ENNSKÁ (ENŽSKÁ) STEZKA - ENNSRADWEG - ENNS BIKE PATH
                                       Ennsradweg, Ennstalradweg, Ennsweg, R7         

BUDEME RÁDI POKUD BY JSTE NÁM POSKYTLI NĚJAKÉ RADY, ZKUŠENOSTI ZE STEZKY, Z UBYTOVÁNÍ apod. PODĚLTE SE S NIMA TAKÉ S OSTATNÍMI ČTENÁŘI A NAPIŠTE JEJ NÁM - cyklistikakrnov@gmail.com
nebo diskutujte, ptejte se, hlasujte
ZDE... (poslední aktualizace 16.3.2013)

Odkazy na rakouské cyklotrasy ZDE... / Další články o největších rakouských cyklostezkách najdete ZDE...

 

1) ZÁKLADNÍ INFO
2) INFO O STEZCE
3) CESTOPISY
4) ODKAZY NA WEBY
5) MAPY ON-LINE
6) ALTERNATIVNÍ CESTY: HINTERGEBIRGSRADWEG / K DACHSTEIN
7) UBYTOVÁNÍ
8) DOPRAVA (Příjezd a cestování autem, vlakem, autobudem,...)
9) ZAJÍMAVOSTI
10) POČASÍ
11) OSTATNÍ (Fotografie, videa,...)
12) VÝŠKOVÝ PROFIL
13) PAPÍROVÉ MAPY
14) INFO MAPY

1) ZÁKLADNÍ INFO
START: zimní středisko Flachauwinkel u Flachau, případně u horské chaty Gasthofalm (o 2 km dále a 200 m. výše)
CÍL: Enns (napojení na Podunajskou stezku) - ústí řeky Enns do Dunaje
TYP CYKLOTRASY: obousměrná, vícedenní
VZDÁLENOST: 263,1 km
PŘEVÝŠENÍ: nastoupáno 2911 m, sestoupáno 3673 m., nejnižšší bod 240 m., nejvyšší bod 1026 m.
ČAS JÍZDY: 22 hod.
VHODNÉ PRO KOLA: trekové, MTB s úzkými plášti
NÁROČNOST:
středně těžký, pro výletní cyklisty. Většinou vede cesta stále z kopce směr Dunaj, avšak na začátku na vás tu a tam čekají také stoupaní. 
CESTOVÁNÍ S DĚTMI: cestu s dětmi podél Ennsu nelze bezvýhradně doporučit, protože trasa vede místy i po frekventovaným cestách. Tyto místa lze však překonat vlakem. Mezi kritické místa patří cesta mezi Hieflau a Weyer. Starším dětem udělá potěšení cesta přes Reichraminger Hintergebirge
CHARAKTERISTIKA: asfaltové a dobře zpevněné cyklostezky. Salcburskem a Horním Rakouskem, vede trasa většinou po cyklostezkách nebo málo frekventovaných okresních silnicích. Na úseku ve Štýrsku musejí cyklisté počítat s tím, že občas pojedou po frekventovanějších vedlejších silnicích (obzvlášť v úseku mezi Štýrským Gesäuse a Hornorakouským Weyer, zde je možnost zajímavých objížděk)
KLASIFIKACE:
Kondice 5, technika 2, zážitek 6, krajina 6 (max.6 bodů)
NEJVHODNĚJŠÍ DOBA:
od poloviny Květen do poloviny Října. Mějte namysli, že v Alpách se rychle mění počasí. V Květnu a Červnu se zase doporučuje informovat o stavu vody.
TRASA: Flachau – Radstadt - Schladming / Rohrmoos – Haus im Ennstal – Liezen – Altenmarkt – Großraming – Steyr - Enns
REGIONY: Trasa vede přes 3 spolkové země - Salzburg (Salcbursko), Steiermark (Štýrsko) a Oberösterreich (Horní Rakousko)a 5 turistických regionů - Salcburský sportovní svět (Salzburger Sportwelt), Region Dachstein - Taury (Schladming Dachstein Region), Horský region Grimming (Bergregion Grimming), Národní park Gesäuse (Naturregion Gesäuse) a Národní park Vápencové Alpy (Nationalpark Kalkalpen)
NAPOJENÍ NA DALŠÍ CYKLOTRASY:
u Altenmarkt im Pongau (konkrétně je to ještě na konci údolí Flachau) odbočka k Taurské stezce, u Oblarn, nebo Purgg odbočka k stezce Solnou komorou, Selzthal odbočka na stezku Rastland, Enns odbočka na Dunajskou stezku
ZNAČENÍ TRASY:
stezka vede přes 4 spolkové země a tak se potkáme se čtyřmi formami značek, u všech ale najdete označení R7. V Salcbursku je cyklotrasa značená velkými zelenými tabulemi s nápisem Ennsradweg. Ve Štýrsku jsou to malé zelené značky R7 občas s nápisem Ennstalradweg. V Horním Rakousku podlouhlé zelené tabule s označením Ennstalweg a v Dolním Rakousku zelené tabule Ennsweg.
PŘEDPISY PRO CYKLISTY: (více)
- Rakousko: přilba je povinná pro děti do 12 let

- děti mladší 12 let musí jet jet s dozorem, kterému je minimálně 16 let
E-KOLA: s e-koly zdoláte Ennskou cyklostezku bez problému, okolo 30 % pohostinství podél cyklostezky má nabíjecí stanice!
TIP: horská scenérie v Pongau, zámek Trautenfels, hrad Trautenfels, klášter Admont, Národní park Kalkalpen (Vápencové Alpy), pohoří Reichraminger Hintergebirge, historická města Steyr a Enns  
UBYTOVÁNÍ: Ennský region, kromě zimních středisek Radstadt a Schladming nepatří mezi turisty hojně navštěvovaný region, což se projevuje i v nižších cenách, na druhou stranu ubytování (kromě regionu Flachau-Radstadt-Schladmin) nemusíte v několika obcích sehnat.
PROSPEKTY
- www.steiermark.com/... (de) - prospekt o cyklotrase on-line
- www.ennsradweg.com/de/...
- www.ennsradweg.at/...
- www.steiermark.com/de/...
- www.schladming-dachstein.at/de/...

- www.radstadt.com/...
MÍSTNÍ SLEVOVÉ KARTY:
- www.sommercard.info/de - SommerCard regionu Schladming-Dachstein. Volný vstup do více než 10 atrakcí a až 50% sleva u více než 100 prémiových partnerů
- www.steyr.info/... (de) - SteyerCar. Kartu si můžete zakoupit za 19 euro v místě kde se ubytujete. V ceně je 1 volný vstup např.:železniční muzea, test e-kola na 1. hodinu, městského muzeum, Národní park Kalkapen, městkých lázní,... a také další slevy , např. pronájem e-kol
EXPORT TRASY DO GPS: Postup - Trasa jako (vybere typ: .gpx, .tcx, .kml,...) a poté dáte Stáhnout
- www.gpsies.com/... - oficiální trasa Flachauwinkel - Enns
- www.gpsies.com/... - trasa s alternativou od Altenmarkt u St.Gallen. Starou lesnickou cestou (Hintergebirgsrad R9) přes několik tunelů

2) INFO O STEZCE
Nejmladší z největších Rakouských cyklotras začíná v téměř 1000 m.n.m. na úpatí Nízkých Tauer v zimním středisku Flachauwinkel nedaleko Flachau, (pramen řeky leží o dva kilometry dále ve výšce 1200 m.n.m. u horské chaty Gasthofalm) a po 263 km pak končí v městě Enns, za nímž ústí u Mauthausenu do Dunaje. Cyklotrasa není ta z těch lehčích, setkáte se zde i se stoupáními, kromě cyklostezek vede trasa i po klidných cestách ale částečně i po mírně rušných silnicích. Zejména v úseku mezi štýrským Gesäuse a Weyer.

Na cestě Vás bude doprovázet vedle řeky Enns zejména krajina, která má zde mnoho tváří. Na cestě projedete přes nádherné Alpské vysokohorské scenérie, dechberoucí krajiny mezi světlým masívem Dachstein a o něco dále Grimming na levé straně a tmavým krystalickým kamenem Niederen Tauern (resp. Radstadských a Schladmingských Taur) na straně pravé, Salzkammergut (Solnou komorou) a pohořími Gesäuse, Kalkapen (Vápencové Alpy) a Reichraminger Hintergebirge. Později, se tvář krajiny umírní, ostré horské štíty se promění v měkce zaoblené hřbety kopců a vy budete projíždět kolem rozkvetlých luk, výstavných vesniček a přes historická městečka s bohatou historií a krásnými centry. Údolní asfaltovou cestu si tak můžete opepřit lesními cestami a větším či menším převýšením.
V každém případě využijte GPS přístroj nebo si obstarejte dobrý mapový materiál (jako např. průvodce cyklostezkami „Enns-Radweg“ z nakladatelství Esterbauer). Na cyklotrase existuje totiž tolik krásných a rozmanitých odboček a náhradních cest.

První kilometry sledují horní tok řeky, vedou údolím Oberennstal, vklíněné mezi masivy Dachsteinu po levé straně (2995 m) a Nízkých Taur vpravo (Niedere Tauern, kolem 2500 m) a nádherným horským světem kolem pastvin a průzračně čistých jezírek a stále podél zatím ještě klidného a tichého toku řeky Enns. Na začátku projedete rozsáhlou lyžařskou oblastí Amadé přes Flachau a historickým městem Radstad. Zde můžete vyrazit k nedaleké hoře Rossbrand, z jehož vrcholku je za hezkého počasí výhled na 150 horských vrcholků v okolí. Za chvíli jste pak v Mandlingu, který je hranicí spolkových zemí Salcbursko a Štýrsko.

Další historické město na trase je Schladming, známé sportovní středisko.
- Zkušenější cyklisté si zde mohou odskočit před Schladmingem do Ramsau,
s pěknými výhledy na okolní vrcholy, z nichž vyniká zejména Dachstein (3005 m.)(cesta na Dachstein viz níže).
- Za velmi příznivého počasí je možnost nechat se vyvézt lanovkou (viz níže) buď na Dachstein-Krippenstein (3004m), nebo na protější vrch Planai (1895m).
- Další varianta trasy je z Gröbmingu přes Mitterberg se slunnou náhorní plošinou do Öblarnu.
Následují štýrské obce Stein an der Enns, Trautenfels s romatickým zámkem nad nimiž ční mohutný vrchol Grimmingu a v dáli lze spatřit vápencové útvary Ennstálských Alp a hlavní centrum Štýrska Liezen, před kterým se údolí rozevírá.
Trautenfels je také nazývána jako brána do Salzkammergut (Solná Komora). Odtud je to kousek do Bad Mitterndorf, kde se můžete napojit na cyklotrasu Solnou Komorou.

Liezen (neplést s Linz a Lienz) je křižovatkou mnoha důležitých cest: vede tudy dálnice z Grazu do Liezen, na sever odbočuje důležitá komunikacepřes sedlo Pyhrnpass, (propojení do údolí Mur).
Po návštěve Liezenu můžete pokračovat po částečně nově vybudované cyklostezce přes Pürgschachen (za jezerem Zwiertner See) Nicméně, je třeba vzít v úvahu, je, že cesta často vede podél rušných silnic.
- Nebo udělat malou zajížďku přes Lassing, hrad Strechau, Selzthal. Tato trasa je kopcovitá, ale klidná.

Mohutné vápencové skály Vás doprovodí do obce Admont s nádherným benediktínský klášterem a největší klášterníknihovnou na světě. Dále pokračujte směr Altenmarkt, kolem nejúžasnější části řeky Enns, která zde nabírá na síle. Stezka vede atraktivní krajinou,soutěsku národního parku Gessäuse dlouhou 17 km, vysoko nad pravým břehem řeky, která zde na krátkém úseku klesá o 130 výškových metrů. Spoutěska se nachází mezi městy Admont a Hieflau a trasa zde vede po silnici s větším provozem, protože do úzkého údolí by se vedle řeky a silnici samostatná stezka už nevešla. Této části se také, díky tradici těžby a zpracování železné rudy, říká štýrská železná cesta.
- Tuto část můžete vzít zkratkou přes nenáročné sedlo Buchauer Sattel do oblasti Reichraminger Hintergebirge, kde strmé horské štíty vystřídá romantická zalesněná krajina a město, kde stojí v každém případě za návštěvu zábavní vodní park.
- Nebo využít autobusové linky 910 (Admont–St. Gallen) a 912 (Kleinreifling–Altenmarkt–Hieflau–Admont) se symbolem jízdního kola nebo označené "Fahrradmitnahme begrenzt möglich" které mohou vzít až 5 kol. Sazba je nezávislá na vzdálenosti a poplatek za kolo stojí 3,10 €. Můžete také koupit denní jízdenku Radler Tickets, která stoji 13 €, pro děti 6,50 €. Dětská kola jsou zdarma. Informace a případné rezervace +43810222333 (od 6 do 22 hodin) nebo www.postbus.at/de

V Altenmarktu u St. Gallenu, na začátku regionu Phyrn-Eisenwurzen, si můžete zvolit další alternativní trasu do nitra národního parku Vápencové Alpy (Kalkalpen), starou lesnickou cestou zvanou Hintergebirgsradweg (mapa) (vyhnete se frekventované části mezi Hieflau a Weyer), která vede neobydlenou, romantickou krajinou plnou lesů v pohoří Reichraminger Hintergebirge. Na úvod této části Vás ale čeká 3,5 km dosti strmého stoupání podél divokého potoku Grosser Bach s převýšením 300 m až na nejvyšší bod Mooshöhe (845 m). Odměnou je pak za namáhavé stoupání je 27 km dlouhý sjezd, v části po zrušeném tělese úzkokolejky, s 19 tunely většinou osvětlené solárnímypanely (nejdelší z nich měří téměř 339 m). Sjezd vede přes prudce klesající lesní cesty především tvořené pískem a menšími kameny. (Více o této trase níže). Na konci už pojedete po asfalové cestě až do Reichramingu zalesněným levým břehem řeky.

Pokud však pojedete z Altenmarktu po hlavní části stezky, čeká Vás cesta po silnici, která kopíruje řeku až do starého vorařského městečka Weyer s jeho pěkným tržním náměstím. To již budete v Horním Rakousku. Asfaltová cyklostezka zde opouští silnici před mostem a sjíždí prudce doúzkého údolí, aby se zde u Taverne am Kasten, bývalé vorařské hospody ze 14.stol. připojila opět k řece. Stezka pokračuje z Großramingu do Reichramingu po asfaltové stezce.
- Kolem Grossramingu je pak lákavá možnost zajížďky přes vnitrozemí údolím Lauss (národní park Vápencových Alp (Kalkalpen))

Z Reichramingu pokračuje trasa přes Losenstein a Ternberg po asfaltové stezce zalesněným levým břehem řeky, zdolávajíce krátká, ale prudká stoupání a stejně prudké sjezdy zpět k řece. Také zde jsou stopy železa viditelné – v Losensteinu na „Stezce výrobců jehel“ a v Ternbergu v "Údolí výrobců nožíků". Kousek před Steyerem se stezka přimkne zpět k řece, která ji často po jarních táních zaplaví a je potřeba jet po vzdálenější silnici. V Steyru také začíná rovinatá krajina typická pro podunajskou nížinu.

V Steyer vzniklo během několika století působivé seskupení budov v nejrůznějších stavebních stylech, např. Městská brána na náměstí, která patří nesporně mezi nejhezčí v Rakousku. Nemusíte mít obavy z návštěvy města na kole, perfektní značení vás dovede nejen do centra, ale i zpět na Ensskou cyklostezku, která odsud pokračuje zcela odlišnou nížinatou krajinou směrem k Dunaji.
Mezi zasněným, starým obchodním městem Steyrem a nejstarším městem Hornho Rakouska Ennsem, tvoří řeka, která je zde již klidná a široká, hranici mezi Horními a Dolními Rakousy. Za elektrárnou před Enns si můžete vybrat po které straně řeky pojedete. Oficiální cyklotrasa vede po straně Horního Rakouska, ale pokud pojedete po druhé straně, které patří Dolnímu Rakousku, setkáte se zde s menším provozem a lepším značení. Asi 15 km za Stayerem můžete nalevo spatřít Městskou věž v Enns.
Město Enns (281 m.n.m) je nejstarším městem v Rakousku. Trasa končí u mostu přes řeku Enns, pokračovat však můžete až k soutoku řeky Enns a Dunaje u nedalekého Mauthausenu, kde najdeme napojení na Dunajskou cyklostezku.

Jistě nezapomenutelné zážitky vám pak připraví i kulinářské objevy na této túře: vydatné domácí speciality např. s „Klachlsuppe, steirischer Ritschert a Knoflsuppe“ nebo typické speciality jako jsou „Steirerkas, Erdapfelkrapferl nebo Krautstrudel“ a samozřejmě osvěžující pěnivé pivo ze Schladmingu.

Zdroje:
www.radtouren.at/... (de) - info, mapa, profil, popisy částí trasy
www.alena.ilcik.cz... - cestopis, fotogalerie z části Gasthofalm - Reichraming
www.jezdime.euweb.cz/... - info, cestopis
http://cestovani.idnes.cz/... - info

3) CESTOPISY
- www.bajkor.cz/... - cestopis, fotogalerie
- www.alena.ilcik.cz/... - cestopis Gasthofalm - Reichraming, fotogalerie
- www.ludeks.wz.cz/... - cestopis
- http://cestovani.idnes.cz/... - Čtyři dny podél Enže
- www.bardics.de/... (de) - info, foto, mapa, video

4) ODKAZY NA WEBY
- www.ennsradweg.com/cs - info, mapa, ubytování, zajímavosti, ...
- www.ennsradweg.at (cz) - info
- www.oberoesterreich.at/cz/... - v Horním Rakousku
- www.steiermark.com/cs/... - info
- www.cyklotoulky.cz/... - o stezce Hintergebirgsweg: info, popis (alternativní část Altenmarkt bei S.Galen - Reichraming)

5) MAPY ON-LINE
- http://alpregio.outdooractive.com/ar-ennsradweg/de/... (de) 263,1 km - interaktivní mapa ofic. trasy Flachauwinkel - Enns: info, na mapě lze znázornit: webkamery, fotky, wikipedii
- www.gpsies.com/... 263,1 km - interaktivní mapa ofic. trasy Flachauwinkel - Enns
- www.gpsies.com/... 261,9 km - trasa s alternativou u Altenmarkt u St.Gallen. Starou lesnickou cestou (Hintergebirgsrad R9) přes několik tunelů,...
- www.bergfex.at/... 265,2 km - trasa začíná o dva kilometry dále ve výšce 1200 m.n.m. u horské chaty Gasthofalm
- www.radstadt.com/...- mapa města Radstadt (ubytování, občerstvení, lékarny,...)

Ennská a Tarská cyklostezka - spojení tras do kolečka (602 km)

6) ALTERNATIVY: PO HINTERGEBIRGSRADWEG / K DACHSTEIN

Cyklistická stezka Hintergebirgsradweg R9
(mapa) - díky ní se vyhnete frekventované části mezi Hieflau a Weyer, ale je náročnější. Ale určirě stojí za tu námahu
Zkušenost - Jiri George Konecny: Alternativní trasu v podobě Hintergebirgsweg rozhodně doporučujeme, ale pro úplnost by bylo fajn říct, že ke slibovanému stoupání se z Altenmarktu dojede po cca 6 km. V mapě cyklostezky to není vidět.
Stezka k nejhezčím trasám pro cyklisty v celé Evropě, vede neobydlenou, divokou, romantickou krajinou plnou lesů v pohoří Reichraminger Hintergebirge. Přímo po hranici národního parku Kalkalpen, přes sedlo Laussapass, se z Altenmarktu (467 m.n.m.) krásnou soutěskou Unterlausa dostanete do městečka stejného názvu (539 m.n.m.) s malým hornickým muzeem. Odtud Vás ale čeká 3,5 km dosti strmého stoupání podél divokých říček Reichraminger resp. Grosser Bach s převýšením 300 m až na nejvyšší bod k hájence Mooshöhe (846 m). Až zde vede asfaltová cesta, dále vede trasa po cestách tvořené především tvořené pískem a menšími kameny (šotolina). Odměnou pak za namáhavé stoupání je 27 km dlouhý sjezd, z větší části po zrušeném tělese úzkokolejky, s 13 tunely (nejdelší z nich měří téměř 500 m) s automaticky zapínaným osvětlením (málo), napájeným solárními panely. Nutno podotknout, že i za suchého počasí se v dlouhých tunelech drží vlhkost stejně jako v jeskyních, takže v nich je bláto a cyklisté i jejich kola podle toho na konci stezky vypadají. Celková délka Hintergebirgsweg je přibližně 40km.
Na tuto stezku je lepší mít podrobnou mapu, nebo je třeba se ještě podívat na informační ceduli kudy pojedete. Cest pro horská kola je tu totiž nepočítaně a snadno by se dalo zabloudit.
Popis trasy: Po Ennské cyklostezce dojedeme na začátek města Altenmarkt. U benzínové stanice odbočíme z hlavní silnice doleva a po 200 metrech přijedeme na křižovatku. Odbočíme vlevo a držíme se ukazatele na městečko Unterlaussa. Za městem narazíme po chvíli jízdy na cyklotrasu s označením R9. Před mostem odbočíme vlevo, klesneme pod most a pomalu začínáme stoupat. Na nejvyšší bod cesty - k hájence Mooshohe nám chybí zdolat 11km. Více na www.cyklotoulky.cz/...
Další zdroje:
www.nationalparkregion.com/... (de) - info, itinerář

K Dachstein: Při cestě Flachau - Schladming – můžete odbočit v Haus im Ennstal do Ramsau a dále na Dachstein.
Z Haus nastoupáte 550 výškových metrů do Ramsau (1150 m.n.m)
- Pravé stoupání však začíná od brány, kde se vybírá mýtné pro auta 7 eur (r.2009), cyklo zdarma. Prudké serpentiny, v každé zatáčce cedule se jménem té zatáčky a nadmořská výška. Pěkně se to kroutí, hlavně ze začátku, nejvyšší sklon jsem naměřil 22%. Ve třetině se silnička trochu narovná, na závěr pár serpentýn a jste nahoře. K lanovce jezdí i bus, který bere kola, neviděl jsem však nikoho, kdo by to využil.
- Konečná lanovky je v nadmořské výšce 1700 mnm. Ze Schladmingu je to celkem cca 25 km do kopce...(následný sjezd z Dachsteinu do Pruggernu měřil 27 km). Lanovkou (neuvěřitelných 25 eur za osobu) můžete pak vyjet na Dachstein do 2700 m.n.m. Samotný vrchol má 3004 m.n.m (výlez pouze pro alpinisty...) a je kousek od stanice lanovky. Nahoře super kruhový výhled (při dobrém počasí je údajně vidět až do Slovinska a do Česka), na ledovci pod lanovkou se lyžuje a kouluje....Skywalk inzerovaná v letácích je fakt skywalk. Jednoznačně NEJ zážitek celé expedice!!!!.
Vyhlídková plošina „Dachstein Sky walk“, jejíž podlaha je částečně prosklená, byla postavena v kolmé skalní stěně Hunerkogelu v nadmořské výšce 2700 metrů a poskytuje fantastický panoramatický pohled na nejkrásnější alpské vrcholy.
- Po 27 km sjezdu jste zpět u řeky Enns

7) UBYTOVÁNÍ
Ennský region, kromě zimních středisek Radstadt a Schladming nepatří mezi turisty hojně navštěvovaný region, což se projevuje i v nižších cenách, na druhou stranu ubytování (kromě regionu Flachau-Radstadt-Schladmin) nemusíte v několika obcích sehnat.
- www.ennsradweg.com/cs/pohostinstvi-pro-cyklisty - ubytování pro cyklisty (Název, město, web, telefon)
- www.oberoesterreich.at/cz/ubytovani - v Horním Rakousku. Hotely, penziony, statky, kempy, chalupy,...
- www.altenmarkt-zauchensee.at/de/... - Altenmarkt
- www.radstadt.com/... - Radstadt
- www.schladming-dachstein.at/cs/... - Schladming
- www.stadtmarketing-liezen.at/... - Liezen

KEMPY
http://cs.camping.info - kempy v Evropě v češtině
Kempy na mapě: klikněte na symbol a poté na odkaz, dostanete se na stránku o kempu
Kempy v Štýrsku (Steiermarkt) na mapě: http://camping.info/...
Kempy v Salcbursku : http://camping.info/...
Kempy v Horním Rakousku na mapě: http://camping.info/...

Info v češtině - poloha, plán příjezdu, vybavenost,...
- Altenmarkt (u Flachau): Campingplatz Passrucker, www.camping-passrucker.at/cs
- Radstadt: Forellencamping, Tauerncamping
- Pichl: Camping Reiteralm
- Irdning: Ferienanlage Im Dörfl
- Grossreifling: Paddel- und Freizeitcamp Weiberlauf
- Steyer: Campingplatz Forelle (Poplatek za osobu € 5,50)
- Au an der Donau (za obcí Enn): Camping und Freizeitanlage

Zkusili kempy v Radstadtu a Grossramingu (ten je kousek za městem). Oba v pohodě8) DOPRAVA
- www.oberoesterreich.at/... - příjezdová mapa - konec stezky u Linz
- www.ennsradweg.at/... - příjezdová k městu Radstadt
- www.oeamtc.at/... - Uzavírky na silnicích
- www.oebb.at - Rakouské dráhy

Autem do Radstadtu (www.ennsradweg.at/index.php/prijezd.html)
- Ze západních Čech přes hraniční přechod Rozvadov:
Z Rozvadova přes Regensburg, Mnichov a Salcburk, zde krátce po dálnici A1, poté po dálnici A10 směr Villach, výjezd č. 63 na Altenmarkt – přípojka Ennstal / státní silnice B320 / E651 směrem na Graz / B99 a po cca 6 km dojedete do Radstadt
- Ze středních Čech přes hraniční přechod Dolní Dvořiště
Z Dolního Dvořiště do Lince a dále pak po dálnici A1 směrem do Salcburku. Výjezd z A1 na dálničním uzlu Voralpenkreuz na dálnici A9 směr Slovinsko / Graz. Po cca 70 km výjezd č. 69 Salcburk, dále státní silnice B320 směr Liezen, na kruhovém objezdu směr Ennstal Str. / Gesäuse Str. / B320 – Radstadt.
- Z Moravy přes hraniční přechody Mikulov, Valtice apod.
Vídeň S2, A23,A2, výjezd na dálničním uzlu Wr. Neustadt – S6 směrem na Semmering / Bruck an der Mur / Neunkirchen – West, poté dálnice A9 směr Linec / Salcburk, B320 směr Radstadt / Schladming / Liezen, na kruhovém objezdu směr Ennstal Str. / Gesäuse Str. / B320 – Radstadt.

Auto / Vlak
Časově úspornější variantou je dopravit se do Linze autem a odtud pokračovat vlakem do Selztalu/Radstadtu. Při zpáteční cestě to budete mít z Enns zpět do Linz necelých 25 km.

Vlakem do Radstadtu
Přes Salcburg rychlovlakem do Radstadtu. Z nádraží v Radstadtu k ubytovacímu zařízení taxíkem.  OEBB- Österr. Online Ticketing

Z Prahy do Linze jezdí několikrát denně přímé vlaky, cesta trvá 5 hod. 10 min. Z Linze se pak do Selzthalu snadno dopravíte přímým vlakem, cesta trvá už jen 1 hodinu a 40 minut)
- Pokud byste si chtěli projet i nejhořejší úsek cyklostezky, potřebujete dojet vlakem do Radstadtu; musíte přesedat v Salzburgu nebo Selzthalu (z Linze asi 3 hodiny).
Např. Praha hl.nádr. 5:15 hod. - Linz hl. nádr. 10:24 / Linz hl. nádr. 10:32 - Salzburg hl.nádr. 11:48 / Salzburg hl.nádr. 12:15 - Radstadt 13:35. Celkem 8 hod. 20 min.. Další vlak jede v 9:15 hod., v Radstadtu jste v 17:35 hod. Vlaky berou kola.

Převážení kol ve vlaku už dávno není žádný problém: Rakouské dráhy - ÖBB - nabízejí speciální jízdné pro cyklisty. Ideální pro skupinku cyklistů: lístek zvaný Einfach-Raus-Radticket. Tato jízdenka je určena pro 2 - 5 společně jedoucích cestujících, stojí 28 Euro a je platná ve všední dny od 9:00 hod do 03:00 hod následujícího dne a v sobotu a neděli od 0:00 do 03:00 hod. následujícího dne. Platí ve vlacích R (RegionalZug), REX (RegionalExpress) a RSB (Regional S-Bahn). Jízdenky jsou platné i ve vlacích R a REX do Břeclavi a Soproně (HU) a na soukromé železnici Raabebahn. Cena je 32 Euro. Kdo cestuje sám, využije nabídky "Regio-Biking" (5 Euro za kolo) pro regionální přepravu, nebo "Intercity-Biking" pro větší výlety. Více informací najdete na internetových stránkách ÖBB.

Cestování vlakem s kolem
- Chcete vzít své kolo s sebou na víkend nebo i na delší dovolenou? S „Intercity Biking“ máte své kolo a speciální kolo také na dlouhých cestách vždy u sebe. Ve většině vlaků IC a EC a také v mnoha vlacích EN a rychlících si můžete vzít své kolo také na střední a delší vzdálenosti. V mnoha vlacích je možná také přeprava přes hranice (také z ČR).  V jízdním řádu lze všechny tyto vlaky poznat bez problémů podle barevného nebo černého symbolu kola.
Kvůli omezené nabídce míst je povinná rezervace místa. Jako jízdenku pro vaše kolo požadujte lístek na Intercity Biking, ve kterém je zahrnuta povinná rezervace místa pro zaparkování kola. Lístek na Intercity Biking platí v den cesty také jako celodenní jízdenka Regio Biking na místní hromadnou dopravu. Vlaky s Intercity Biking jsou v jízdním řádu označeny symbolem kola v obdélníku. Cena za přepravu kola je 12 Euro
Podrobné informace naleznete na Intercity Biking.

Vlakem a utobusem ve Štýrsku (Steiermark) - Radler-Tickets Steiermark
- www.verbundlinie.at/freizeit/radlerticket - cyklista může koupit jednodenní jízdenku pro 1 osobu a kolo. Platí ve všech místních vlacích ((SEBahn, RegioBahn, RegionalExpress) s přepravou kola a STLB autobusů s přepravou kol (Unzmarkt - Tamsweg Gleisdorf - Weiz). Jízdenky jsou platné jen při cestě s jízdním kolem ! Leták (de)
Lístek stojí 14 Eur pro dospělé a 7 Eur pro děti (6 - 15 roků)

Autobus mezi frekventovanou částí mezi městy Admont a Hieflau:
Autobusové linky 910 (Admont–St. Gallen) a 912 (Kleinreifling–Altenmarkt–Hieflau–Admont) se symbolem jízdního kola nebo označené "Fahrradmitnahme begrenzt möglich" které mohou vzít až 5 kol. Sazba je nezávislá na vzdálenosti a poplatek za kolo stojí 3,10 €. Můžete také koupit denní jízdenku Radler Tickets, která stoji 13 €, pro děti 6,50 €. Dětská kola jsou zdarma. Informace a případné rezervace +43810222333 (od 6 do 22 hodin) nebo www.postbus.at/de

Autobus z Ennsu
vč. přepravy kol a zavazadel (spojení denně): Ceny: paušální cena 240,-Eur pro 1-6 osob, pro každou další osobu se účtuje 40,- eur
Informace/objednávky: Huber Reisen, tel. +43(0)6457/2402; e-mail: huber.reisen@sbg.at ; www.huberreisen.at

Taxíkem z Ennsu
Z Ennsu (hotel Goldenes Schiff) do St. Valentinu (nádraží), včetně dopravy kol a zavazadel: paušální cena cca 25,- Eur do počtu max. 8 osob. Telefon: +43 7435 59000 (www.taxi-59000.at) nebo +43 664 8214327.

9) ZAJÍMAVOSTI
- www.ennsradweg.com/cs/prehled/tipy-na-vylet - tipy na výlet
Štýrsko
(Steiermark):
- Planai Bergbahnen, www.planai.at
- Dachstein - úchvatná vyhlídková plošina „Dachstein Sky walk“, jejíž podlaha je částečně prosklená. Byla postavena v kolmé skalní stěně Hunerkogelu v nadmořské výšce 2700 metrů a poskytuje fantastický panoramatický pohled na nejkrásnější alpské vrcholy.
- Gletscherbahnen Dachstein, www.dachsteingletscher.at (Ledovec Dachstein)
- Badesee Aich, www.haus.at (město na stezce - u odbočky na Ramsau-Dachstein)
- Abenteuerpark Gröbming, www.abenteuerpark.at (Park plný dobrodružství v Gröbming)
- Skulpturenpark und Kraftplatzroas Irdning, www.irdning.at (Štýrský horský region Irdning)
- Freizeitanlage Donnersbachwald (Badesee, Biotop uvm.), www.donnersbachwald.at
- Putteresee, www.aigen.at obec Aigen
- Wörschachklamm, www.urlaubsland.at
- Schloß Trautenfels, www.museumtrautenfels.at (zámek Trautenfels)
- Benediktinerstift Admont, www.stiftadmont.at (info v češtině)
- Wasserspielpark Eisenwurzen, www.wasserspielpark.at (zábavný vodní park)

Horní Rakousko (Oberösterreich)
- Weyer – Ennsmuseum Kastenreith, www.ennsmuseum.at
- Großraming – Kutschenmuseum Gruber, www.johannesgruber.com (muzeum koňských kočárů a povozů)
- Reichraming – Nationalpark Besucherzentrum Ennstal, www.kalkalpen.at (Národní park Kalkapen)
- Reichraming – Forstmuseum (lesnické muzeum)
- Steyer historické náměstí, www.steyr.info/stadtplatz (cz)
- Steyer Bummerlhaus, www (gotická stavba)
- Steyer Wallfahrtskirche Christkindl, www.steyr.info/poutnimisto-christkindl (poutní kostel)
- Steyer soutok řek Enns a Steyr, www.steyr.info/soutokrek

Národní park Gesäuse (Nationalpark Gesäuse) - www.nationalpark.co.at/cz/...
Národní park Gesäuse s jeho hornatou krajinou oblastí, jejíž krásy berou dech, je z rakouských národních parků nejmladší a s plochou přes 11.000 hektarů třetí největší.
- Jezdění na kole po lesních cestách je povoleno a žádoucí jen na trase pro horská kola „Hochscheibenalm“. Žádáme Vás, abyste se v celé zbývající oblasti národního parku, mimo veřejné cesty, jízdy na kole vzdali. Tím nezneklidníte divokou zvěř a neohrozíte turisty.
- Jako ve všech lesích Rakouska je i zde rozdělávání ohně z bezpečnostních důvodů zakázáno.
- Táboření a stanování jakož není povoleno. Žádáme Vás, abyste použili tábořiště na západním vjezdu do obce Gstatterboden.

Radstadt - www.radstadt.com
Radstadt leží v srdci Vysokých Taur nedaleko dachsteinského masivu, pouhých 70 km jižně od Mozartova města Salcburku. Stále živé tradice, zvyky a obyčeje provázené veselicemi a slavnostmi vytvářejí v tomto půvabném městečku nezaměnitelnou atmosféru. K nejzajímavějším pamětihodnostem zde patří středověké městské hradby s obrannými věžemi, farní a kapucínský kostel a národopisné muzeum.
Výletní cíleSalcburk: 70 km, Liechtensteinklamm: 30 km, Svět obřích ledových jeskyní: 35 km, Solné doly v Halleinu: 55 km, jezero Jägersee: 25 km, hrad Hohenwerfen: 35 km, hrad Mauterndorf: 40 km, Dachsteinský ledovec: 35 km, Národopisné muzeum v Großgmainu: 70 km
Cyklistika v Radstadtu
Zde najdou milovníci cyklistiky doslova pohádkové trasy. Ne nadarmo se jmenuje město Radstadt („Rad“ znamená v překladu kolo!). Dnes již legendární cyklistický maratón Amadé je se svými 178 kilometry skutečnou výzvou pro nezničitelné vytrvalce. Méně zkušení cyklisté si však mohou
zvolit kratší, 98 kilometrů dlouhou trasu. Samozřejmě se nezapomíná ani na cyklisty turisty, kteří si mohou vybrat některou z mnoha tras vhodných také pro rodiny s dětmi, např. některou z tras 250 km dlouhé Ennské cyklostezky, která vede podél řeky Ennsu od jejího pramene ve Flachau až po její ústí do Dunaje.
Letní prázdninové balíčky „All Inclusive“
Poskytuje hostům jedinečnou možnost vybrat si dle vlastní volby ubytování z více než 60 ubytovacích zařízení – od soukromého
penzionu až po 4hvězdičkový hotel. A nejlepší na tom je, že si ubytovací zařízení stejné kategorie účtují stejnou cenu. Balíčky však také obsahují další dodatečné služby. Více... (v Pdf)

Řeka Enns
Enns je 254 km dlouhá řeka v Rakousku, která protíká spolkovými zeměmi Štýrsko, Salcbursko a k jeho konci tvoří hranici mezi Horním Rakouskem a Dolním Rakouskem.
Pramení v Radstädter Tauern a na horním toku teče podél jejich severního úpatí. Pod Admontem protéká divokou soutěskou Gesäuse v pohoří Ennstaler Alpen. Na dolním toku teče zvlněnou rovinou. Do Dunaje se vlévá zprava po 254 km u Mauthausenu (u Ennsu).
K povodním dochází v dubnu a v květnu. Průměrný průtok vody činí 195 m3/s.

10) POČASÍ
z www.wetter.com - předpověď až na 16 dní, webkamery,....
- Varování před nepřízní počasí
- Flachau
- Radstadt, www.radstadt.com/... (int.mapa města)
- Schladming
- Ramsau am Dachstein (1150 m.n.m.)
- Liezen
- Admont
- Altenmarkt u St. Gallen
- St.Gallen
- Weyer
- Reichraming
- Steyr
- Enns

11) OSTATNÍ

Foto
- www.bajkor.cz/...
- www.bardics.de... - fotky na mapě

Foto 360°
- Dachstein - Skywalk
- hrad Strechau (u alternativní cesty za Liezen)

Webkamery
- Altenmarkt
- Radstadt
- Schladming
- Schladming - Planai: horní stanice lanovky 1902 m.
- Liezen
- Steyr

Video

- http://youtu.be/kIP_3aRSi_U

12) VÝŠKOVÝ PROFIL

GASTHOFALM - WÖRSCHACH 99 km
WÖRSCHACH - ST. GALLEN 83 km
ST. GALLEN - REICHRAMING 43,5 km
Výškový profil stezky
info mapa (poloha stezky)

13) PAPÍROVÉ MAPY
-
www.ennsradweg.com/cs/sluzby/cyklisticke-mapy-pruvodci - doporučené mapy, průvodci
Enns-Radweg (německy): 249 kč. Mapky celé stezky, popis památek a zajímavostí po cestě, kilometráž, barevné fotografie,
odkazy na ubytování a restaurace (ukázka). vydavatel: Bikeline, prodejce http://mapy-pruvodce.sopka.cz

14) INFO MAPY

kreslená mapa Enské stezky
kreslená mapa Enské stezky (starší) (větší)
mapa Ennské od Lienzu po Enns
mapy části Altenmarkt - Steyer
Topografická mapa
mapa Hintergebirgsradweg
(alter.cesta Altenmarkt - Reichraming)
interaktivní mapa stezky (s fotkami)
info + mapa Ennská (pdf) (de)
-
-

Cyklistická stezka Hintergebirgsradweg
R9
Flachauwinkel - (přes odbočku na) Ramsau
Ramsau - Aigen im Ennstal
(s odbočkou do Solné komory)
Aigen im Ennstal - Grossreifling

Cyklistická trasa 67989 - powered by Bikemap 

Cyklistická trasa 68018 - powered by Bikemap 

Cyklistická trasa 68028 - powered by Bikemap 
Grossreifling - Steyer
(alternativa po Hintergebirgsweg)
Flachauwinkel - Steyer (Linz)
-

Cyklistická trasa 68079 - powered by Bikemap 

Cyklistická trasa 113073 - powered by Bikemap 
-

© www.cyklistikakrnov.com, Foto Romek Hanzlík
diskutujte, ptejte se, hlasujte ZDE...