KALENDÁŘ

  POČÍTADLA
TOPlist

ČESKO - SASKÉ ŠVÝCARSKO A OKOLÍ + DRÁŽĎANY

Ve čtvrtek 21.4. se z Krnova vydávám vlakem, abych po 7 hodinách s 2 přestupy dorazil v 14:00 hod. do Děčína, odkud mě čeká cesta z nádraží do kempu ve Vysoké Lípě. V Děčíne se jdu podívat na zámek, ke kterému vede 292 metrů "Dlouhá jízda", cesta ohraničená 7,5 metrů vysokými zdmi. Na zámku se pracuje a proto se otáčím a vyrážím z Děčína podél Labe do Hřenska. Cesta naštěstí není moc frekventovaná, takže se jede dobře. V Hřensku odbočuji na Vysokou Lípu, kde kemp Mosquito se stane mojim domovem na 6 dní. Do kempu přijíždím v 16:00 hod a protože mám čas, vydávám se ještě k Dolskému mlýnu, známého z pohádky Pyšná princezna. Dnes z mlýnu zbyly jenom obvodové zdi.
Vzdálenost: 40 km

Trasa: www.gpsies.com/...
Foto: https://goo.gl/photos/...

 

Páteční den mám na plánu Saské Švýcarsko. Ráno vyrážím v 8:15 hod. směr Hřensko, kde jsem se chtěl převozem dostat na druhou stranu. Bohužel převoz nefunguje a proto pokračuji cyklotrasou po pravé straně Labe do Bad Schandau, kde se přes most dostávám na druhou stranu řeky. Odsud až do Königstein však vede trasa po frekventované cestě. Za Königstein odbočuji a začínám stoupat k pevnosti. Po 1,5 hod. obhlídce pevnosti Königstein se vydávám zpátky do Bad Schandau, odkud se chci dostat přes Porschdorf na Hohnstein. Bohužel však cesta z Porsdorfu je uzavřená. Jediná cesta tak zůstává o kousek dál lesem kolem potoka (v národním parku se lze pohybovat jen po cestách určený cyklistům). Cesta je to pěkná, jen na konci od potoka vede nahoru na silnici pěkně prudké stoupání. Do Hohnstein se dostávám serpentinami. Nejdříve pěkně zkopce, ale poté jak to bývá do kopce. V Hohnstein odbočuji na slepou cestu, která vede na vyhlídku Brandt, balkón Saského Švýcarska. Výhled je to opravdu pěkný. Po obhlídce ale hned pokračuji zpátky. Moje cesta vede přes Gossdorf opět do Bad Schanden, odkud pokračuji údolím říčky Kirnitzsch (Křinický potok) a tramvajové linky (Kirnitzschtalbahn), která vede k vodopádům Lichtenhainer Wasserfall. O něco dál dnes podruhé pak odbočuji na slepou cestu, po které táhlým stoupáním se dostávám na Kuhlstall, kde je okno ve skále, které je 11 m vysoké, 17 metrů široké a 24 m hluboké. Výhledy zde však nenabízejí nic zajímavého. Zpět do ČR pak odbočuji za Neumannovým mlýnem. Lesní cestou často mezi skalami přes Zadní Jetřichovice se vracím v 18:45 hod. zpět do kempu.
Vzdálenost: 107,5 km

Trasa: www.gpsies.com/...
Foto: https://goo.gl/photos/...

V sobotu vyjíždím z kempu v 8:30 hod., čeká mě část Českého Švýcarska a to nejen na kole ale tentokrát i pěšky. Mířím k hran.přechodu Zadní Jetřichovice, ale ještě předtím si udělám malou odbočku k Malé Pravčické bráně. A protože je odsud bývalý loupežnický hrad Šaunštejn nedaleko, měním tretry za turistické boty a vydávám se po červené značce k hradu. Vstup zde však není vůbec jednoduchý, vede přes úzkou škvíru ve skále. Silnější postavy mají zde smůlu. Ani cesta nahoru není nijak jednoduchá, nechybí tu ani žebříky, ale výhledy tu jsou pěkné. Po obhlídce se vracím a pokračuji na chvíli do Německa na rozhlednu Weifberg. Počasí přeje, takže i tu jsou pěkné výhledy. Zpět do ČR se pak vracím krásným Kyjovským údolím s Křinickým potokem. Z lesa vyjíždím až v Kyjově a hned mi je na ráně restaurace, kde poobědvám. Za Doubicemi u Informačního centra odbočuji opět do lesa a pokračuji s odbočkou k chatě Na Tokáni, na Jetřichovice. Zde se dnes podruhé přezovám a vydávám se na Jetřichovické skály. První na řadě je Mariina skála, poté Vyleminína stěna a končím na Rudolfu kameni. Pohledy do okolí jsou tu nádherné. První a třetí vyhlídka mají nahoře boudu. Nejhorší přístup je pak na Rudolfův kámen, kde není nahoře žádné zábradlí. Po návratu do Jetřichovic přijíždím do kempu v 18:00 hod.
Vzdálenost: 47 km + 8,5 km pěšky

Trasa: www.gpsies.com/...
Foto: https://goo.gl/photos/...

Snažím se střídat delší etapy s kratšími, a v neděli je na řadě ta delší, kdy jedu do Drážďan a na Bastei.
Ráno vyrážím již v 6:45 hod., čeká mě dlouhý den. V plánu jsem měl převoz na druhou stranu řeky Labe v Hřensku, ale ten ještě nefungoval a tak jsem využil až ten následujíci, v prvním německém městě Schmilka. Platím 1,7 eur i za kolo (V Hřensku by to bylo 30 Kč - 2,1 Eur). Po levé straně Labe pak pokračuji kromě úseku Bad Schandau - Konigstein po oddělené cyklotrase. Se značením jsem se ale setkal až od Rathenu, kde také můžete spatřit na protější straně kamenný most na Bastei. Čím blíže jsem se blížil Drážďanům, tím více přibývalo cyklistů, ale i chodců a bruslařů. Kromě krátkého úseku po nezpevněné cestě vedla trasa po asfaltu či dlažbě. Po necelé dvouhodinové obhlídce (10:30 - 12:15 hod.) starého města v Drážďanech a jeho památek jako je např. katolická katedrála Hofkirche, opera Semperoper, Zwinger, Fürstenzug - Knížecí průvod či luteránský kostel Frauenkirche mířím zpátky do Pirny, provoz na cyklotrase ještě zhoustl a k tomu mi fouká protivítr. V Pirně přejíždím most a pokračuji po druhé straně řeky. Zde vede cyklotrasa po místní komunikaci, prakticky ale bez aut. Mezi Stadt Wehlen a Rathen je to zase jako na pěší promenádě. Z Rathenu si pěšky
odskočím na Bastei, odkud jsou krásné vyhlídky na Labe, Liliestein a okolní skály. Největší atrakcí je tu ale kamenný most Basteibrücke. Původně jsem zde chtěl udělat okruh, ale kvůli nedostatku času mířím zpátky do Rathenu. Z něj po krátkém stoupání mířím přes Waltersdorf k Porschdorfu. Zde je uzavřená silnice a proto používám jinou cestu na Prossen, kde se opět dostávám k Labi. Přes Bad Schandau, Hřensko pak přijíždím v 19:00 do kempu ve Vysoké Lípě.
Vzdálenost: 138 km + 5 km pěšky

Trasa: www.gpsies.com/...
Foto:
1 část do Drážďan: https://goo.gl/photos/...
2 část zpět přes Bastei: https://goo.gl/photos/...

 

 

Na pondělí jsem měl naplánovaný volný den, ale kvůli kazicímu se počasí jsem se rozhodl přeložit ho na následující den. Z kempu ráno vyjíždím v 7:30 hod., dnes mám v plánu Tiské stěny a Labské vyhlídky. Převoz v Hřensku opět nefunguje a proto opět využívám ten v Schmilka. Kousek se ještě musím vrátit po druhé straně a poté od Labe mířím hned do kopce po kostkové cestě a poté po polní do lesa. Po německých lesních cestách je radost jet, ať už jsou šotolinové nebo asfaltové. Trasa vede lesem cca 30 km v blízkosti čekých hranic. Před vjezdem zpět do ČR se ještě zastavuji na vyhlídce Granzplatte, odkud je pohled na českou stranu. Kousek za hranicemi v Tisé si zajdu podívat na Tiské stěny, po jejichž obhlídce mě čekal sjezd s 450 m převýšením do Děčína. Z Děčína pokračuji lesní cestou (místy jsem tlačil) s 300 m. převýšením na Růžovou vyhlídku. Vyhlídka je zde na Labe a Děčín pěkná, jen ji trochu kazí špatně počasí. Další vyhlídkou je pak Belveder u Labské Stráně, zde však výhledy nejsou zdaleka tak pěkné jak u předešlé vyhlídky. Dále pokračuji přes Arnoltice, kde trochu bloudím, na Kamenickou Stráň. Za obcí si ještě zaskočím na Kamenickou vyhlídku (pěšky, na kole je zde vstup zakázán). Ze skály je zde výhled na okolní lesy. Poté pokračuji přes Dolský mlýn (část cesty je na kole nesjízdná) a údolím zpátky ke kempu, kde přijíždím v 19:07 hod.
Vzdálenost: 105 km + pěšky 3 km

Trasa: www.gpsies.com/...
Foto: https://goo.gl/photos/...

V úterý mám volný den, ale v kempu nezůstávám. V 10:30 vyjíždím na Pravčickou bránu. Kolo nechávám dole a vyrážím pěšky nahoru. Po zhruba půlhodině dorážím k bráně. Vypadá to, že bude pršet, takže výhledy nejsou nic moc. Po návratu ke kolu pak pokračuji za mírného deště do Bad Schandau. Mířím zde do termálních lázní Toskana Therme, kde strávím příjemné 4 hodiny. Zpět do kempu se pak vracím v 19:00 hod.
Vzdálenost: 41 km + pěšky 8,5 km

Trasa: www.gpsies.com/...
Foto: https://goo.gl/photos/...

 

 

Ve středu 27.4 v 7:20 opouštím kemp a zdejší krásné prostředí a vydávám se po Labské cyklotrase č.2 do Mělníka. Zpevněný povrch je zde v oblasti měst a dále část úseku mezi Děčínem - Ústí n.L. a Horní Počaply - Mělník. Jinak vede trasa převážně po nezpevněném povrchu. Nepochopitelná je situace ve Střekově, kde vede cyklotrasa po schodech přes zdymadlo a menší podchod, přitom tohle místo jde jednoduše objet po silnici. Z cyklotrasy odbočuji jen v případě kdy se chci podívat do centra města, zde Litoměřice, Roudnice nad Labem. V obou městech je i možnost podívat se do okolí z vyhlídek. V Mělníku cyklotrasa č.2 pokračuje směr Praha, ale já mám namířeno stále podél Labe a proto pokračuji po cyklotrase č.24. Nejdříve však zajíždím k místnímu zámku, odkud je nádherný pohled do okolí. Lze zde spatřit soutok Labe a Vltavy nebo horu Říp. Po chvíli cesty po cyklotrase č.24 z ní nemám dobrý pocit. Trasa má většinou turistické značení a povrch cesty je místy hodně špatný, takto si cyklotrasu II.třídy rozhodně nepředstavuji. V Kostelci n.L. přejíždím na druhou stranu řeky Labe a pokračuji po č. 0019. Za obcí se napojuji na novou cyklostezku, která vede až za Brandýs n.L. V Čelákovicích mě čeká poslední dnešní překážka a to schody na jez, přes který se dostávám na druhou stranu řeky. O chvíli jsem už pak v Lysé n.L.
Vzdálenost: 172,5 Km

Trasa: www.gpsies.com/...
Foto: https://goo.gl/photos/...

Na kole: 40 + 107,5 + 47 + 138 + 105 + 41 + 172,5 = 651 km
Pěšky: 8,5 + 5 + 3 + 8,5 = 25 km

Náklady:
Ubytování 660 Kč, vlak tam 655 Kč, zpět 433 Kč = 1748 Kč
1. den: večeře 130 Kč
2. den: svačina 45 Kč, vstup na Konigstein 6+1 Eur, Radler 2,5 Eur, večeře 105 Kč = 150 Kč + 9,5 eur
3. den: snídaně 60 Kč, oběd 70 Kč, večeře 140 Kč = 270 Kč
4. den: 1,7 Eur převoz, pití a chipsy 86 Kč, zmrzlina 0,6 eur, hamburger 3 Eur = 86 Kč + 5,3 eur
5. den: 1,7 Eur převoz, 30 Kč vstup na Tiské stěny, večeře 170 Kč = 200 Kč + 1,7 Eur
6. den: vstup Toskana Therme 16 Eur, Lidl 2 Eur, Travel free shop 82 Kč = 82 Kč + 18 Eur
7. den: jídlo 40 Kč, oběd 75 Kč, pití 20 kč = 135 Kč
Celkem: 2 801 Kč + 34,5 Eur = 3 663 Kč

Trasy: