" (5 Euro za kolo) pro regionální přepravu, nebo "Intercity-Biking" pro větší výlety. Více informací najdete na internetových stránkách ÖBB.

- Chcete vzít své kolo s sebou na víkend nebo i na delší dovolenou? S „Intercity Biking“ máte své kolo a speciální kolo také na dlouhých cestách vždy u sebe. Ve většině vlaků IC a EC a také v mnoha vlacích EN a rychlících si můžete vzít své kolo také na střední a delší vzdálenosti. V mnoha vlacích je možná také přeprava přes hranice (také z ČR).  V jízdním řádu lze všechny tyto vlaky poznat bez problémů podle barevného nebo černého symbolu kola.
Kvůli omezené nabídce míst je povinná rezervace místa. Jako jízdenku pro vaše kolo požadujte lístek na Intercity Biking, ve kterém je zahrnuta povinná rezervace místa pro zaparkování kola. Lístek na Intercity Biking platí v den cesty také jako celodenní jízdenka Regio Biking na místní hromadnou dopravu. Vlaky s Intercity Biking jsou v jízdním řádu označeny symbolem kola v obdélníku. Cena za přepravu kola je 12 Euro
Podrobné informace naleznete na Intercity Biking.

- AUTOBUSEM
Bad Radkersburg - St. Michael (květen - září)
Pondělí, středa, pátek, sobota v 14:00 hod. z Bad Radkersburgu
Neděle v 11:00 hod. z Bad Radkersburgu
Cena za osobu: 49,- EUR včetně kola a zavazadla, děti do 12 let 38,- EUR

Bad Radkersburg - Salzburg (Bad Radkerburg - St. Michael - Salzburg)
Sobota v 9:00 hod. z Bad Radkersburgu
Cena za osobu: 65,- EUR včetně kola a zavazadla (upozornění: pro uskutečnění jízdy se musí přihlásit nejméně 6 osob!)

Skupiny od 8 osob vyzvedneme rádi i mimo uvedené termíny za stejnou cenu pro osobu. 
Bližší informace na www.radexpress.at

Ze Salzburg, jezdí Taxibus do Lungau: Po - Pá v 15.30 hodin, So na 14,00 hodiny a Ne v 15.00 hodin. Cena za osobu včetně kola: EUR 30, -, min. 8 osob.

Legrad (Croatia) - Bad Radkersburg
Transfer pro max. 18 osob. Kontakt: Gästehaus Rosi, Family Sorko: 0664/53 58 031and 0664/ 39 25 227

-AUTEM
Příjezd a odjezd autem: K výchozímu bodu Murské cyklostezky se snadno dostanete autem po Taurské dálnici A10 nebo po silnici 1. třídy B96 – detailní plánování nawww.maps.google.com.

www.steiermark.com/... (cz) - příjezd vlakem, automobilem,... do Štýrska

9) POČASÍ:
- Varování před nepřízní počasí
- http://wetter.orf.at/stm - region Steiermark (Štýrsko)
- www.wetter.at/... - region Steiermark (Štýrsko)
- Murau
- Judenburg
- Zeltweg
- Leoben
- Bruck a.M
- Frohnleiten
- Graz
- Liebnitz
- Bad Radkersburg
- Radenci (Slovinsko)
- Razkrižje
- Sveti Martin na Muri (Chorvatsko)

10) OSTATNÍ:
- www.murradweg.com/cs/prehled/tipy-na-vylet - Zajímavosti podél cyklotrasy

FOTO:
-
https://picasaweb.google.com/...
-
https://picasaweb.google.com/...

PANORAMA 360°
- Graz

VIDEO:
-
http://youtu.be/tw4tmjhFUZQ
-
http://youtu.be/Ed3nmyFByjQ

Důležitá čísla: Hasiči: 122, Policie: 133, Záchranná služba: 144, Lékař pohotovostní služby: 141

CYKLOMAPY TIŠTĚNÉ:

NÁZEV
INFO
UKÁZKY
VYDAVATEL
CENA
Od: www.zajezdy.org - - - -
Cyklostezka MUR (od pramene k Bad Radkersburgu) Bikeline (de) 1: 75 000 ukázka, obal Bikeline 339 Kč
mapky celé stezky, popis památek a zajímavostí po cestě, kilometráž, barevné fotografie, odkazy na ubytování a restaurace

11) INFOMAPY + VÝŠKOVÝ PROFIL

Mapa stezky Murau - Zeltweg
Mapa stezky Zeltweg - Bruck
Mapa stezky Bruck - Graz
Mapa stezky Graz - Mureck
Mapa stezky Mureck - Bad Radkersburk
Mapa stezky
Výškový profil
Mapa stezky

13) ITINERÁŘ:

km

Nadm.výška
(m)

Obec 

0

1107 Muhr
13 1075 St. Michael im Lungau / Raddörf'l St. Martin
18 1065 St. Margarethen im Lungau
23 1028 Unternberg
28 1021 Tamsweg
37 970 Ramingstein
43 925 Predlitz
59 850 St. Lorenzen
67 832 Murau
80 765 Frojach
84 753 Teufenbach / Raddörf'l Teufenbach
89 762 Scheifling-St. Lorenzen
97 745 Unzmarkt
103 734 St. Georgen ob Judenburg
115 737 Judenburg / Raddörf'l-Partner Gasthof Murblick
136 657 Zeltweg
143 645 Knittelfeld
160 634 Kraubath an der Mur
168 550 St. Michael in der Obersteiermark
179 540 Leoben
185 527 Niklasdorf
192 500 Oberaich / Raddörf'l Oberaich
198 491 Bruck an der Mur (Einmündung Mürzradweg)
207 447 Pernegg an der Mur
223 432 Frohnleiten
234 451 Deutschfeistritz-Stübing
243 381 Gratwein-Rein
246 370 Judendorf-Straßengel / Raddörf'l Judendorf-Straßengel
258 350 Graz
265 342 Feldkirchen bei Graz
273 324 Kalsdorf bei Graz
285 314 Wildon
288 286 Lebring
301 274 Leibnitz
304 259 Ehrenhausen
325 237 Mureck
329 234 Gosdorf am Röcksee / Raddörf'l Gosdorf
342 220 Halbenrain
349 209 Bad Radkersburg
Vaše názory, připomínky, zkušenosti,...

© www.cyklistikakrnov.com

Foto:

Za případné chyby v překladu se omlouváme