KALENDÁŘ

  POČÍTADLA
TOPlist
Dostupnost podle Monitoring-serveru.cz

DLOUHÉ STRÁNĚ NA KOLE

(kliknutím na fotku, se Vám otevře celé fotoalbum v novém okně)

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně se stala v roce 2005 největším divem Česka (podle čtenářů portálu iDnes). Nachází na říčce Divoká Desná v pohoří Jeseníky, u obce Loučná nad Desnou v okrese Šumperk. Je to nejen unikátní stavebně-technická památka a hráz horní nádrže poskytuje úžasné výhledy. Je odtud jako na dlani celý hřeben Jeseníků a široké okolí. Na jihovýchodě je dobře vidět i Beskydy, na jihu Českomoravskou vysočinu a na západě kromě Orlických hor i Krkonoše. Na severozápadě je pohled přes Červenohorské sedlo do polských rovin, na severu pak vévodí pohled na Praděd.

Výjezd k "horskému oku" na Dlouhé Stráně (1350 m.n.m.) patří mezi ty vůbec nejtěžší stoupání u nás, které se dají vyjet na silničním kole, cestou však nepotkáte tolik cyklistů jak na Pradědu či Lysé hoře.

Přístup k Dlouhým Stráním je po silnici jen ze západní strany Jeseníků. Přijet můžete ze severu (Červenohorské sedlo, Jeseník, Polsko), jihu (Šumperk, Olomouc, Brno) nebo východu (sedlo Skřítek, Rýmařov, Bruntál, Ostrava).

(kliknutím na fotku, se se můžete podívat na video z Dlouhých Strání. pro lepším kvalitu klikněte poté na watch in high quality - pod Views)
Samotný výjezd na Dlouhé Stráně je buď z Loučné n.D. (50°4'22'' s.š., 17°5'25'' v.d.) kdy odbočíte u parkoviště (u obchodu potravin), nebo z Kout n.D., kde můžete začít u mostu (50°6'10'' s.š., 17°8'19'' v.d.). Další možnost je také vyjet z Vernýřovic. Zde je však horší cesta z 2/3 lesní asfalt střídavé kvality místy zvětralý, ale bez děr, 1/3 velice slušná zpevněná lesní šotolinová zaježděná cesta.

Naše trasa začíná ale v Malé Morávce u autobusové zastávky (naproti restaurace Na Kovárně), odkud pokračujeme na Rýmařov. Po zdolání prvního stoupání na sedlo Skřítek (873 m.n.m.) kdy máme za sebou prvních 25 km, klesáme do Sobotína. Zde zatáčíme u Diakonie z hlavní silnice doprava (38 km) a pokračujeme přes Maršíkov do Loučné nad Desnou. Zde odbočujeme před parkovištem obchodu s potravinami vpravo. Máme za sebou 46,5 km a před námi je asi 13,5 km většinou prudkého stoupání.

První kilometry ještě není stoupání tak zlé, ale posléze už je sklon kopce, přeci jen o něco těžší. Připomíná to výjezd na Lysou horu, cesta vede stále do prudkého kopce a nikde není místo na odpočinek, jen tato trasa je přeci jenom o poznání delší. Cesta vede většinou lesem po užší cestě, která není úplně rovná, ale je bez děr (ale na cestu zpět doporučuji cestu na Kouty). Z lesa vyjíždíme po 8 km u tří větrných elektráten (1170 m.n.m.), na mapě značené jako Tetřeví chata. Za nimi cesta na chvíli klesne, ale po chvíli zase stoupá
ke křižovatce pod horní nádrží (9,75 km).

Od křižovatky nás čeká další cca. 3,5 km stoupání až k samému vrcholu k horní nádrži na Dlouhých Stráních. Pod vrcholem ještě musíme podlézt závoru (nejde objet) a na křiž. se vydáváme doprava (ale i cesta doleva vede na vrchol). Po chvíli se cesta opět rozdvojuje, jedna vede doleva do kopce (k chatce pod vrcholem) a druhá rovně. Pokračujeme rovně, objíždíme kopec a na jeho druhém konci pak už jen odbočíme doleva a po chvíli stoupání jsme nahoře. Z vrcholu je pěkný pohled jak na Praděd, tak do širokého okolí. Kdo chce může si udělat kolečko kolem nádrže. Od nádrže sjíždíme dolů na křižovatku pod nádrží.

Na křižovatce se dáváme doprava a sjíždíme po pěkné silnici přes dolní nádrž do Kout n. D
(73 km). Zde za mostem odbočujeme doleva na hlavní silnici a pokračujeme po občerstvovací zastávce do Loučné n.D.(79.3 km)

Pokud pojedete z Loučné n.D., čeká vás nahoru kratší, ale prudší cesta na vrchol Dlouhých Strání po užší lesní asfaltové cestě. Z Kout n.D. vede nahoru o něco delší a ne tak prudká cesta po klasické asfaltové silnici. Pokud nebudete chtít jet nahoru po stejné cestě, začněte radši z Loučné p.D. a končete v Koutech n.D., protože vracet se do Loučné n.D. po užší, prudší a ne tak kvalitní cestě nemusí být bezpečné.

Z Loučné n.D. se vracíme stejnou cestou přes Maršíkov a po 15 km stoupání s 400 m.
převýšením na sedlo Skřítek. To už máme za sebou dneska 101,5 km. Po sjezdu ze Skřítku
odbočujeme za hospodou doleva do Ždárského Potoka (111 km), kde po cyklotrase č.6077 stoupáme lesem na Mravencovku (118,20 km). Od ní už vede cesta z kopce a přes Karlov pod Pradědem přijíždíme na horní část Malé Morávky. Odbočujeme doprava (u restaurace Na Rychtě) a projíždíme tuto obec až k zastávce u restaurace Na Kovárně, kde je po 124,5 km cíl této trasy.

(My jsme ten den ještě pokračovali na kole přes Rudnou p.P., Bruntál, Zátor do Krnova a najeli jsme 170 km)

 

ODKAZY: (zdroje)
Cyklistická mapa regionu - www.loucna-nad-desnou.cz/...
Vyznačené cyklotrasy v okolí Dlouhých Strání - http://ds-nakole.borec.cz/...
Dlouhé Stráně na kole - http://ds-nakole.borec.cz
Dlouhé Stráně - www.jeseniky.net/dlouhe-strane

FOTOGALERIE:
http://picasaweb.google.cz/cyklistikakrnov/...
http://ds-nakole.borec.cz/alba...

CYKLOTRASY:
(Itinerář, mapa, výškový profil)

- Malá Morávka - Rýmařov -Loučná n.D. - Dlouhé Stráně - Kouty n.D. - Karlov p.P. - M. Morávka
Minimální výška 405 m.n.m. Sobotín - Diakonie, maximální výška 1350 m.n.m. horní nádrž Dlouhé Stráně, celkem nastoupáno 2294 vm., max.stoupání 11% (cca. 1 km k Tetřeví chatě), převýšení 945 m.

- Loučná n.D - Dlouhé Stráně - Kouty n.D - Loučná n.D.
Minimální výška 490 m.n.m. před Loučnou n.D, maximální výška 1350 m.n.m. horní nádrž Dlouhé Stráně, celkem nastoupáno 922 vm., max.stoupání 11% (cca. 1 km k Tetřeví chatě), převýšení 822 m.

VÝŠKOVÝ PROFIL: - porovnání profilů z Loučné n.D. a z Kout n.D. na Dlouhé Stráně
Cesta z Loučné vede lesem, kde bývá příjemnější vzduch, z Koutů je stoupání o poznání mírnější, ale trasa vede otevřeným terénem, traversem, kde do vás za slunečního dne pere slunce. Skutečnost, že je vidět daleko dopředu rovněž nepůsobí nejlépe.
Z Loučné n.D. musíte překonat výškový rozdíl o 111 m vyšší, než by jste vyjeli z Kout n.D.
Třetí možností je MTB trasa od Vernířovic. Není ani tak náročná, vede lesem a je zajímavá. Polovina asfalt a potom slušná lesní cesta. Jen asi 200 m se musí tlačit. Cesto je několik krásných vyhlídek.

VÝŠKOVÝ PROFIL: M.Morávka-Dlouhé Stráně-M.Morávka (klinutím na profil ho zvětšíte)

 

VÝŠKOVÝ PROFIL: (časová osa)
M.Morávka-Dlouhé Stráně-M.Morávka (klinutím na profil ho zvětšíte)


INTERAKTIVNÍ MAPA TRASY: (možnost posuvu, přiblížení mapy přímo zde na stránce)
(kliknutím na znak kola se trasa otevře v novém okně
na stránce Bikemap, najetím na výškový profil se Vám ukáže místo na mapě)


Cyklistická trasa 45956 - powered by Bikemap 

DISKUZE: www.cyklistikakrnov.com/forum

Pravidla pohybu po cyklostezkách CHKO Jeseník, důležitá tel.čísla

--- Článek byl vytvořen ve spolupráci s Jirkou V. (www.ds-nakole.borec.cz) ---

INFO:
Jeden ze sedmi divů Česka, největší vodní elektrárna v ČR – Dlouhé Stráně rozprostírá své nádrže na kopcích přímo nad Loučnou. Dlouhé Stráně byly vybudovány v roce 1978, ovšem ke spuštění provozu došlo až v roce 1996. Elektrárna má největší reverzní vodní turbínu v Evropě, největší spád v ČR a největší český instalovaný výkon – 2 x 325 MW.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně leží na říčce Divoká Desná a jejím hlavním úkolem je vyrábět elektřinu z obnovitelných zdrojů energie. Výroba elektřiny se děje pomocí přečerpání vody z dolní nádrže do hodní v době přebytku energie a opačně. Elektrická energie se pak vyrábí pomocí turbín. Horní nádrž leží v nadmořské výšce 1350m a voda z ní je vedena dvěma tlakovými přivaděči o průměru neuvěřitelných 3,6m a délce 1,5km k turbínám. Podzemní elektrárna je spojena s dolní nádrží pomocí dvou odpadních tunelů s průměrem 5,2m.

Přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně mohou zájemci navštívit od dubna do srpna vždy ale po předchozí telefonické rezervaci návštěvy. Prohlídka je s průvodcem, v areálu elektrárny je možné zakoupit si suvenýry, fotografovat i pořizovat videozáznamy.

- přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně byla sice čtenáři serveru IDNES odhlasována jako jeden ze sedmi novodobých divů Česka, ale ekologové a milovníci přírody ji nemohou přijít na jméno

- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně byla postavena v katastru obce Loučná nad Desnou v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Její horní nádrž je v nadmořské výšce 1350 m, na hoře Dlouhé stráně. Stavba má hned několik českých i evropských „nej“. Je vybavena největší reverzní vodní turbinou v Evropě o instalovaném výkonu 325 MW, elektrárna má spád 510,7 m – největší v České republice. Jde o vodní elektrárnu s největším celkovým instalovaným výkonem v ČR (2x325 MW). A také je jednou z nejdéle budovaných vodních elektráren v historii Československa i ČR – stavba byla zahájena roku 1978 a do provozu byla uvedena v roce 1996. A už letos v létě prodělala rekonstrukci.

- Vrch leží v masívu Mravenečníku v Pradědské hornatině 5 km východně od Loučné na Desnou. Je vysoký 1350 m, jeho vrchol je plochý a bezlesý. Možná právě proto byl vybrán pro zbudování přečerpávací vodní elektrárny.
V r. 1978 byl vrchol kopce zarovnán a byla zde vyhloubena horní nádrž elektrárny s celkovým objemem 2,719.750 m3. Zatopená plocha při maximální hladině je velká 15,4 ha.

FOTOGALERIE:
http://ds-nakole.borec.cz/... - oprava horní nádrže
http://ds-nakole.borec.cz/... - do nitra elektrárny (kam se nepodíváte)

VIDEO:
http://ds-nakole.borec.cz/... - video z opravy

VÍCE:
http://technet.idnes.cz/... - Dlouhé Stráně skrz naskrz. Reportáž z míst, kam se nepodíváte
www.casopisstavebnictvi.cz/... - Info o horní, dolní nadrži, zajímavosti, fotografie,...
www.loucna-nad-desnou.cz
www.jeseniky.net/dlouhe-strane
http://cs.wikipedia.org/...