REKLAMA

  KALENDÁŘ

S KOLEM DO ZAHRANIČÍ - ŽELEZNICÍ

 

Kde a jaká sleva v Evropě - slevy a nabídky poskytované při odbavení výdejnami na ČD
Spoluzavazadla - Co je to spoluzavazadlo, Co nelze jako spoluzavazadlo přepravovat, Co smí být spoluzavazadlem, Ceník
Úschova během přepravy - Co je to úschova během přepravy, Ceník úschovného, Rezervace míst pro kola, ...
Železnice v Evropě - www.bueker.net/trainspotting/... - mapy železničních sítí, přeshraniční stanice, přeshraniční spoje, ...
Přeprava kol do zahraničí z www.cd.cz
Zvýhodněná přeprava na Slovensko z www.cd.cz
Půjčovny jízdních kol v železničních stanicích

Slevy pro skupiny - Komu jsou slevy pro skupiny určené
Slevu pro skupinu můžete obdržet , cestujete-li společně a zaplatíte jízdné nejméně za 6 osob včetně vedoucího skupiny; dvě děti se počítají za jednu dospělou osobu.

* Jednotlivé dopravní společnosti poskytují slevu v různém rozsahu, v průměru se pohybuje okolo 30 %. Po tratích na Slovensku je poskytnuta sleva 20 % z jízdného v rámci sousedské přepravy ČR - SR).
* Po tratích DB je sleva dokonce 50 %.
* Dětem se přiznává sleva 50 % ze zlevněného jízdného pro skupinu.

- MAĎARSKO
- POLSKO + Článek o přepravě kol železničí nejen v Polsku, zkušenosti s cestování po Evropě
- SLOVENSKO
- RAKOUSKO

- NĚMECKO

PTEJTE SE, ODPOVÍDEJTE ZDE...

- Maďarsko
V současné době nejsou zavedeny žádné přímé vlaky, které by umožňovaly přepravu jízdních kol v mezistátní dopravě mezi ČR a Maďarskem.

Podrobnosti: www.mav.hu

www.elvira.hu - vyhledání vlakového spojení v Maďarsku
www.bueker.net/trainspotting/maps_hungary.php - Mapa maďarské železniční síťě

- Polsko (k 07.06.2007)

Z ČR do Polska

- Opole Spezial
Při odbavení cestujících do Nysy a Opole přes pohraniční přechodové body Głuchołazy Gr nebo Jindřichov ve Slezsku Gr. se vydávají jízdenky se slevou 50 % za tratě PKP. Za tratě ČD zaplatí cestující jízdné, na které prokáže nárok.

- Zvýhodněná přeprava do Glucholaz
Jízdenky vnitrostátní přepravy se vydávají i do stanice Glucholazy. Pro vypravení v železniční stanici Glucholazy platí tarif PKP.

- Cestování v příhraničí - Polsko
- Vypravení cestujících v relacích mezi pohraničními stanicemi

- V pohraničních stanicích a průvodčími ve vlaku v relacích :
* Petrovice u Karviné - Zebrzydowice
* Český Těšín - Cieszyn
* Lichkov - Miedzylesie
* Bohumín - Chalupki

jsou cestující vypraveni jízdenkami v hodnotách 15,- CZK pro dospělé a pro děti a psy za 8,- CZK a platí pouze pro 2. vozovou třídu osobních vlaků a rychlíků. Zpáteční jízdenka stojí dvojnásobek. Platnost jízdenky je jeden den.

Podrobnosti: www.pkp.pl - www.cd.cz

http://rozklad.pkp.pl/bin/query.exe/en? - vyhledání vlakového spojení v Polsku
www.bueker.net/trainspotting/maps_poland.php - Mapa Polské železniční sítě

www.sbb.ch - vyhledávání vlakového spojení na evropských železnicích (vyhledá spoje např. z Jihlavy do Madridu včetně mapky), jinak server švýcarských železnic.
www.nationalrail.com - vyhledání vlakového spojení ve Velké Británii
www.cd.cz/... - Odkazy na železnice různých zemí světa.

Jak levně vlakem na výlety z www.finexpert.cz
Vlakem lze cestovat po Evropě levně a pohodlně
z www.finexpert.cz
Vydělejte na cestování vlakem
z www.finexpert.cz
Vlakem do zahraničí? Máte-li dost času a peněz...(2004) z www.mesec.cz

Článek z Polského webu www.koloroweru.pl o přepravě kol nejen v Polsku (z 14.9.05)

(12-13..03.06) (omlouvám se za případné chyby v překladu)
(přeložil jsem větší, podstatnější část, článek v celé délce a orig. polském jazyce najdete na webu www.koloroweru.pl/...

Přeprava kol po železnici nejen v Polsku

Jak převézt kolo po železnici?
To je jedno z nejčastějších otázek na cyklistických diskusních fórech. odpověď je v celu snadná, ale existují různé pochybnosti, obavy, nevědomosti. Upřímně řečeno, po mnoho letech zkušeností, nás pořád potkávají různé překvapení, jak negativní(lidé na pokladnách drah), tak i pozitivní (luxusní vagón pro cyklisty v expresu Ernest Malinowski)

Proč vlak?
Vlak je nejlepším přepravním prostředkem pro převoz kol. Nechodí tu rozhodně o fakt, že některé vlaky jsou pro převoz kol přizpůsobené, ale v porovnání s automobilem je zde více možností cestování.(např. k autu se musíte vracet). Pravda je, že PKP (Polské dráhy) ruší některé místní tratě, zdražují se lístky, ale jestli se jedná o převoz kol, situace se postupně mění k lepšímu. Stále více souprav disponuje speciálními vagóny pro převoz kol a plánují se dokoupit další. Dále se např. v internetových jízdních řádech objevují informace u souprav, že mají vagón pro převoz kol.

Základní informace
1) Jestli někde v Polsku jezdí vlak, je možné v něm převést kolo. Není důležité jestli je to vlak místní či InterCity, vyjímka je jen v některých mezinárodních vlacích.
2) V každém případě musíte mít na kolo speciální lístek. Je možné ho koupit v každé pokladně PKP (POLSKIE KOLEJE PAŃSTWOWE něco jak u nás České dráhy). Ve vlacích IC a Ex jsou poplatky za převoz kola sdružené, to znamená, že nezáleží na vzdálenost ale je určená pevná cena 9 zł brutto(1zł = 7,40 Kč = +- 67Kč). V regionálních vlacích už cena za přepravu kola záleží na vzdálenosti

Vzdálenost
Cena lístku za převoz kola
1 - 30
3,00 zł
31 - 100
5,00 zł
101 - 200
7,70 zł
201 - 400
8,80 zł
nad 400
11,00 zł

Lístek na převoz kola je platný při:
- vzdálenosti od 1-100 km - 1 den
- vzdálenosti nad 100 km - 2 dny

Pozor! Vedle platných předpisů, lístek na kolo ve vlacích IC a Ex může být prodaný s lístkem i místenkou jenom pro cestujícího. V případě dokoupení lístku na kolo v pokladně je nutné doložit jízdenku i místenku. Také není možné jezdit na kole po nástupišti, můžete za to dostat velkou pokutu.

Nejlepším řešením převozu kola je rozložení(kola, sedlo) a zabalení na "szafke" (věšák? neumím přeložit) v kupé. V ten způsob lze bez větších problémů převézt 4-5 kol. Je to dobrá metoda pro přepravu kol ve vlacích v Polsku, Rumunsku a především na Ukrajině.

5 možností převezení kola ve vlaku
-většina vlaků nemá žádné označení pro převoz kol. Závazné předpisy připouští jednak převoz kol v takových vlacích. Vedle těchto předpisů je možné kolo převést v přední části prvního vagónu nebo poslední části posledního vagónu. Ta druhá možnost je obvykle lepší.

Oproti těch dvou oficiálních vyznačených míst je možné převést kolo v zásadě v každé části kde nebude:
- znemožnění průchodu pasažérům
- znemožnění otevíraní jakýchkoliv dveří

1) Ve speciálních vagónech pro převoz kol
Jestli je ve vlakové soupravě zavazadlový vagón(lidově zvaný bagážový), máme povinnost zde umístit kola. Ve zavazadlových vagónech platí systém samoobsluhy. Znamená to, že se musíme postarat o vlastní kolo. Kolo pověsíme za přední kolo na speciální hák nebo umístíme ve speciálních boxech. Nakonec uzamkneme kolo klíčem. Dáme si taky pozor aby kolo nejezdilo za jízdy ze strany na stranu. Nejlépe bude když se zeptáme před jízdou vlakvedoucího nebo průvodčího.

Dále se ujistíme, nejlépe průvodčího, zda zavazadlový vagón jede určitě tam, kam jsme si koupily lístek. To, že nám paní u pokladny prodala lístek např. do Brna, neznamená, že zavazadlový vagón např. neodpojí v Jihlavě (opravdu se to již stalo, že odpojily vagón v jiné stanici). Některé vagóny se mohou na některé stanici rozdělit a může se ukázat, že zavazadlový vagón pojede zrovna jinde. Tuto informaci nenajdete v jízdním řádu. Nejlépe je opravdu se zeptat strojvedoucího a průvodčího, protože paní v pokladnách nejsou důvěryhodné.

V elektrických periferních vlacích (žluťásci) se na začátku i na konci vlaku (obvykle jezdí na dvě části) nachází speciální kupé pro větší zavazadla. Bez problémů se tam vejde až 10 kol. Nedoporučuje se nasedat s kolem do prvního vagónu, neboť obvykle je to služební místo a je pro normální cestující uzamčené.

Tento typ vlaku jezdí výhradně na elektrických tratích. Jestli nad kolejemi není elektrické vedení, to přijedou normální vagóny

Existuje možnost pronajetí si vagónu pro převoz kol. V regionálních vlacích je však tato možnost teoretická. Je nutné ale koupit všechny rezervace ve vagónu.


2) V předkupé (předsíni) vagónu
Shodně s předpisy PKP, jestliže není v soupravě speciální vagón na převoz kol, je možné převézt kola v první části (předkupé) prvního vagónu nebo v poslední části posledního vagónu. V předkupé je možné umístit 3-4 kola, tehdy je ještě možné dveře otevírat z obou stran a je i možnost volného vchodu na WC (když jsme ještě naložili 2 kola, byl vchod z jedné strany zablokován a nebyl přístup na WC) Převoz kol nám ulehčí když jej rozebereme a dobře uzamkneme.

3) V koupelně nebo WC
Co udělat když poslední vagón je lůžkový a první vagón zůstal např.rezervovaný, nebo již obsazený cyklisty? V takovém případě, musíme postupovat podle předpisů, nebo umístit kolo v předsíni jiných kupé, kde však může dojít k jejich poškození. V prvním případě, i když je kupé zamknuté pro cestující, tak obsluha vlaku vykonávající služební povinnosti má možnost vchodu do takových vagónů. V druhém případě musí mít cestující průchod do druhého vagónu. V takové situaci alternativa pro předsíň kupé je umístění kol na WC, či do koupelny (libovolného vagónu). Koupelna je ideálním místem (zřídka používaná), ale takových starých vagónů je čím dál méně. Pokud zabereme jedno WC, volíme menši zlo (WC jsou přece v každém vagóně dvě) a cestující a obsluha má volný průchod mezi vagóny. Byť průvodčího zpravidla nezajímá, zda je WC obsazeno koly, musíme mít však jeho souhlas. V koupelně sundáme přední kolo, sedlo a umístíme kolo ve svislé poloze. Tak se dá umístit 1-7 kol. Kola stabilizujeme gumami nebo šnůrky.

4) Ve vagónu
Jestliže jede více lidí (nad 4 cyklistů) můžeme umístit kola v jednom kupé pro cestující. Aby to bylo možné udělat musíme získat souhlas průvodčího. Obvykle disponuje služebním kupém nebo kupém pro matky s dětmi, které je možné na chvíli propůjčit na převoz kol. Musí se vzít v úvahu, aby jsme neponičili zařízení vlaku koly a nepošpinily sedadla. Nejlépe je zabalit kola do fólie nebo postavit kola na řidítka a sedlo.

5) V zavazadle
Některé mezinárodní a hotelové vlaky nemají zavazadlové vagóny a nepřipouští se v nich převážet kola. Možné je (experimentálně vyzkoušeno) zkusit - poprosit o místo v lůžkovém kupé pro 4 osoby. Kupé pro 4 osoby je vlastně normální kupé pro 6 osob. Tzn, že 2 místa budou volné a můžeme zde umístit naše kola. Kola ale musí být rozložené a zabalené v pokrývce (stačí 2 velké tržišťové tašky) V ten způsob jsme převezli kola vlakem "Batori" z Varšavy do Budapešti. Tento způsob doporučujeme také na delších a nočních trasách

Dalším způsobem je transportu kola je jeho poslání jako zavazadlo v nákladním vagónu. Je to ale riskantní, protože nám za něj nikdo nezaručí, že dojde v pořádku.

Jak je vidět existuje několik způsobů převozu kola po železnici a to i v situaci kdy chybí speciální vagón. Pamatujte, že naše úmysly a záměry by jsme měli konzultovat s průvodčím, neboť od něho všechno záleží. Nejhorším způsobem je převážení kol v uličkách vagónů. Nedoporučujeme tam rozhodně umístit kola.

Zajímavosti:

Radíme nekupovat jízdenky na kola na pokladnách PKP v Waršavě a Dworcu Zachodnim. Pokladní notoricky odmítají prodat jízdenku na vlaky, které nemají zavazadlový vagón, neboť "se bojí" Toto se táhne od roku 1996 kdy pokladní takto prodala jízdenku na kolo a strojvůdce na ní pak kvůli toho křičel. V roce 2004 se mi nepodařilo koupit jízdenku rovněž kvůli tomuto důvodu.

Jestli vám nechtějí prodat jízdenku v PKP, tak jděte někam jinam kde jízdenky prodávají, oni žijí z provize, nemají žádné pracovní závazky (vůči železnici) a tak prodávají jak mohou, protože je zajímá ekonomický výsledek.

Nejlepší situace je ve Waršavě-Polres na Grójeckiej. Tam jak pokladní něco neví, nepokrčí jen hlavou, ale už volají na informace


Tisková informace
1) PKP (Polské dráhy)disponují 44 vagóny přizpůsobené na převoz jízdních kol
2) Vagóny se zmodernizovaly, skládají se z části pro cestující a sportovní. Cestující s koly v nich mají přes celou dobu přehled co se děje s jejich koly, aniž by se museli hnout z místa.
3) Takových je 56 vagónů. Největším úspěchem se těší cyklistické cesty na Mazury i do Sudet.
4) Pokud se na cestu vydává více lidí a náš vlak má vagón pro cyklisty je možné ho zarezervovat v Zakładzie Przewozów Regionalnych ve svém městě
5) Jestli se sami vydáváme na cestu s kolem a náš vlak nemá vagón pro kola, pak ho můžeme převézt v první předsíni prvního vagónu, nebo v poslední předsíni posledního vagónu. Kolo musí být převáženo pod dohledem cestujícího. Nesmí překážet ostatním cestujícím, nesmí poškodit či znečistit vlak. Je možné ho také umístit ve vagóně pro cestující s většími ručními zavazadly
6) Informace o tom, který vlak obsahuje vagón pro převoz kol, je možné získat pod číslem tel. 94- 36 a v informacích na nádraží.
7) Odpovědnost za kolo nese výhradně majitel kola

ZKUŠENOSTI Z CESTOVÁNÍ

Slovensko: Zde se dělí vlaky na ty kde je možno převážet kola a na ty kde se nedají.

Rakousko 2003: Kola je možné převážet jenom ve vlacích tomu určených tzn.regionálních. Na hranicích Česko-Rakouských nás chtěl průvodčí vyhodit z vlaku. Nakonec nás nechal jet, protože jsme nevěděli o rakouských předpisech. Úplatky tady nepřicházejí v úvahu

Řecko 2001: Formálně lze kola převážet jenom ve vlacích tomu určených, které mají zavazadlový vagón. Je potřeba koupi potřebný lístek. Nám se podařilo 2x se převézt bez takového vagónu. Záleží na rozhodnutí strojvedoucího. Jednou nám ale nepovolil

Rumunsko 2002: Převoz kola je v Rumunsku velmi drahý, účtuje se od kg (přitom kolo váží vždy aspoň 20kg) a lístek vychází asi 3x dráž než na osobu. Ale Rumunsko je zemí velkých možností a vždy je možné se dohodnout

Španělsko: Kola je možné převážet bez problémů v regionálních vlacích. Jsou v nich speciálně oddělené místa. Ale v dálkových vlacích není možné kola převážet.

Jestli jde o cestování s kolem po Východní Evropě, tak situace vypadá dobře na Ukrajině i v Polsku. V obou případech je lístek prodávaný (v současnosti v PKP 4,5zl, UZ 2,64HRNtrasa (trasa Czerniowiec-Przemysl, kolo je započítané jako bagáž 14kg) na kola. Kola umístíme na "szafke" (věšák? neumím přeložit) nebo do speciálního vagónu. Přes Turecko, Bulharsko i Rumunsko jsem jel mezinárodním vlakem a jak se ukázalo s průvodčími je nutné se dohodnout. 10-30 dolarů na 5 kol úplně stačilo. Z Bukurešti do Suczawy, aby jsme mohli jet, tak nám pomohla holka, která přesvědčila průvodčího, díky čemuž jsme už nezaplatili ani grosza (haléř)

Přeprava kola v mezinárodních vlacích
To je bohužel horor. Zakoupení lístku na osobu není problém (kromě finančního, protože mezinárodní lístek je poněkud dražší jak vnitrostátní), ale něco jako mezinárodní lístek na kola prakticky neexistuje. Od pani Anny Załomskiej z PKP Intercity sp. z o.o, jsme se dozvěděli, že " kolo je možné převážet jen ve vnitrozemí". Když cestujeme za hranice koupíme u průvodčího lístek na kolo do poslední zastávky v zemi. Po překročení hranice kupujeme u průvodčího lístek na kolo (bohužel s přirážkou za zakoupení ve vlaku) z další stanice. Může se podařit (obvykle to tak je), že ten samý vlak umožňuje převoz kol k hranicím, ale už neumožňuje převoz kol od hranic dále. Svého času to bylo tak u vlaku Batori (Waršawa-Budapešť) vyháněli cyklisty až Maďaři, momentálně to dělají jen Slováci.

Info z www.koloroweru.pl

Podrobnější informace o přepravě jízdních kol naleznete na internetových stránkách www.cd.cz nebo je získáte na telefonním čísle 840 112 113 (Bílá informační linka)

Zdroj: České dráhy s.o.

DISKUTUJTE ZDE...