KALENDÁŘ

  POČÍTADLA
TOPlist

NA KOLE PO STŘEDNÍ MORAVĚ

Na prodloužený víkend jsem se vypravil na střední Moravu do kempu v Mohelnici. Cesta předčila mé očekávání, města Uničov, Litovel, Loštice, hrad Bouzov, zřícenina Brníčko, vyhlídka Bradlo, pěkná vrstevnicová cesta lesem,...

Z Krnova jsem si při plánování cesty určil dva body, které jsem nechtěl minout při cestě do Mohelnice. Křížovou cestu v Rudě a náměstí v Uničově.
Nejdříve jsem musel vystoupat do Bruntálu a poté mě čekala cesta pěkným údolím do Břidličné. Po dalším stoupání do Starého Města za Rýmařovem, jsem kromě jednoho malého kopce již pokračoval z kopce. Po občerstvovací zastávce v Tvrdkově zabočuji doleva a za chvíli jsem již v Rudě, obcí známou pozoruhodnou křížovou cestou se 14 zastaveními, představenými uměleckými plastikami tvaru srdce na dříku, obsahujícími reliéfy pašijových scén. Křížová cesta začíná u kostela Panny Marie Sněžné v Rudě a pokračuje na vrchol Křížového vrchu (589 m), kde je umístěno jako 12. zastavení sousoší Kalvárie. Z Rudy si to dál svištím z kopce až do Uničova, kde po obhlídce pěkného náměstí s pěknou radnicí s Mariánským sloupem pokračuji Medelskou bránou na Střelice, odkud po hoších cestách miřím Litovelským pomoravím do Nových Zámků. Zde se opět dostávám na asfaltovou cestu po které pokračuji až do Mohelnice a po cyklotrase až k branám kempu.
Trasa: http://www.gpsies.com/...
Info: Vzdálenost 103,8 km, nastoupáno 753 m., sestoupáno 791 m., pr. rychl. 19,9 km/hod.

Druhý den vyrážím již s kamarády přes Moravičany do Loštic, kde nás čeká prohlídka v muzeu Olomouckých tvarůžků. Z Loštic již pokračuje směrem hrad Bouzov. Po zastávce v podhradí se vydávám na hrad a protože mě zajímají výhledy, vybírám si okruh "Hrad z ptačí perspektivy" (60 kč). Trasa prochází místnostmi a ochozem věže hlásky. Nahoře si udělám pár snímků a pokračujeme přes Podolí, Bílou Lhotu a zajímavým úsekem po okraji pole do Řimic. Po obhlídce pravoslavného kostela pokračujeme přes Nové Mlýny, Nové Zámky do Mladeče. Na Mladečské jeskyně bohužel nezbývá čas a tak pokračujeme do Litovle. Po obhlídce náměstí zajíždíme podél místních jezírek ještě do pivnice Litovelského pivovaru a poté již pokračujeme na Úsov. Po krátké obhlídce zámku pak již míříme zpět do kempu.
Trasa: http://www.gpsies.com/...
Info: Vzdálenost 67,6 km, nastoupáno 523 m., sestoupáno 535 m., pr. rychl. 15,8 km/hod.

Třetí den míříme nejdříve na Mírov. Po stoupání na Mírov a poté do Krchlebů již klesáme nejdříve kolem kempu v Božeňově s přírodní nádrží k rekreačnímu středisku v Dolním Bušínově s dětským hřištěm, horolezeckou věží, lanovým mostem... Po občerstvení si vyzkoušíme cyklostezku u Lupěné, zbudovanou po bývalé železniční tratě. Po projetí Zábřehem pokračujeme do Brníčka na místní zříceninu nejkratší cestou, takže poslední metry už musíme tlačit kola pěšky. Po obhlídce pěkné zříceniny, z který bylo dokonce krásně vidět až na Praděd, pomalu stoupáme po červené tur.trase a po pěkných lesních cestičkách k Cikánskému buku, odkud na chvili klesáme přes silnici u Nedvězí. Poté pokračujeme opět lesem, kde se napojujeme na modrou tur.trasu. Místy musíme kola tlačit, prudká cesta s řadou klacků na cestě plynulou jízdu vylučuje. U rozcestníku Pod Bradlem necháváme kola a pár metrů stoupáme na vrchol Bradlo, nejvyšší bod Úsovské pahorkatiny (600 m.n.m.), zvaný jako Moravský Blaník. Výhledy jsou parádní, ale my pokračujeme lesním sjezdem na okraj obce Lipinky a poté přes Veleboř, Třeštinu zpět do Mohelnice.
Trasa: http://www.gpsies.com/...
Info: Vzdálenost 72,1 km, nastoupáno 842 m., sestoupáno 846 m., pr. rychl. 14,9 km/hod.

Poslední den mě čeká již cesta domů. Vybral jsem si nejkratší cestu přes Uničov, Paseku, od které mě čeká 11 km dlouhé stoupání s 460 m. převýšením. Po cestě mě potěšila nová cyklostezka směrem k Sovinci. V Sovinci na chvíli zastavuji u hradu, abych opět pokračoval ve stoupání až před Stránské. Přes Břidličnou, Valšov, Bruntál pak pokračuji domů do Krnova.
Trasa:http://www.gpsies.com/...
Info: Vzdálenost 84,7 km, nastoupáno 793 m., sestoupáno 742 m., pr. rychl. 20,9 km/hod.

Trasy na jedné mapě: