KALENDÁŘ

  POČÍTADLA
TOPlist

JAK JSEM SE VYDAL K NEZIDERSKÉMU JEZERU

Ten kdo očekává, že si počte o cestě kolem jezera, může s klidem přestat a přejít na některý z jiných, zajímavějších článků. Okolo to nebude. (Zde již ano)

Chystám se jezero objet už delší dobu. Map a prospektů už mám doma stohy, jen váhám jakým způsobem to udělat. Zda si přivézt kolo na střeše auta k jezeru a vyrazit po trase, o které se píše, že má 127 km a nebo zda vyrazit z domu s báglem, což by byla trasa možná i čtyřikrát delší.
„ Letošní léto zdá se být příliš rozmarným“ říká klasik a tak mám obavu vydat se na vícero dní, protože by se to nemuselo vyplatit. Takže k věci.

V neděli 19. července 2009 mě ve 13 hodin napadl ten bláznivej nápad. Jedu k jezeru!?! Okouknul jsem Radar ČHMI, který vypadal příznivě, hodil kolo na střechu a vyrazil. Cestu z Polánky u Moravského Krumlova někam k Dunaji mám najetou do měst bližších a přestože jsem bloudil tuto cestu popisovat nebudu. Jisté je to, že 16:30 hodin stálo kolo na zemi v Rakouském městečku Bad Deutch Altenburgu a já nasedal. Toto městečko je za vodou ( tím myslím Dunaj ) cca 5 km proti proudu od Hainburgu a nebo ještě lépe, cca 15 km proti proudu od Bratislavy. Zjednodušeně řečeno zde začíná ona spojovací cyklostezka k jezeru značená jako B21. Tak nějak jsem si namlouval, že je to tak na 2 maximálně 3 hoďky. V prospektu webových stránek Burgenlandu se uvádí, že trasa delší přes Neudorf - Weiden am See má cca 29 km a trasa kratší přes Neudorf – Parndorf – Neusiedl am See má přibližně 19 km. Pokud dobře počítám, tak je to bratru 48 km což se dá na trekovém kole zfouknout za ten čas co jsem odhadoval. Bylo to malinko jinak.
Menší problémek nastal s tím „vjet do mapy“ neb mapa kterou mi zaslalo infocentrum Burgenlandu začínala v Petronellu, zatíco já byl cca 5 km mimo mapu. A tak jsem hrdě zamítnul silnici, kde cedule jasně ukazovala směr na Neusiedl am See a sjel do polí na jih, kde jsem předpokládal, že by se B21 mohla vyskytnout. Zpočátku to byly nervy ale našel jsem. Pro jednoduchost návratu volím k jezeru delší štreku, abych pak věděl co mě čeká zpět. Tato rozvaha se ukázala jako velmi dobrá taktika. Něco kolem 18:30 hod přejíždím horizont u Weidenu a vidím jezero. Záměrně používám výraz „vidím“ protože vidět neznamenalo, že jsem u něho. Byl to krásný pohled na městečko, pak poměrně široký pás rákosí a plocha jezera, za kterým jsou docela slušné kopečky. Z tohoto, až dá se říct kýče mě probrala realita, pohledem na komp, že mám natočenejch 47 km. Projel jsem se „kolem jezera“ cca 8 km po B10, do sousedního Neusiedlu, kde mě jasně označená křižovatka přivedla až k vodě. Terasovitá restaurace pro turisty sledující zapadající Slunce nad jezerem. To už bylo 19 hodin, kdy Slunce bylo ještě relativně vysoko ale já už se pomalu obával zda stihám návrat k autu za světla. Povolil jsem si jedno orosené a vyrazil zpět druhou, kratší stranou avšak proti větru. V Detsch – Haslau opouštím cyklostezku, kterou celou cestu ctím a dávám se nejkratší trasou zbaběle po silnici do základního tábora, kde mám auto, neboť se Slunce až neuvěřitelně rychle blížilo horizontu a navíc trasu po cyklostezce mám projetou. Ve 21 hodin, za soumraku, nakládám kolo na střechu v Bad Deutsch Altenburgu a počítadlo ukazuje 85 km. Říkám si jak mě v prospektu pěkně obelhali. V 23:15 hodin celá výprava skončila doma v garáži. Za odpoledne to dělalo dohromady takřka 400 km z toho těch 85 km na kole po B21.
Burgenland je krásná spolková země, která o sobě uvádí, že je to kraj větru a vrtulí. Vítr nezklamal, vrtulí je tam nespočet a já k tomu dodávám komáry, ale těch je letos spousta i u nás.
Mapu a prospekty Vám zdarma zašlou z infocentra, případně se dají najít na webu.
Stezka od Dunaje po Deutsch – Haslau Dolním Rakouskem, vede mezi snad miliónem vrtulí. Neustále vidíte cedule, že se k nim nesmíte přibližovat na 200 metrů, ale naštěstí jen v zimě, jinak by to znamenalo, že je stezka neprůjezdná. Cesta je štěrková mezi poli a na silničním kole by si zde nikdo nevrznul. Burgenlandem vedou asfaltové kvalitní cyklostezky. B10 okolo jezera, kterou já absolvoval jen krátce je plná cyklistů, inlajnistů, koloběžkářů a turistů. Strašně mě vždycky na rakouských cyklostezkách fascinuje jak se všichni tolerují a s respektem se naprosto v pohodě vejdou. Značení je přehledné, jen je třeba dávat pozor na šipky na zemi a to hlavně tam, kde chybí značky.
Samotné jezero je krásné, jen snad trošku hůře přístupné, neboť v části, kterou jsem projel jej ani není vidět pro široký pás rákosí. Zato po nalezení příjezdu až k vodě se každý potěší nezapomenutelným pohledem.
Abych jen nechválil, jedno malý negativum jsem objevil. Pivo je zde takřka o jedno Éčko dražší než ve Vídni. Ale to je asi příplatek za ten kýčovitý pohled na západající Slunce nad hladinou jezera.
Ztahanej jako kůň po návratu nezbylo než konstatovat, že to stálo za to. Utvrdil jsem se jen v tom, že ho objedu. Kdy, jak a s kým nevím ale slibuju, že dám vědět.

Slibovaný článek o objetí Neziderského jezera najdete ZDE...

Aleš – FOFO Bike Team
www.fofobiketeam.ic.cz
19.července 2009

Mapu trasy lze nalézt tady. http://www.burgenland.info/de/themen/sport/radfahren/radwege/radns/b21radweg/

Prospekty a papírovou mapu si můžete objednat tady:
http://www.neusiedler-see.at/slovensky.22.0.html

Prospekty se dají stáhnout tady:
http://www.burgenland.info/de/service/brochure/