KALENDÁŘ

  POČÍTADLA
TOPlist

HAVÍŘOVSKO, TĚRLICKO A ZPĚT DO KRNOVA

Konce srpna jsem se vydal vlakem z Krnova do Ostravy Svinov, kde mě již čekal kamarád Zdeněk, který mě provedl po cestách mimo provoz a podél polských hranic na Těrlicko.
Ze Svinova jsme se vydali po cyklostezce, nejdříve po pravé a za Přívozem po levé straně řeky Odra.
V Šilheřovicích jsme si zajeli na tréninkové golfové hřiště, kde jsme si dali pár odpalů a zahráli na greenu.
Dále naše cesta vedla přes Starý Bohumín, Dolní Lutyně, Dětmarovice, kousek přes polské území Zebrzydowice, okrajem Karviné, lázeňským městem Darkov, Albrechticemi a na Těrlickou přehradu do Hostince V Zátoce, kde jsme byli ubytováni.

Vzdálenost: 75 km, nastoupáno 370 m.
Trasa: http://www.gpsies.com/map.do?fileId=amhfydviqfebbcyu
Foto: https://picasaweb.google.com/...

V pátek, první den srazu Cyklobandy vyrážíme za slunečného dne podél Těrlické přehrady a části Žermanické přehrady do Nošovic, kde již máme objednanou exkurzi v místním pivovaru Radegast. Do té doby máme stále v dohledu Lysou Horu. Po obhlídce a degustaci nošovického piva pokračujeme přes Vyšní Lhoty. A o něco dál na nás již čekalo asi tříkilometrové stoupání k turistické chatě na Prašivé (706 m.n.m.). Z Prašivé lze vidět na Nošovice a hlavně nošovickou automobilku. Po krátkém zastavení sjíždíme po turistické stezce s jedním pěkným výhledem, ale také s jedním těžším úsekem, kde jsme museli slézt z kola až k restauraci Kohútka, kde máme již zajištěný oběd. Z Kamenité pokračujeme po vedlejších cestách, v obležení Beskyd, na Zavadovice a podél Těrlické přehrady zpět do naší zátoky.

Vzdálenost: 50 km, nastoupáno 655 m.
Trasa: http://www.gpsies.com/map.do?fileId=prqkckmlkfjhtmop
Foto: https://picasaweb.google.com/...

Sobotní den měla trasa přívlastek "Doly". Nejdříve jsme se vydali přes Horní Suchou k funkčnímu dolu Karviná a poté u obce Karviná-Doly jsme udělali dvě odbočky, nejdříve ke kostelu Sv.Petra z Alkantary. Tento kostel je známý tím, že je nakloněn o 6,8°. Během desetiletí poklesla půda pod kostelem o 37 metrů. Další odbočka pak vedla k bývalému dolu Gabriela. O kousek dál ještě projíždíme kolem dalšího bývalého dolu Barbara a pokračujeme opět přes Horní Suchou do Albrechtic, kde fotíme dřevěný kostel Sv. Petra a Pavla z r. 1766. Z Albrechtic pak začínáme pomalu stoupat přes Chotěbuz do Mistřovic, kde máme zajištěný oběd do Koňákova. Před obcí ještě vyhlížíme do okolí od telekomunikačních věží. V dohledu máme hřebeny Beskyd, Třinecké železárny, Elektrárnu Dětmarovice, Důl Darkov, Důl ČSM, Karvinsko, i část uhelné pánve v Polsku. O kousek dál, v Koňákově míříme na další vyhlídku. Vyhlídka se nachází kousek od cesty za Koňákovem na Hradiště. Na vyhlídce se nachází několik volně přístupných soch a je zde výhled na Beskydy od Javorového po Ondřejník. Dále vede naše cesta přes Kostelec, kde fotíme místní kostel, přes hráz Těrlické přehrady až do naší zátoky. Pár nás si ještě odskočí do Ski & Wake Parku Těrlicko, kde někteří z nás vyzkoušejí kiteboarding, jízdu na vodních lyžích.

Vzdálenost: 50 km, nastoupáno 547 m.
Trasa: http://www.gpsies.com/map.do?fileId=zycuwnzjebnxmzag
Foto: https://picasaweb.google.com/...

Čtvrtý den byl čas návratu. Z Těrlicka mířím s Radkem a Zdeňkem přes Havířov, který projíždíme po hlavní třídě, do Šenova. Poté odbočujeme z hlavní silnice a pokračujeme po vedlejších cestách. Přes ne zrovna vonící závod ArcelorMittal pokračujeme k Slezskoostravskému hradu. Po obhlídce jsme po chvíli u Sýkorova mostu, přes který na chvíli odbočujeme na ostravské náměstí. Po návratu k mostu pokračujeme po levé straně řeky Ostravice, kde se po chvíli napojujeme na cyklostezku podél řeky. Na konci stezky na Muglinovské ul. odbočujeme vlevo na hlavní silnici, aby jsme o kousek dál odbočili vpravo na hlavní silnici na Hlučín. Z Hlučínem pokračujeme přes Dolní Benešov do Kravař. Po krátké návštěvě u zámku pokračujeme Do Velkých Hoštic, odkud již sám pokračuji po cyklotrase mimo hlavní silnice přes Opavu, Vávrovice a po nových částech cyklotrasy č.55 do Krnova.

Vzdálenost: 87 km, nastoupáno 341 m.
Trasa: http://www.gpsies.com/map.do?fileId=txszvwxwrpwwpzpl
Foto: https://picasaweb.google.com/...

Celková vzdálenost: 262 km

Mapa: