KALENDÁŘ

  POČÍTADLA
TOPlist
s

SPINNING JAKO PŘÍPRAVA NA SEZÓNU

Diskuze k článku - www.cyklistikakrnov.com/forum/..., hlasujte, také zda se dá na spinningu trénovat vytrvalost
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na začátku roku, kdy je potřeba natrénovat vytrvalost a počasí cyklistice nepřeje využívají cyklisté válce nebo trenažéry, ale také navštěvují hodiny spinningu. Spinningové kolo se liší tím, že má pevný převod oproti volnému u válců, či trenažérů.

Vytrvalostní (aerobní) trénink na spinningu by měl být v delším časovém úseku (min. 40min.) s tepovou frekvencí 60-75 % max. TF. Po tréninku by jste se neměli cítit příliš unaveni, zde platí že méně je více.
Pokud Vaše tepová frekvence překročí tyto hodnoty budete trénovat rychlost, silovou vytrvalost,..., ale ne aerobní vytrvalost, kterou potřebujete pro správný základ na další tréninky.

Proč trénovat vytrvalost? Protože, stejně jako není možné postavit dům bez základů, není možné dosáhnout vrcholné formy bez vytrvalostního tréninku. Nebudou-li pevné základy, dům se zhroutí, bez dostatečné doby věnované vytrvalostnímu tréninku může dojít brzy k přetrénování. Tělo určitým způsobem reaguje na zátěž. Vytrvalostní zátěž pomáhá zvýšit aerobní kapacitu, zlepšit metabolizmus tuků, snižuje pravděpodobnost kardiovaskulárního onemocnění, optimálně rozvíjí tzv. pomalá (vytrvalostní) svalová vlákna, posiluje imunitní systém, dochází ke zpevnění šlach, úponů, vazů,.... Takto posílený organizmus je připraven na větší zátěž a další přípravnou fázi.

Každá lekce spinningu je jen výzva, kterou můžete a nemusíte přijmout, např. pokud právě trénujete v rámci aerobního pásma (když trénujete vytrvalost) a přijdete na lekci, na níž se pojede intervalový trénink zahrnující i anaerobní zátěže. Namísto anaerobních částí budete sledovat tepovou frekvenci tak, aby nepřekročila anaerobní práh.

Pokud nevlastníte snímač tepové frekvence poznáte hranici, kterou byste neměli při vytrvalostním tréninku tzv. anaerobním prahu překročit, dokážete-li úplně plynule mluvit bez pocitu nedostatku kyslíku.
Pokud cítíte potřebu se zhluboka nadechnout, pak jste onu hranici již zřejmě překročili.
Tepovou frekvenci zjistíte při návštěvě specializované sportovní laboratoře, jako jsou v Praze například CASRI nebo FTVS.  Pokud nechcete navštívit laboratoř, lze si TF přibližně spočítat – např.zde - www.cyklistikakrnov.com/...
(u 20 % testovaných osob však nesouhlasí teoretická maximální tepová frekvence se skutečnou ani přibližně.)

Spinning je skupinová jízda na stacionárním kole se setrvačníkem, prováděná za vedení instruktora v místnosti za příjemného doprovodu hudby. Program kombinuje trénink podle srdeční frekvence s pěti styly jízdy
- Na lekci spinningu můžete jednou či dvakrát týdně, pokud je pro vás jen kompenzací jiného sportovního tréninku, nebo jako doplněk vašeho tréninku na kole za nepříznivého počasí venku. Stejně tak můžete trénovat třikrát či více týdně, pokud budete mít chuť.
- Tréninky na kole venku a na spiningu se dají doplňovat, ale nikoliv nahrazovat jeden druhým.

V tréninkové přípravě závodního cyklisty či rekreačního sportovce by vytrvalostní trénink měl tvořit přibližně 80 %. Znamená to, že většinu tréninkového času byste se měli pohybovat v rozmezí 60-75 % maximální tepové frekvence, tj. pod anaerobním prahem.
Energy zóny - pásma (rozmezí hodnot) tepové frekvence odpovídající momentální zátěži organizmu.
- Regenerační zóna - 55-60 % max. TF (obnova energie po náročném fyzickém výkonu), 
- Vytrvalostní zóna - 60-75 % max. TF (získání vytrvalostního základu pro další trénink)
,
- Silová zóna - 75-85 % max. TF (posílení svalstva např. pro jízdu na kole v kopcích),
- Intervaly - 65-92 % max. TF (získání rytmu, tempa, načasování),
- Závod - 80-92 % max. TF (simulace zátěže při závodech, "vrchol tréninkového úsilí")

Srovnání spiningu a venkovní cyklistiky podle O. Vojtěchovského
Více - http://www.ondrej-vojtechovsky.cz/...
Při porovnání obou tréninkových jednotek podle výkonu a tepové frekvence je na první pohled patrný zajímavý paradox. Zatím co podle průměrné TF (140) bych hodinu spiningu hodnotil v souladu s obsahem jako jednotku zaměřenou na silovou vytrvalost na aerobním prahu a v meziprahové oblasti, kdežto jízda venku (prům. TF 127) odpovídá spíš kompenzačnímu vyjetí, výkon říká něco úplně jiného. V průměrných výkonech jsou si obě jednotky prakticky rovny (136 spin vs. 142 venkovní jízda), ovšem v normalizovaném výkonu venkovní trénink jasně vede (183 vs 201).
Čím si to vysvětlit? Předně velkou roli určitě hraje teplota a klima. Při tréninku venku bylo asi 5 st. C., ve spiningové místnosti bylo rozhodně více než 25 st. a vzduch velmi vlhký a "použitý" - centrum ještě nemělo doladěnou klimatizaci.
O druhém možném důvodu jsem už uvažoval v zářijovém Pohledem Ergomo - časté střídání relativně vysokých výkonových špiček a téměř nulových výkonů, typické pro jízdu po silnici, je pro tělo cyklisty daleko přijatelnější způsob zatížení než uniformě plochý tah brzdy spineru nebo trenažeru.  Moje teorie o tomto jevu je, že v každém "mikropropadu" tahu dokáže sval obnovit rezervy kyslíku a zregenerovat nervosvalovou ploténku (a kdoví co ještě), kdežto sval pod stálým napětím má stálý, dosti vysoký vnitřní tlak, který proplachu krví do jisté míry brání (což samozřejmě zvyšuje nároky na srdeční práci a tedy i tepovou frekvenci). Určitou roli bezpochyby hraje i nižší kadence venkovního tréninku, protože vyšší kadence jak známo zvyšuje i TF.
Odpovědí na úvodní otázku by asi měl být ortel - spining jako součást přípravy ano či ne? Přiznám se, že jsem v tomto ohledu velmi rozpačitý. Budeme li ho hodnotit čistě z pohledu technického, pak bych na misku vah pro položil především možnost přesné a jemné regulace zátěže - máme li dostatek sebekázně nepodlehnout občasným excesům vlastního ega i okolí. Tento efekt přímá kontrola výkonu ještě posiluje. Kladem bude také jistě možnost vyššího zatížení oběhového aparátu a ventilace na úrovni hodnot, ke kterým se bez rizika následného prochladnutí při jízdě na kole v zimě ani nepřiblížíme. Zápornou misku zatíží překvapivě nízká síla na pedál, vztažená k subjektivnímu úsilí i tepovce.

"Podle mě se na spinningu dá trénovat všechno, jen ne vytrvalost"
říká o spinningu O.Vojtěchovský

 spin (7.12.07)  venku (2.12.07)  
Čas:    55:37 1:10:28 
Prům. výkon (W): 136 142
Norm. výkon (W) 183 201
Prům. TF (bpm) 140 127
kadence (ot./min)  87 77
kr. moment (N.m) 15,6  19,3

Styly jízdy na spinningu:
- Roviny - zpravidla se jezdí s nízkou zátěž
- Kopce - jsou simulovány použitím naopak těžší zátěže
Následují těžší úrovně:
- Rovina ze sedla (running)
- Kopec (kopec ze sedla) ve stoje
Po zdokonalení těchto dvou technik v sedle a ze sedla, následují
- Skoky
- Sprint
Hodina začíná krátkým rozehřátím, následuje samotná jízda a na závěr se věnujete protažení.

Rady na první lekci:
Pokud jdete na SPINNING poprvé, nezapomeňte na:
- sportovní oblečení ze savého materiálu (nejlépe cyklistické šortky)
- sportovní obuv s pevnou podrážkou (případně cyklistická obuv)
- láhev na zhruba litr pití
- ručník

- Na lekci přijďte nejméně 15 minut před jejím začátkem, aby jste se stihli převléknout a lekce mohla začít včas.

Zdroje
http://www.sterba-kola.cz/item/spinning
http://www.ondrej-vojtechovsky.cz/...
http://cs.wikipedia.org/wiki/Spinning

Přečtete si také:
- Tělesný pohyb a jeho vliv na zdraví
- Jak si zlepšit kondici pohybem
- Proč měřit tepovou frekvenci (druhy, výpočet, ...)
- Na testu laktátové křivky