KALENDÁŘ

  POČÍTADLA
TOPlist

OKOLO BALATONU

K Balatonu jsme vyrazili v sobotu odpoledne začátkem září. Teplota ukazovala okolo 30 stupňů Celsia, a podobná nás provázela po celou dobu pobytu. Mimořádně teplý začátek září, což nám samozřejmě vyhovovalo, vzhledem k tomu, že jsme se chtěli koupat v Balatonu.

Naložili jsme 3 kola na auto a vyrazili. Cesta byla v pohodě na to, že jsem tudy nikdy nešel. V Maďarsku jsou cesty poloprázdné na rozdíl od Slovenska. Do cíle v Balatonfüred to bylo kolem 170 km. Strategie byla zaparkovat auto u Tesca a odtud najít vhodné místo na parkování, méně vhodné od zrakem zlodějů. Nasedli jsme na kola a hledali klasické sídliště. Balatonfured je roztahané kopcovité lázeňské městečko asi s 13 tisíci stálými obyvateli, takže sídliště nebylo jednoduché najít. Nakonec jsme ho objevili a zaparkovali.


A pak jsme vyrazili. Po kilometru jsme narazili na pramen minerální sycené vody, na kterou se stála fronta, ale jelikož jsme měli v ruce jen jednu cyklo flašku, dobrosrdečníci nás ochotně pustili, protože oni si nabírali desítky litrů. Naše cesta vedla na poloostrov Tihany, který je jen na skok od Balatonfured. Tam jsme na první pláži zaparkovali kola a hurá do vody, po kotníky. Ne proto, že by byla voda studená, ale proto, že jí v Balatonu málo. Balaton vznikl údajně vyfoukáním díry, do níž následně napršelo a natieklo pár přítoky. (http://cs.wikipedia.org/wiki/Balaton)
Po půl kilometru kráčení byla voda způsobilá k plavání. Severní strana Balatonu je méně osídlena, voda je tu od kraje hlubší, pláže jsou v sezóně (zhruba do konce prvního zářijového víkendu) placené, najdou se i neplacené, které ale nejsou tak kultivované, jako ty placené.

My jsme samozřejmě nenároční jezdci, takže jsme neutrácali za placené pláže, ani kempy. Čtyřdenní pobyt kolem Balatonu mě tak vyšel asi 15 € za jídlo, co jsem si koupil v obchodních řetězcích typu Lidl a Tesco. Po prvním zářijovém víkendu již byly i placené pláže bezplatné, takže jsme to využili. Fungují v nich bufety, takže pokud máte rádi langoše na různé způsoby, zda gyrosy a podobné potraviny, ceny jsou tam asi jako u nás. Vstupné na placených plážích se pohybuje kolem 1,50 €, na některých jsem si všiml zákaz vstupu s koly. My jsme vstoupili i s koly, protože nás neměl kdo vyhnat (po sezóně zmizí i personál).

Jižní strana Balatonu je hustě osídlena rekreačními zařízeními, třetina z nich je na prodej, a v době kdy jsme tudy šli, tam bylo liduprázdná. Když vjíždíte do Siofok ze západu, natrefíte na zchátralé zónu velkých nefunkčních hotelů, z nichž fungoval jen jeden, s nápisem, "jeden den za 1000 forintů, což jsou necelé 4 €." Je to méně než v kempu ve stanu.
V Tescu můžete platit v eurech a vydají vám forinty. Takže i tako se dají zaměnit eura za forinty. Berou jen papírové, kromě 200 a více.

Kolem Balatonu je značená cyklostezka (viz foto), kde je nápis "kolem Balatonu". Značení není 100% ní, ale zabloudit se nedá, pokud se držíte Balatonu. Cyklostezka si občas dělí prostor s auty, jedná se však o méně frekventované asfaltky, alespoň začátkem září.

 

 

Kempy okolo Balatonu: http://en.camping.info/hungary/balaton/campsites
Ceny sa pohybují okolo 4€ za osobu a 2€ za stan.

Více: http://cykloturistika.webgarden.cz/okolo-balatonu

Mapa trasy:


Cyklistická trasa 1244744 - powered by Bikemap