INNSKÁ STEZKA - INNRADWEG - INN CYCLE PATH

Nr. 65 (Švýcarsko), Inntal-radweg (Tyrolsko, Horní Rakousko), Naturerlebnisweg Unterer Inn (Od Branau), Innweg

BUDEME RÁDI POKUD BY JSTE NÁM POSKYTLI NĚJAKÉ RADY, ZKUŠENOSTI ZE STEZKY, Z UBYTOVÁNÍ apod. PODĚLTE SE S NIMA TAKÉ S OSTATNÍMI ČTENÁŘI A NAPIŠTE JEJ NÁM - cyklistikakrnov@gmail.com
nebo diskutujte, ptejte se, sdělte připomínky,...
ZDE...
(poslední aktualizace 18.3.13)

Odkazy na rakouské cyklotrasy ZDE... / Další články o největších rakouských cyklostezkách najdete ZDE...

1) ZÁKLADNÍ INFO
2) POPIS TRASY
3) CESTOPISY
4) PRŮBĚH TRASY
5) ODKAZY NA WEBOVÉ STRÁNKY
6) UBYTOVÁNÍ
7) DOPRAVA - SPOJENÍ
8) MAPY ON-LINE
9) PAPÍROVÉ MAPY
10) POČASÍ
11) OSTATNÍ
12) VÝŠKOVÝ PROFIL
13) INFO MAPY
14) VAŠE ZKUŠENOSTI

1) ZÁKLADNÍ INFO
START:
Maloja - Engadin (v překladu ze starorománštiny údolí Innu),
kanton Graubünden, stát Švýcarsko
CÍL: Passau - spol.země Bavorsko, stát Německo
TYP CYKLOTRASY: obousměrná, vícedenní
VZDÁLENOST: 544,2 km (s napojením na nesčtené cyklotrasy v Engadin, Tyrolsku, Bavorsku a Horním Rakousku) Z Innsbruck do Passau cca 308 km . Na trase je i několik alternativních tras.
PŘEVÝŠENÍ: Nastoupáno 1016 m., sestoupáno 2535 m..Majola 1815 m, Passau 294 m
VHODNÉ PRO KOLA: trekové, MTB. Trasa vede většinou po šotolinových cestách
NÁROČNOST: Střední. Prudší stoupání najdete v úsecích Lavin - Scuol a u obce Imst (za Landeckem)
CESTOVÁNÍ S DĚTMI: Cyklostezka je vhodná pro rodiny s dětmi, ale na trase je i několik stoupání.

CHARAKTERISTIKA: Zpočátku vesměs mírný spád, ale s několika stoupánímy, počínaje Tyrolskem většinou rovný terén. Trasa vede převážně na vlastních cyklotrasách, polních cestách, vedlejších cestách, nebo relativně méně frekventovaných komunikací. Od Innsbrucku do Passau především po asfaltových cestách (jen podél hrází můžete narazit na štěrk či písek). Některé úseky vedou po frekventovanějších cestách, na hranici mezi Švýcarskem a Rakouskem a při křížení některých silnic.
KLASIFIKACE: kondice 3, technika 3, zážitek 6, krajina 6 (max.6 bodů)
NEJVHODNĚJŠÍ DOBA: Květen - Říjen. V Květnu můžete čekat na začátku trasy sníh v okolí
TRASA: (Švýcarsko) Majola – St. Moritz - Zernez – Scuol – (Rakousko) Finstermünz - Pfunds - Landeck – Innsbruck – Kundl - Kufstein – Erl - (Německo) Rosenheim – Waldkraiburg - Altötting – Simbach am Inn - Ering – Bad Füssing – Neuhaus am Inn – Passau
REGIONY:
Engadin (Švýcarsko), Tyrolsko, Chiemsee-Alpenland, Inn-Salzach, Rottal-Inn, Horní Rakousko (Rakousko) Passovský region (Německo)
NAPOJENÍ NA DALŠÍ CYKLOTRASY: Imst - Via Claudia Augusta, Rosenheim - Mozartova cyklotrasa, Wasserburg - Mozartova cyklotrasa, Schärding - Taurská cyklotrasa, Passau - Dunajská cyklotrasa, Taurská cyklotrasa,  Tour de Baroqu (od Passau vede identicky s Donau-Radweg, proti proudu ve směru Kelheim (až sem se překrývá s Donau-Radweg), Tour de Bayernwald
(mapa). VÍCE...
ZAJÍMAVOSTI:Kultura / historie

ZNAČENÍ TRASY: Odlišné podle regionu a země. Ve Švýcarsku od Majoly až do Martina uvidíte označení radroute n.65 (tabulky s červeným pozadím nebo modré značky) nebo Inntal-Radweg, ty později střídají v Tyrolsku na obou březích zelené značky Inntal-Radweg. V Horním Rakousku, Bavorsku (mezi Kufstein a Wasserburg) najdete známé značky Inntal-Radweg se zeleným písmem na bílém pozadí (na některých doplněné v levém horním rohu zeleným logem s bílou volavkou stříbrnou). Od ústí řeky Salzach před Braunau do Passau najdete také značky Naturerlebnisweg Unterer Inn (nebo jen Unterer Inn) se zeleným cyklistou na bílém podkladu, (také se symbolem volavky stříbrné), podle toho v které zemi se zrovna nacházíte.
PŘEDPISY PRO CYKLISTY: (více)
- Švýcarsko: helma ani reflexní vesta nejsou povinné
- Rakousko: přilba je povinná pro děti do 12 let
- Německo: helma není povinná, děti mladší 8 let nemohou jezdit na kole na silnicích, děti do 10 let věku mohou jet po chodníku, ale musí dát přednost chodcům. K přepravě dětí se mohou využívat i cyklovozíky, ovšem maximálně pro 2 děti do 7 let. Cyklisté mohou využívat v obou směrech i jednosměrky v zónách 30 a pokud bude slepá ulice průchozí pro chodce i cyklisty, bude to vyznačeno i na dopravní značce. 
PROSPEKTY: www.innregionen.com/de/service/innradwegkarte-infomaterial.html
RADY NA CESTY PO RAKOUSKU: http://tipynavylety.cz/Rady-na-cesty/Rakousko.htm
EXPORT TRASY DO GPS:
- www.innregionen.com/de/service/downloads.html (po částech, i alternativní úseky)
- www.gpsies.com/map.do?fileId=gaeeumzdzklpengj Postup - Trasa jako (vybere typ: .gpx, .tcx, .kml,...) a poté dáte Stáhnout
PŮJČOVNY KOL: kola si můžet půjčit za 60 EUR

2) POPIS TRASY
Přes 12 000 roků stará cyklostezka Inntalradweg patří k největším evropským cyklostezkám. Spojuje tři země, Švýcarsko (region Engadine), Rakousko (regiony Tyrolsko, Horní Rakousko) Německo (Bavorsko). Stezka nepatří k nijak obtížným, pokud se jede po proudu Innu, je to spíš jedna z těch jednoduchých stezek vhodných i pro rodiny s dětmi.
Cyklotrasa vede ze švýcarského Majolapass (sedlo), kde pramení řeka Inn a který se nachází prakticky na kraji obce Maloja. Nejprve pojedete imozantním alpským panoramatem a kolem křišťálových jezer. Uprostřed této divoce romantické krajiny leží proslulá turistická centra jako St. Moritz, zde stojí za shlédnutí např. jezero, které je výraznou dominantou města a věž Schiefer Turm, nejkrásnější vesnice v Dolním Engadine Guarda, Ardez a Ftan, nebo Scuol (minerální prameny - jeden je přímo na náměstí, termální lázně). U Finstermünzu (průsmyk) cyklisté přejedou přes hranici do Tyrolska přímo do srdce Alp. Tyrolskou vysočinou se řeka i cyklostezka proplétají dál do Landecku, turistického centra Tyrolska. Za Landeckem pak následují města Zams a Imst - v tomto městě naleznete nejdelší horskou dráhu v Alpách - Alpine coaster. Další cesta do Roppenu je možná ve dvou variantách: severně od řeky Cestou Římanů (Römerradweg) nebo po jižním břehu řeky přes kaňon Imsterschlucht. V Roppenu pak lze navštívit Římské lázně. Na pozadí kulisy masívu Nordkette se vjíždí do tyrolské metropole Innsbrucku. Mezi vizitky Innsbrucku patří jednak zlatá stříška "Goldenes Dach", kostel Schwarz-Mander-Kirche nebo například moderní skokanský můstek na Bergiselu (olympijský areál). Za Innsbruckem přijde další zajímavé místo - Hall se svým středověkým jádrem a mincovní věží, která je vidět ze širokého, dalekého okolí. Dále následují další pozoruhodná města, lákavé město Schwaz s historickým centrem a klášterem a stříbrnými doly, poté ve Stansu vás k rozjímání zve nejstarší poutní místo v zemi St. Georgenberg. (Za obcí Schwaz minete ústí údolí Zillertal, které je jedním z nejvyhlášenějších rakouských lyžařských regionů a je korunováno ledovcem Hintertux, krajina začne rozevírat až směrem k německým hranicím). V Kramsachu můžete nahlédnout do rolnického života Tyrolska (skanzen Tyrolských selských statků) nebo se na hřbitově „Museumsfriedhof“ zasmát vtipným epitafům. Od Kufsteinu (kde je známá pevnost) už je možno jet po obou březích Innu. Dalšími zastávkami na cestě jsou také Wasserburg a známé poutní místo Altötting, stejně jako hradní komplex Burghausen. Braunau, které je prvním z obchodních a na dějiny bohatých měst, které lemují Inn v Horním Rakousku. Následuje přírodní klenot - národní rezervace Unterer Inn, která je rájem pro mnoho druhů ptactva. Navštívit můžete také léčivé prameny v Bad Füssingu. Další pozoruhodností je barokní stříbrná ulička v Schärdingu a nakonec se Inn v Passau, městě tří řek, vlévá do Dunaje.

Od Kufstein je Innská cyklostezka z velké části vystavěna na obou březích řeky, změna břehu a tedy překročení hranice je na několika místech možná.

Samozřejmě je podél trasy také množství restaurací a hotelů, které se specializují na cyklisty a jejich přání. Zde je možné provést údržbu i „očistu“ kol. Hostinští servírují chutné menu, pro namožené svaly jsou k dispozici oázy Wellness a masážní koupele. Skok do průzračných jezer se zaručeně postará o zrychlení Vaší tepové frekvence.

Řeka Inn (starorománsky En) - 7 měsíců leží jeho hladina pod středem ostatních toků, pak je ovšem přetrumfne. V Květnu proteče 3x tolik vody jak v dubnu a v měsících Květen, Červen, Červenec, Srpen jí proteče polovina ročního množství vody.

Zdroje:
www.radtouren.at
www.cykloczuczky.webzdarma.cz/...

- INFO PO ČÁSTECH

Info z: www.esterbauer.com str.2
Pro první dvě etapy
jsou vhodná treková a MTB kola. Stezka je vedená většinou po nezpevněných lesních cestách a čekejte zde také několik stoupání. Od Maloja do St.Moritz, trasa probíhá částečně po hlavní silnici, ale vždy dost blízko k Innu. Ve Švýcarsku jsou podél cest strmé svahy, při dešti či sněhu může být cesta nebezpečná, existuje také určité riziko zaplavení některých úseků trasy.
Ve Švýcarsku můžete vidět buď červené cykloznačky, nebo modré tabule s označením Inn-Radweg, nebo Nr. 65 až do Martina. 
V Tyrolsku na obou březích Innu, zase najdete značky Inntal-Radweg.
Z Malojapass do Landeck 144 km

Innská cyklostezka začíná na průsmyku Maloja ve výšce 1815 m n.m. Do Sv.Mořice se dostanete prostřednictvím úzké Engadin podél jezer Lej da Segl, Lej da Silvaplauna a Lej da San Murezzan. Zde je pak několik stoupání, cesta zde vede po nezpevněných lesních cestách, ale také na zemědělské asfaltové silnice nebo horských stezkách. Pojedete malebnými vesnicemi, které leží na trase až do turistického centrum Svatého Mořice.Na konci této etapy Vás čeká Landeck, kde je Inn ještě "mladý a divoký", skutečná horská řeky, s charakteristickou zelenou barvu ledovcové vody.
Trasa probíhá v blízkosti řeky, protože v tomto úzkém údolí, není možné kde uhnout. Na levo i napravo jsou útesy a horské svahy, a také dál má Inntal velmi svébytný charakter.
Z Landeck do Innsbruck 78 km
Druhá etapa Innskou cyklostezku doprovází stále řítící se horská řeka v tyrolském Oberinntal, severně od Stubaier Alp. Světle zelený Inn Vás bude doprovázet ve směru Innsbruck. Pojedete podél klidných vesnic, alpských loukách, ale také nově vznikajících turistických destinací, potních místech. Určitě navšivte Immst, Stift Stams, vinné obce v Tyrolsku a Innsbruck.
Díky úzké cestě na vrchním Innu zde vede cesta jen na jedné straně řeky, nedoporučuje se zde jízda na úzklých pláštích.

"Profesionální cyklistické oblečení a cyklistické dresy"

Další etapy vedou zpevněných cestách, stezkách, klidných silnicích, jen podél hrází můžete narazit na štěrk či písek. Cesty s větším objemem dopravy jsou velmi vzácné a mají krátkého trvání. Se stoupáními se setkáte málokdy. Rovinaté úseky bez stoupání najdete mezi Innsbruck - Muhldorf a Rosenheim - Passau. Jinak Vás čekají mírné či střední stoupání.
Cyklotrasa je značená celá, i když graficky se mohou značky mírně lišit. V Tyrolsku najdete značky Inntal-Radweg, mezi Kufstein a Wasserburg najdete známé značení, značky se zeleným písmem na bílém pozadí. Od ústí řeky Salzach před Braunau najdete značky Naturerlebnisweg Unterer Inn.
Sportovnější cyklisté zvládnou trasu za 2-3 dny, cyklisté, kteří si chcou trasu užít ať počítají s pěti a více dny.
Z Innsbruck do Kufstein 80,5 km

Z hlavního města Tyrolska vede trasa do obce Kufstein u německých hranic. V historicky, ale i současném důležitém regionu ve spodním Inntalu světle zelená Inn posílá své vody do údolí. Zažijete zde fantastickou společnost horské přírody a kultury. Inn zde sloužil pro dopravu těžené soli a železné rudy. Okouzlující obce Hall, Rattenberg nebo Schwaz jsou toho důkazem. Cesta je zde dobře značená, vede většinou v blízkosti řeky a vede po cyklostezce nebo dobrých silnicích. Bohužel kontaktu s dálnicí se v tomto údolí nelze vždy zabránit.

Z Kufstein do Wasserburg 67,5 km
V další části uvidíte měnící se krajinu. Špičaté vrcholky hor se mění na zalesněné, ploché vrcholky hor a později na nádherné kopce bavorských Alp. Vrcholem cesty je krásné město Neubeuern, Rosenheim s Innmuseum nebo půvabné městečko Wasserburg.
Po obou stranách řeky najdete tabule Inntal-Route. Trasa vede většinou po rovině a hrázích.

Z Wasserburg do Braunau 102 km
V této části trasy Inn mění směr svého toku na východ. U Wasserburg tvoří Inn zajímavou smyčku. Po pahorkatovité krajině vás přivítá stále více fascinující svět řeky, rybníků a lužních lesů. Navštívíte města Mühldorf, Kraiburg nebo Neuötting. V Burghausenu se nachází největší hrad v Německu. V ústí řeky Salzach začínají rozsáhlé mokřady "přírodní rezervace Unterer Inn". Cyklotrasa do Gars bohužel nevede po nábřeží ale často vede po okresních silnicích. Zde si také můžete vybrat z více variant: z Gars do Muhldorf vede cyklotrasa po obou stranách řeky Inn.

Z Braunau do Passau 71 km
V poslední části trasy vede cyklotrasa přes přírodní atrakci Evropskou rezervaci Unterer Inn. Mokřady podél jezer jsou chovná, průjezdná. V záplavové území žije zde vedle řady druhů keřů a dokonce i divoké orchideje formou chmele. Ale také kulturní nadšenci nepřijdou zkrátka, okouzlující jsou města Obernberg nebo Schärding.
Až do Pasova si můžete zvolit mezi dvěma břehy Innu. Na bavorské straně je rychlejší, jen v Vornberger Enge je díky Mountainbike-trase poutavější. Hlavní stezka na pravém (rakouském) břehu nabízí více zajímavostí, ale někdy vede podél spolkové (státní) silnice.

PASOVSKÝ REGION - popsaná část z Marktlu am Inn do Passau přibližně 90 km.
Cyklostezka Innradweg patří v rámci Evropské přírodní rezervace Dolní Inn do kategorie „Naturerlebnisweg“ – trasa se zážitkem z přírody, a je obzvláštním pamlskem pro cyklisty a přátele přírody. Označena je volavkou stříbrnou na tabulích.
    Pokud startujete u mostu v Marktlu, pojedete po hrázi na severním břehu Innu a pokračujete po cyklostezce až k mostu dálnice A94 u Stammhamu, tam odbočíte doleva a jedete kousek pod dálničním mostem souběžně s ním. Potom pokračujete po značení s bílou volavkou stříbrnou, přejedete dva potoky a pokračujete do Deindorfu. V Deindorfu odbočíte doprava a jedete do Seibersdorfu a Berghamu. Tam pojedete stále podle značení kolem přístavu na písčitou cestu, která vede kolem malé ptačí pozorovatelny a k ní patřící chaty. Na další křižovatce odbočíte doprava a pojedete do Gstettenu.
    Dále pokračujete po dobře značené trase až k hrázi na Innu. Po něm dále k jezeru Kirchdorfer Waldsee. Potom hráz opustíte a pojedete podle značek do Simbachu am Inn. Na křižovatce (za BayWa) se můžete pusti buď městem – kolem nádraží a městského centra – k hraničnímu přechodu, nebo ulicí Lagerhausstraße a po hrázi dále k železničnímu podjezdu. Potom hráz zase opustíte a jedete po písčité cestě nalevo od hráze směrem na Prienbach. Jedete nyní Chráněným přírodním územím do Eglsee k ptačí observatoři. Odsud směřuje značení opět na hráz, s krásnou vyhlídkou na Inn, dále směrem Ering. Kolem infocentra jedete kousek rovně a odbočíte na konci Eringu doprava na Malching.
    Cyklostezka Innradweg pokračuje v Pasovském regionu po břehu Innu a vede v první části po zvýšených hrázích. Přes Würding, Gögging a Mittich se dostanete do Neuhausu am Inn. Posledními stanicemi na cestě k ústí řeky v Passau jsou Vornbach am Inn, Neuburg am Inn a elektrárna v Inglingu.

Z cyklostezky podél řeky Inn můžete odbočit do údolí Zillertal, cesta se větví u obce Strass. Cyklotrasa do krásného údolí je nenáročná, nejsou na ní žádná velká stoupání a po čtyřech hodinách celkem pohodlné jízdy dorazíte do cíle – Mayrhofenu. Z údolí se nejpohodlněji dostanete starou zillertalskou lanovkou.
I k jezeru Achensee se na kole jede velice dobře. Po cyklostezkách nebo vedlejších silničkách s malým provozem se dostanete z města Wiesing bei Jenbach až na německou hranici. Cyklista projíždí úctyhodnou cestu Via Bavarica Tyrolensis – spojnici Bavorska a Tyrolska. Cesta z Wiesingu až do Ebenu je poněkud strmá, pak se ale dá zvládnout opravdu jednoduše. Tato cyklotrasa prochází nádhernou krajinou, tyrkysové jezero Achensee je za slunečných letních dnů prostě neodolatelné.
V Kitzbühelských Alpách je cyklistika skvělým požitkem. Nejen, že krajina je zde neobyčejně krásná, i všechny cyklostezky jsou velice příjemné, bez vyzývavých stoupání a s možností zchladit se v jezerech Schwarzsee nebo Hintersteiner See .
Pravým cyklistickým rájem je také Zugspitz Arena. Tato oblast, která byla právě zvolena nejlepší rakouskou oblastí pro horskou cyklistiku, nabízí stezky pro tři různé výkonnostní skupiny. Pro pohodlné cyklisty jsou tu příjemné trasy v údolí kolem jezer Heitwangersee, Plansee nebo Fernsteinsee.

3) CESTOPISY
Být tak řekou aneb podél Innu na kole (12.2008)
Innská cyklotrasa téměř v celé délce toku věrně kopíruje některý z břehů řeky. Jen tam, kde to opravdu není možné, se občas na chvíli odkloní, aby vám představila i vzdálenější okolí. Jízda po ní je příjemná. Často vede po asfaltových cyklostezkách nebo úzkých silničkách, kde projede jen pár aut za den. Na skutečnou silnici se dostanete jen výjimečně, třeba při průjezdu většími městy. A někdy zase uhání upravenou štěrkovou cestou po přímočaré, zdánlivě nekončící, hrázi. I po té se ale jede dobře. Jediným zádrhelem je, že na některých místech přechází do jednostopé, (resp. dvoustopé, ale automobilově), a pokud po ní šlapete natěžko s naloženým dvoukolovým vozíkem, jako jsme vyrazili my, pěkně si jej na trávě vydrncáte a trochu vám to zpomalí rychlost postupu....
Na cestě vás doprovází spousta specializovaných infocenter, kde si můžete zdarma vyzvednout reklamní mapu s vyznačenou trasou pro kola,... Samozřejmostí jsou také toalety a pitná voda, často i schránka s nářadím pro nejnutnější opravy a údržbu vašich kol. Aby nebylo vše až zas tak úplně jednoduché, cyklotrasa vás v pozornosti udržuje hned třemi typy značení.... Z: www.cestovatel.cz/...

Podél Innu do sedla Bernina (2005)
Do Švýcarska se dá z Brna poměrně dobře dostat vlakem přes Rakousko. Našli jsme si výhodné spojení do západního Tyrolska. ...Po vídeňských stezkách jsme se s jedním malým zaváháním, jinak celkem spolehlivě, přesunuli na nádraží Westbanhof, odkud odjíždějí dálkové vlaky na západ Rakouska....Konečně jsme seděli v pohodlném klimatizovaném vlaku téměř nehlučně svištícím směrem na Salzburg. Z nočního příjezdu jsme měli obavy. Byla už úplně tma, když jsme vystoupili z vlaku v Landecku, městečku v hlubokém údolí na soutoku řek Sanna a Inn. Hned za Landeckem nás cedulka nasměrovala na boční trasu pro cyklisty, která kopírovala silnici údolím Innu po vedlejších cestách. Jak to tak v Alpách ale bývá, bylo to jako na lochnesce, nahoru a dolů. Na začátku Rakouska za Martinem sotva jsme vjeli do lesa, skončil asfalt a po šotolině jsme v serpentinách začali nabírat výšku. Závěr do osady Raschvella byl opravdovou lahůdkou po kamenité cestě jsme naložená kola raději tlačili a jen jsme pokoukávali po silnici na druhé straně údolí, která nabírala výšku plynule. Dál už to ale šlo a cesta nás najednou přivedla přímo doprostřed kempu s podivným názvem Sur En,...Z: www.cyklostranky.cz/...

Jarda - Ahoj, my sme cast Innskej cesty (Z Innsbrucku az po Maloju). Cesta je to velmi pekna (Hlavne svajciarske dedinky stoja za to). Vo Svajsiarsku je cesta super znacena, maju take cervene kovove sipky, tusim je znacena cislom 65, alebo 655). V Rakusku to je trochu horsie, treba si davat pozor. V Rakusku su zelene sipky, raz je na nich napisane Innradweg, raz radwanderweg. POZOR sem tam je znacena podla ciela cesty, Od hranice to je Landeck, potom Imst, potom Telfs, a Innsbruck (dalej sme uz nesli). Problem je, ze stale (pol dna) idete podla tabuliek smer Landeck, akurat tesne pred Landeckom nesmies ist na Landeck, ale uz na Imst. To iste pred Imstom a pred Telfsom. Ak si toto nevsimnes, smerovniky ta dovedu do centra toho, ktoreho mesta a dalej sa uz neda ist, len sa vratit odkial si prisiel. Najhorsie na tom je, ze ked ides na bicykli vidis len tabulku s odbockou na Telfs (napriklad) ale sipka na Innsbruck je v smere jazdy, zboku na stlpiku, tazke ju uvidis len ked okolo nej prechadzas a pozries sa do strany. Ale v kazdom pripade minimalne po Innsbruck(dalej sme nesli) je to prekrasna cesta. Podla mapy od Innsbrucku smerom po Inne uz nie su ani stupania, stale sa ide po rovine (mierne z kopca). Takze zelam prijemnu cestu Z: www.nakole.cz/...

http://www.nakole.cz/... - o Švýcarské části
Putování můžete zahájit v průsmyku Majola, nedaleko geografického pramene řeky Inn. Užijete si stezku kolem horských jezer Lej da Segl a Silvaplanerseeve výšce 1800 m n. m. a vzápětí na vás vykoukne světoznámé středisko St. Moritz.

Cesta vlakem trvala prakticky celý den z Jihlavy jsme vyjeli v 9:25 a do cílové stanice Landeck dorazili v 19:30. 
Naše cesta začala v Landecku, krásné horské městečko, a téměř až do Innsbrucku vedla cyklostezka krásným údolím, kde Inn byl dravou horskou řekou, čehož hojně využívali raftaři. Před Innsbruckem se řeka rozlila a údolí rezestoupilo. Až do Pasova se jelo v zásadě lužní krajinou. Protože je Inn hraniční řekou, jeli jsme část trasy po německé straně. Je to zajímavé, ale určitý rozdíl tu byl. Nevím proč, ale rakouská strana mi byla sympatičtější.
Více: http://lide.uhk.cz/fim/student/hajekgu1/2010_Inn.htm

Ostatní cestopisy:
www.kraus.ovh.org/... (pl) - cestopis (9.2005)
www.bardics.de/... (de) - St.Moritz - Pfunds - Prutz cestopis s fotkami

4) PRŮBĚH TRASY (průběh trasy):
ca. 52 km Schweiz: Maloja - St.Moritz - Zernez
ca. 35 km Zernez – Guarda- Scuol
ca. 55 km Scuol – Martina - hran.přechod do Rakouska - Finstermünds/Pfunds - Ried
ca. 40 km Ried - Landeck - Imst (přípoj na Via Claudia Augusta)
ca. 60 km Imst – Haiming - Telfs - Innsbruck
ca. 40 km Innsbruck - Hall - Strass
ca. 35 km Strass – Kramsach - Kufstein
ca. 38 km Kufstein - Rosenheim (D) (přípoj na Mozart-Radweg)
ca. 26 km Rosenheim – Wasserburg (přípoj na Benedikweg, Mozart-Radweg)
ca. 43 km Wasserburg - Kraiburg - Mühldorf
ca. 47 km Mühldorf – Altötting - Braunau
(Pozn.: obvyklá trasa vede přes Töging, Marktl Neuötting přes Evropskou rezervaci Unterer Inn. Variantou jeprostřednictvím Altotting, Burghausenu k soutoku Inn a Salzach)
ca. 63 km Braunau - Bad Füssing– Schärding (přípoj na Tauernradweg) - Passau (přípoj na Donauradweg, Tauernradweg, Tour de Baroque, Tour de Bayernwald)
ca. 544 km celá trasa

5) ODKAZY NA WEBOVÉ STRÁNKY
www.innregionen.com (de) - info po částech, zajímavosti (foto),... TIP
http://www.oberoesterreich.at/cz/... (cz) - info
www.passauer-land.de/... (cz) - info
www.inn-radweg.com/... - info
http://www.esterbauer.com/... info 2
www.chiemsee-alpenland.de/... - Innská stezka v tomto regionu

INFO ŠVÝCARSKÁ ČÁST
www.veloland.ch/... - Majola - Martina 115 km, info, obce u trasy, ubytování,...
https://www.facebook.com/pages/innradwegch/... - facebook stránka švýcarské části

INFO RAKOUSKÁ ČÁST:
www.tyrolsko.cz/... (cz) - info - Innská cyklostezka

www.tirolwest.com/... - Innská stezka z Landecku do Immst (a zpět), půjčovny, servisy,

INFO NĚMECKÁ ČÁST:
www.bayerninfo.de/... (de) (Cyklistika v Bavorsku) - info, zajímavosti (v Německu), ...

OSTATNÍ:
www.innregionen.com (de) - prospekty

6) UBYTOVÁNÍ
Na cyklotrase ve Švýcarsku - int.mapa ubytování. Hotely, penziony, kempy, mládežnické ubytovny,...
Graubünden (Švýcarsko) - ubytování podle kategorií
Tyrolsko (Rakousko) - ubytování podle kategorií
Horní Rakousko (Rakousko) - ubytování podle kategorií
Bavorsko (Německo) - ubytování podle kategorií

KEMPY (značky kempů jsou i na mapách jednotlivých úseků, viz níže)
http://cs.camping.info - info v češtině, např.
-
Camping Olympiaschanze - St.Moritz
-
Camping Punt Muragl - Samedan
-
Camping Plauns - Pontresina
-
Camping Gurlaina - Scuol
kempy na mapě - Engadin (Majola - Scuol), Tyrolsko (Landeck-Innsbruck), Tyrolsko II (Innsbruck-Kufstein), Innviertel (Branau-Passau)
- Sur En - ceník, ...- rekreační centrum u lesa u stezky. Z kempu vede cesta přes zajímavý dřevěny most na druhou stranu řeky Inn.7) DOPRAVA - SPOJENÍ
Landeck je dobrý výchozí bod - je zde snadné se sem dostat vlakem (mezinárodní vlakové nádraží Landeck-Zams) nebo autem. Z Landecku k výchozímu bodu INNRADWEG v Maloja jezdí denně přímý autobus. St Moritz se také hodí jako dobrý výchozí bod kvůli mezinárodnímu železničnímu a silničnímu spojení.
www.lvb.at/radreisen/... - přímé spojení z Landeck/Zems do Majoly - ,...
www.lvb.at/radreisen/... - Autobus z Landeck - Majola, (j.ř. na rok 2013) 55 Eur pro osobu a kolo. Info z r.2013: Denně od 8.5. do 20.9., odjezd v 8:15/13:55 hod z Zems, 8:20/14:00 hod. z Landeck žel.nádraží, stanice F, 8:25/14:25 hod. z Landeck centrum, doba jízdy cca 2,5 hod. Rezervace je nutná (do 16:00 hod.), minimální počet účastníku jsou 2 osoby, včetně jízdních kol.
www.lvb.at/radreisen/... - Autobus z Innsbruck do Majoly, 75 Eur pro osobu a kolo. Denně od 8.5. do 11.9.09, odjezd v 7.00 ze stanoviště u hlavního žel. nádraží, doba jízdy cca 3,5 hod. Rezervace je nutná (do 16:00 hod.), minimální počet účastníku jsou 4 osoby, včetně jízdních kol.


www.sbb.ch - železniční informace Švýcarsko (informace o cenách, jízdních řádech a dalším), o jízdních kolech, ...
www.oebb.at/... - železniční informace Rakousko (informace o cenách, jízdních řádech a dalším)

Zkušenosti: Ráno jsme měli zamluvený mikrobus s přívěsem /ale v podstatě to byla pravidelná linka – přibíral dalšího cyklistu po trase/, který nás zavezl nahoru na Maloja pass.

Diskuze na www.nakole.cz/...: Jak se dostat na začátek Insské stezky

Cestování vlakem s kolem
Převážení kol ve vlaku už dávno není žádný problém: Rakouské dráhy - ÖBB - nabízejí speciální jízdné pro cyklisty. Ideální pro skupinku cyklistů: lístek zvaný Einfach-Raus-Radticket. Tato jízdenka je určena pro 2 - 5 společně jedoucích cestujících, stojí 28 Euro a je platná ve všední dny od 9:00 hod do 03:00 hod následujícího dne a v sobotu a neděli od 0:00 do 03:00 hod. následujícího dne. Platí ve vlacích R (RegionalZug), REX (RegionalExpress) a RSB (Regional S-Bahn). Jízdenky jsou platné i ve vlacích R a REX do Břeclavi a Soproně (HU) a na soukromé železnici Raabebahn. Cena je 32 Euro. Kdo cestuje sám, využije nabídky "Regio-Biking" (5 Euro za kolo) pro regionální přepravu, nebo "Intercity-Biking" pro větší výlety. Více informací najdete na internetových stránkách ÖBB.

- Chcete vzít své kolo s sebou na víkend nebo i na delší dovolenou? S „Intercity Biking“ máte své kolo a speciální kolo také na dlouhých cestách vždy u sebe. Ve většině vlaků IC a EC a také v mnoha vlacích EN a rychlících si můžete vzít své kolo také na střední a delší vzdálenosti. V mnoha vlacích je možná také přeprava přes hranice (také z ČR).  V jízdním řádu lze všechny tyto vlaky poznat bez problémů podle barevného nebo černého symbolu kola.
Kvůli omezené nabídce míst je povinná rezervace místa. Jako jízdenku pro vaše kolo požadujte lístek na Intercity Biking, ve kterém je zahrnuta povinná rezervace místa pro zaparkování kola. Lístek na Intercity Biking platí v den cesty také jako celodenní jízdenka Regio Biking na místní hromadnou dopravu. Vlaky s Intercity Biking jsou v jízdním řádu označeny symbolem kola v obdélníku. Cena za přepravu kola je 12 Euro
Podrobné informace naleznete na Intercity Biking.

8) MAPY ON-LINE
http://maps.inn-salzach.com - int. mapa regionu (Wasserburg - Altötting)
http://maps.passauer-land.de - int. mapa regionu (Altötting - Passau)
http://maps.innregionen.com - int.mapa stezky

http://alpregio.outdooractive.com/... - Int. mapa stezky
www.gpsies.com/map.do?fileId=gaeeumzdzklpengj - mapa trasy
http://alpregio.outdooractive.com/ar-chiemsee-alpenland/... (východní varianta) - int.mapa v části Chiemse-Alpenland (kondice 3, náročnost 2, zážitek 4, krajina 3 z 6)
http://alpregio.outdooractive.com/ar-chiemsee-alpenland/... (západní varianta) - int.mapa v části Chiemse-Alpenland (kondice 3, náročnost 2, zážitek 4, krajina 3 z 6)
www.bayerninfo.de/rad - int.mapa německé části
http://www.passauer-land.de - cyklostezky v Passovském regionu
http://www.tirolwest.at/... - Guarda - Landeck (Švýcarsko), Landeck - Imst, Landeck - Innsbruck

www.gpsies.com/map.do?fileId=uteimsvjclqmpcmz - Landeck - Passau

9) PAPÍROVÉ MAPY
www.radatlas.de/... - Mapy na trhu (de)
Innradweg -Landeck-Passau- cykloprůvodce Freytag č.2 - 1:125t /Rakousko,Německo/ - 158 kč - www.mapcentrum.cz
INN RADWEG 1: cyklistický atlas, něm.,vyd. Esterbauer, St. Moritz - Innsbruck 1:75 000 - 249 Kč - www.sopka.cz
INN RADWEG 2: cyklistický atlas, něm.,vyd. Esterbauer, Innsbruck-Passau 1:75 000 - 289 Kč - www.sopka.cz

10) POČASÍ
z www.wetter.com - předpověď až na 16 dní, webkamery,.... varování
www.wetter.com/... - St.Moritz
www.wetter.com/... - Scuol
www.tiscover.at (2)- Počasí v Tyrolsku - mapa
www.wetter.com/... - Pfunds
www.wetter.com/... - Landeck
www.wetter.com/... - Innsbruck
www.wetter.com/... - Kundl
www.wetter.com/... - Kufstein
www.wetter.com/... - Wasserburg
www.wetter.com/... - Altötting
www.tiscover.at - Počasí v Horním Rakousku - mapa (Braunau, Schärding)
www.wetter.com/... - Braunau
www.wetter.com/... - Schärding
www.wetter.com/... - Passau

11) OSTATNÍ

FOTOGALERIE + VIDEO:
www.bardics.de/... - úsek Majola - Landeck
http://jaryn78.rajce.idnes.cz/Innska_cyklostezska_2012
http://hillock.rajce.idnes.cz/innska_cyklostezka_kudrna_2011
http://www.rajce.idnes.cz/hledej?q=Innradweg - fotogalerie ze stezky

PANORAMATICKÉ SNÍMKY 360°
- Engadin (údolí)
- Innsbruck (pohled z mostu), náměstí
- Kufstein
- Neubeuren
- Rosenheim
- Wasserburg (pohled od silnice na krotící se řeku)
- Kraiburg (náměstí)
- Scharding (klášter)
- Passau Passau (soutok 3 řek)

°

12) VÝŠKOVÝ PROFIL
Začátek v Majole je v 1815 m.n.m. a cíl v Passově asi 302 m.n.m.. Mezi 70 a 90 km ve Švýcarsku se musí překonat dvě 200 m stoupání, od Tyrolska většinou rovný terén.

http://veloland.myswitzerland.com/... - Švýcarská část 116 km - Majola - Martina (Finstermünz)

Výškový profil část 1 - Majola - Innsbruck 230 km
Výškový profil část 2 - Innsbruck - Passau 321 km
Výškový profil švýcarské části z Majoly do Martina (115 km) v PDF

13) INFO MAPY
část Majola - Landeck - Innsbruck - Wattens
Innská stezka
část Strass - Passau
Innská stezka
Interaktivní mapa trasy a výškový profil
(Landeck - Passau)
Interaktivní mapa švýcarské části
Interaktivní mapa německé části s výšk.profilem
Majola - St.Moritz - Zuoz
Zuoz - Zernez - Guarda
Guarda - Scuol - Martina - Vinadi
Vinadi - Pfunds - Ried - Landeck
Landeck - Imst - Silz
Silz - Oberhofen
Oberhofen - Innsbruck
Insbruck - Schwaz
Schwaz - Wiesing - Brixlegg
Brixlegg - Kundl - Angath
Angath - Kufstein - Flintsbach
Flintsbach - Rosenheim
Rosenheim - Wasserburg
Wasserburg - Muhldorf
Muhldorf - Altotting - Marktl
Marktl - Branau - Ering
Ering - Gogging
Gogging - Scharding - Passau
Geo. mapa Německá část
Info mapa stezky
 

14) VAŠE ZKUŠENOSTI (z diskuze)
Lenka:
...do Břeclavi, pak pohodlý osobní vlak do Vídně, přejezd Vídní na kole na Westbahnhof a pak již pohoda v rychlíku do Landecku. Tam jsme byli večer a měli předem domluvné ubytování. Ráno jsme měli zamluvený mikrobus s přívěsem /ale v podstatě to byla pravidelná linka – přibíral dalšího cyklistu po trase/, který nás zavezl nahoru na Maloja pass. Protože bylo krásně, dali jsme si ještě výstup k jezeru Lag Lunghin /2490m /, ze kterého vytéká Inn. Kola s brašnama jsme měli uložená v hotelové garáži u známého řidiče mikrobusu. Po návratu jsme si zamluvili nocleh v Zernezu a ve 4 hod. odpoledne jsme konečně vyrazili na trasu. Po hlavní cestě jsme jeli jen kousek /byla neděle odpoledne a byl velký provoz/, takže jsme jeli značenou cyklotrasou, která vede po ubočích kopců, po šotolině. Bylo to do Zernezu přes 60km a skutečně není pravda, že je to s kopce. Na místě jsme byli po 8hod večer a byli jsme moc rádi,že jsme si nocleh zamluvili předem. Další den nás čekala nejkrásnější část trasy – přes malebné retorománské vesnice nahoru do Guardy, Ardezu,Ftanu a další a pak opět v lesích po šotolině do Martiny, nepříjemný úsek po hlavní cestě v dešti do Pfundsu .Vzhledem k trvalému silnému dešti jsme se ubytovali v prvním volném penzionu. To byl, naštěstí, poslední déšt na naší desetidenní cestě. Pak jsme již cestovali v pohodě dolinou Innu, denně jsme ujeli 75-95km, v závislosti nad tom, co jsme navštívili po trase – kláštery, hrady, malebné města. Noclehy jsme zajišťovali vždy až na místě – zimmer frei, penziony, gasthofy, jednou jsme museli vzít zavděk jugendherbergem. Z Pasova jsme jeli podél Dunaje do Obernzell a pak nahoru do kopců.Věděli jsme, že nás bude čekat makačka, ale netušili jsme, že až taková. Naštěstí nám velmi ochotný pán v Íčku v Untergriesbachu zajistil nocleh ve Wegscheidu, takže jsme sice makali do kopců, ale měli jsme jistotu kde budeme spát. Poslední úsek byl taky do hodně do kopce, část po zrušené železnici do Nového údolí. Pak jsme fičeli dolů do Lenory a z Lenory jsme si dali „ sladkou bodku“ na závěr - přejezd do Vimperka přes Kubovu huť - po hlavní cestě/ s kamiony/. Ráno jsme cestovali z Vimperka vlakem.
Celou cestu nás provázela krásná příroda, zejména v Alpách, spousta památek, malebná městečka, ochotní lidé,vynikající jídlo v hospůdkách a taky velmi ochotní čeští průvodčí ve vlacích.

Mário: O cestě po trase začátkem Května: Zdravím, šiel som presne v tom termíne Innskú cestu pred 4 rokmi. Na začiatku bolo zasnežené, takže začiatok je potrebné ísť po normálnej ceste, lebo po cyklotrase môže byť problém. Druhý deň sme sa rozhodli ísť cez cyklocestu a bol to kvôli snehu občas dosť veľký problém. Čiže dá sa, ale prvých cca 100 km je vhodnejšie ísť asfaltkou, nehovoriac o tom, že tento rok bola nadpriemerná nádielka snehu. Inak Innská cesta je prekrásna, plne doporučujem, stále na to spomíname.

Lenka: k cestování s dětmi: Cesta z Maloja passu do rakouského Pfundsu po cyklostezce nebude s vozíkem příjemná / navíc asi musíte mít druhý vozík na věci/ Jede se lesem, po šotolině , nahoru , dolů a pro děti tam nic není, je to zcela mimo civilizaci, jedině nahoře v oblasti Guardy - tam je u restaurace dětské hřiště. Varianta po asfaltce půjde rychle, je to fakt z kopce, ale cesta je dost frekventovaná a úzká, děti se asi nadýchají dost výfukových plynů. Poslední úsek od Martiny do Pfundsu se musí i tak jet po asfaltce, dokonce i takovým tím polootevřeným tunelem - hnus.
Od Pfundsu je to pohoda, prakticky až do Břeclavi, v každé vesničce je dětské hřiště, protože to tam tak mají, patří to k obytnému standartu.
My jsme spali zpravidla v zimmer frei, ale i v penzionech nebo gasthofech. Informaci o kempech nemohu sloužit.

Napište nám vaše zážitky z cesty po Innské stezce na info@cyklistikakrnov.com,
nebo diskutujte, ptejte se, sdělte připomínky,...
ZDE...

Foto: J.Bobrovský, L.Poncza (www.cykloczuczky.webzdarma.cz)