KRNOV-ÚVALNO-BRANICE-KIETRZ-RACIBORZ-a zpátky  27.08.06

Trasa: Krnov-Úvalno-Branice-Nasiedle-Dzierzsylaw-Kietrz-Pietrowice Wielkie-Raciborz-Pietrowice Wielkie-Kietrz-Nowa Cerekwia-Nasiedle- Branice-Úvalno-Krnov            

Vzdálenost: 100 km

Průměrná rychlost: 22,6 Km/h

Čas: 4:23 hod

Krátký úsek z Krnova do Úvalna jsme jeli po silnici I třídy. V Úvalně jsme zabočily směrem k malému pohraničnímu přechodu Úvalno-Branice a odtud jsme jeli dlouhou dobu až do Kietrze po silnicích na kterých jsme potkali aut, že by se to dalo spočítat na prstech jedné ruky. Trochu frekvntovanější pak byla silnice před Prudnikem. Info o Ratiboři najdete pod Fotogalerií

                                                                      (kliknutím zvětšíte do nového okna)

   

Město Ratiboř se nachází v údolí horní Odry u vrat Moravské brány v blízkosti českých hranic. Je to středisko s bohatou historickou tradicí na území Horního Slezska, ve kterém se během staletí křížily vlivy polské, českomoravské a německé kultury.

Město Ratiboř se nachází na důležitých komunikačních tratích; silničních i železničních. Ve městě se protínají trasy: Katowice – Bielsko-Biała – Rybnik – Racibórz – Kłodzko, Opole – Racibórz – Ostrava a také Gliwice – Opava – Olomouc. Město je důležitým železničním uzlem trati Ostrava - Racibórz – Rybnik – Katowice, Ostrava – Racibórz – Kędzierzyn Koźle – Opole, Racibórz – Głubczyce.

Na české hranici je v obci Chałupki železniční i silniční hraniční přechod I. kategorie, a také hraniční přechod v rámci malého pohraničního styku v obcích Pietraszyn – Sudice, Chałupki – Šilherovice, Tworków – Hatˇ, Rudyszwałd – Hatˇ, Bolesław – Píšť, Krzanowice – Chuchelná, Krzanowice - Strahovice. Ve vzdálenosti 45 km od Ratiboře se nachází mezinárodní letiště Katowice – Pyrzowice. Většina turistů nedovede ocenit tuto krajinu, avšak v Ratiboři a jeho okolí, se můžeme setkat s obrazem krásných lesů, unikátní přírodou a historickým dědictvím. 

Téměř na předměstí Ratiboře na území přes 400 hektarů ve starém povodí Odry se nachází přírodní rezervace lesů a rybníků Łężczok. Tady se můžete setkat s černým čápem, potápkou, kormoránem. Ale je to ráj nejen pro ornitology: je zde možnost vidět část velice vzácné lesní rezervace – luhu.Mezi rybníky rostou několik set let staré duby a buky, kolem nich si můžeme všimnout bahenních rostlin a rákosů.

Když jdeme kolem náměstí, procházíme se kolem obnovených historických památek: klasicistické budovy soudu, neogotického vězení, pozůstatků dávných vězeňských zdí a mnoha posvátných budov. Jednou z městských zajímavostí je socha Matky Boží z roku 1725, která se nachází na náměstí. Byla vystavěna jako poděkování za záchranu města před epidemií cholery. Dávný kostel sv. Ducha a sídlo ratibořských dominikánek je dnešní muzeum (foto 7). V tomto muzeu jsou hlavními atrakcemi např.: egyptská mumie, která byla přivezena do Ratiboře v první polovině XIX. století a gotický kachlový krb, který se dříve nacházel na Piastovském hradě 

Info Ratiboř: Památky, Kultura, Ubytování, Gastronomie, Kalendář akcí, Další...(směnárny a bankomaty, lékárny, rekreace,...)