KALENDÁŘ

  POČÍTADLA
TOPlist

SLEZSKÁ MAGISTRÁLA BYLA SLAVNOSTNĚ OTEVŘENA31.5.2013 krátce po jedné hodině, byla přestřižením symbolické pásky slavnostně otevřená nová část dálkové cyklotrasy Slezská magistrála v úseku Krnov - Opava - Velké Hoštice. Slavnostního úkolu se ujali primátor Opavy Zdeněk Jirásek, krnovská starostka Alena Krušinová a ministr dopravy Zbyněk Stanjura. Slavnostní otevření se konalo na odpočívadle u Brumovic.

Trasa této páteřní části cyklotrasy Slezská magistrála má vzdálenost 33 km a vede v blízkosti řeky Opavy a její povrch je převážně asfaltový. V některých lokalitách však použití asfaltu nebylo možné a tak trasa vede po štěrkové cestě. Trasa vede po cyklostezkách a po nefrekventovaných místních komunikacích na je proto vhodný i pro celé rodiny. 

Tato cyklostezka byla jedním z projektů, které jsme velmi podporovali už proto, že o Krnovu je známé, že je městem cyklistů. Věřím, že nejen podporou výstavby, ale také následnou údržbou našeho úseku přispějeme k tomu, aby byla stezka maximálně využívaná a umožnila našim občanům si udělat výlet směrem do Velkých Hoštic a naopak do Krnova přivedla návštěvníky, kteří by k nám možná jinak neměli důvod přijet. Obrovských plusem cyklostezky je, že vede zajímavou krajinou a je bezpečná, což přivítají zejména rodiny s dětmi,“ uvedla u této příležitosti Alena Krušinová. 

Význam cyklostezky vyzvedl také národní cyklokoordinátor Jaroslav Martinek:„Její kvality jsou nesporné a také proto byla zařazena mezi deset nejkrásnějších cyklostezek v České republice. A jako takovou ji budeme také v polovině června prezentovat na největší celosvětové konferenci o městské cyklistice, která se uskuteční ve Vídni. Protože o existenci takového pokladu, jaký u nás máme, má vědět také Praha, Karlovy Vary nebo Vídeň.“ 
Celkové náklady na stavbu cyklostezky se vyšplhaly na 66,6 milionu korun, na spolufinancování se podílela z 85 % Evropská unie v rámci Regionálního operačního programu NUTS II Moravskoslezsko. O zbývající finance se podělila města a obce na její trase, hlavně města Opava a Krnov, které přispěli největší částkou.

Samotná výstavba byla zahájena na konci léta 2010. Postupně probíhaly stavební práce na území všech obcí, kterými trasa prochází. Jako první byl vybudován úsek mezi Krnovem a Úvalnem. Na konci listopadu 2012 byla stavba zkolaudována.

Fotogalerie: https://plus.google.com/...

Víáce na webu Slezské magistrály - http://slezskamagistrala.blogspot.cz

Zdroj Slavnostní otevření nové části Slezské magistrály Krnov - Opava - Velké Hoštice