KALENDÁŘ

  POČÍTADLA
TOPlist

JDE TO I ELEKTRICKY? - TEST ELEKTROKOLA

Doba elektromobilů se nezávratně blíží. Znamená to i revoluci v městské cyklistice? Tom Sládeček nedávno testoval elektrokolo a nyní sepsal recenzi. Myslím, že stojí za přečtení.

Elektrokolo GUEWER GRAND LUX

Technické parametry: zatížení 120 kg, rafek 26´. rychlost 25 km/h., dojezd 40-45 km, baterie Lithium 36V 10Ah, doba nabíjení 4-6 h., počet nabíjecích cyklů 900-1000, výkon motoru 35V 250W, typ motoru střídavý, bezkartáčový motor s oběžným pláštěm, převod SHIMANO 6 stupňů, rozvor 1200 mm, výška sedadla nastavitelné v rozmezích 800-1000 mm, brzdy přední i zadní diskové ZOOM, vidlice odpružená ZOOM pružinová s uzamykáním, hmotnost 26 kg, rozměry 1900x600x1100 mm, nabíječ s automatickým odpojením po ukončení nabíjení.

100 km - nabití 5 Kč

Testování: elektrokolo jsem testoval týden a jezdil po různých terénech (rovné cyklostezky, silnice i v kopcích. Ujel jsem asi 250 km, možnost vyzkoušet měli i lidí v městě a na venkově.

První pocity z jízdy byly trochu smíšené a neobvyklé, protože kolo je těžší, přidávání rychlosti vyžaduje cvik. Motor má výborný odpich zvláště v křižovatkách, protože stačí jednou zatočit pedály a přidat rychlost. Na řidítkách je jedno kolečko na řazení rychlosti 1-6 stačí. Vyzkoušel jsem dosti dlouhý kopec asi 2,5 km, když se komplet po 40 km vybila baterie a já to šlapal. Myslel jsem, že to půjde těžce, ale bylo to skvělé, tolik jsem se nenadřel. Na ujetí jednoho dobití v terénu s pomocí pedálu 30-35 km, okruh Ostravou vydržela baterie 45 km. Rychlost v průměru 25-30 km/h. To podle radarového měření.

Hodnocení: kolo dobré kvality, pohodlné, rychlé, vhodné pro do zaměstnání, rekreační vyjížďky v lehkém terénu (silnice, cyklostezky), do vzdálenosti 35-40 km nebo dále v závislosti na ochotě šlapat. Kolo určitě ocení lidí se slabší kondičkou, případně s vyšší tělesnou váhou, lidé v rekonvalescenci, s menšími zdravotními potížemi nebo handicapem.

Ekonomický příklad:
Cestování do zaměstnání na vzdálenost tam 20 km, zpět 20 km, lehčí terén.

Cena kola: 19 990,- Kč

Auto: 80,- Kč /den = cca 16 000,- / rok
Hromadná doprava: 400,- Kč / měsíc = 4 800,- Kč / rok
Elektrokolo: nabití, amortizace 150,- Kč = 1 800 .- Kč / rok

Takto to počítali lidé, kteří se na kole projeli, bylo jich několik a já si to takto zaznamenal. Omlouvám se, pokud je tak nějaká nepřesnost, nejsem ekonom.

Ještě jedna důležitá informace - servis a náhradní díly jsou zajištěny u prodejců!

Závěrečné hodnocení: jel jsem z Ostravy do Poruby po hlavních cestách až na konec ulice Opavské a trvalo to 23 minut, zpět to samé až na Masarykovo náměstí. Jako aktivista Ostravou na kole říkám, je to cesta k zlepšení dopravní situace nejen v Ostravě ale i v jiných městech a venkově. Tím se samozřejmě vylepší životní prostředí. Výrobce dodává model CROSS či model CAMP skládací kolo vhodné do auta nebo uložení malých prostorách.

Fotky z akce testování elektrokol - ZDE...

Ostrava, 4.8.2010
Tomáš Sládeček