KALENDÁŘ

  POČÍTADLA
TOPlist
Dostupnost podle Monitoring-serveru.cz

Z DENÍKU CYKLISTKY

17.6.2006 Broumovsko s výjezdem do Polska


Z Borové sjíždíme do Náchoda a odtud pokračujeme po nové „západoněmecké“ cyklostezce do Velkého Poříčí. Kromě nedořešeného přejezdu hlavní silnice přímo před celnicí v Bělovsi nemá chybu. V Poříčí však cyklostezka končí a nastává drsná realita. Ale zde je to vlastně celkem v pohodě. Po vedlejší silničce jedeme na vesnici Žďárky a dále zkratkou po MTB cyklotrase do Vysoké Srbské. Ves byla založena již v pol. 13. stol., nachází se tu roubené a zděné domy z 19. stol. Z Vysoké Srbské nás čeká šílený sjezd po kostkách. V Nízké Srbské zase míjíme roubenou kovárnu z r. 1799 (čp 47), která je jednou ze dvou dochovaných v Čechách. Ani jsme nepostřehli, jak jsme se dostali do Machova. Machov vznikl také ve 13. stol. a pojmenován byl podle Macha, který tu vystavěl dvorec. Dochovaly se zděné statky a roubené chalupy, shlédnout lze barokní kostel sv. Václava a také se tu prý nachází památná Šrůtkova lípa. Nevíme ale kde. Malebnou vesničkou projíždíme až k hraničnímu přechodu s Polskem.
Hned za hranicemi se ocitneme v národním parku Stolové hory, které jsou pokládány za nejpozoruhodnější tabulovou stupňovinu střední Evropy. Odtud nás čeká stoupání lesem téměř až do Karlówa. Stoupání nakonec není tak strašné jak vypadalo. Cestu však pekelně znepříjemňují hejna dotěrných much. Za jízdy je odháním seč můžu, ale mouchy se nehodlají vzdát a jednoznačně nade mnou vítězí. Až v Karlówě je od nich docela klid. Proto dáváme sváču a také se kocháme pohledem na skály Szczeliniec Wielki, neboli Hejšovinu (vlastně si jen myslíme, že se jedná o Hejšovinu). I když, po pravdě řečeno, ty šutry nejsou z dálky moc zajímavý. Návštěvou Karlówa se nezdržujeme. Zajímavý je snad jen fakt, že ves byla založena na příkaz císaře Karla VI. a to v roce 1730. Dále pokračujeme po Cestě sta zatáček. Zpočátku nás čeká ještě krátké stoupání. Doporučit lze návštěvu pevnosti Fort Karola, která se nachází jen pár minut chůze od hlavní silnice. Jedná se vlastně pouze o pozůstatky pevnosti ve skalách, která byla r. 1790 postavena na rozkaz krále Bedřicha Viléma II. majorem B. von Rauchem a pojmenována na počest císaře Karla VI. Dále nás čeká dlouhý sjezd až do lázeňského městečka Kudowa-Zdrój. Snad již v 15. stol. tu existovala česká vesnice, později připojená k německé Čermné. Spolu s ní se pak stala součástí kladského hrabství. Na poč. 17. stol. byly v místě založeny lázně s překrásným lázeňským parkem. Přes vesničku Brzozowice dále míříme na hraniční přechod v České Čermné. Teď už nás čeká jen několikakilometrové stoupání na Borovou. (60 km)

Itinerář: Borová - Náchod - Velké Poříčí - Žďárky- Vysoká Srbská - Nízká Srbská - Machov - Machovská Lhota (ZLO) - Karlów - "Cesta sta zatáček" - Kudowa-Zdrój - Brzozowice - Česká Čermná (ZLO) - Borová
Mapa oblasti