REKLAMA

  KALENDÁŘ

  POČÍTADLA
TOPlist
Dostupnost podle Monitoring-serveru.cz

Z DENÍKU CYKLISTKY

19.5.2007 Orlické hory


Počasí je naprosto ideální na cyklovýlet a tak volím trošku delší trasu. Jen s těma kopečkama jsem to trochu přehnala, ale to zjistím až později.
Opět vyrážím z Borové, kolem blbého psa, přes Olešnici, Sedloňov až do Deštného. Kopečky mi už teď daly trochu zabrat, ale to „nejlepší“ mě stejně ještě čeká. V Deštném je jako vždy v létě pusto a prázdno, až na hrstku turistů a cyklistů. Odtud mířím do Luisina údolí. Jedná se o osadu jen s několika chalupami, takže si tu člověk připadá skoro jak na konci světa. Název Luisino údolí by však bylo příhodnější nahradit Luisiným sedlem, leží v nadmořské výšce 876 m n.m. a opravdu je víc na kopci než v údolí. Nahoru mě tedy čeká parádní stoupání – naštěstí lesem a tak se jede celkem příjemně. To do Zdobnice se naopak svezu z kopečka, a pěkně dlouhého. Jen škoda, že silnice je rozsekaná a tak občas zahučím do nějaké té díry. Dále pokračuju kolem řeky Zdobnice, stále z kopečka, tentokrát už mírnějšího, ale zase po hlaďoučkém novém asfaltu. Jede to parádně, ale při představě, že to, co sjedu budu muset zase vyšlapat, se mi dělá mdlo. No, nedá se nic dělat. Stoupání přichází už za chvíli. Vracím se zpátky přes Kunčinu Ves a Kačerov, kde u studánky doplňuju vodu, střídavě stále z kopce a do kopce. Aspoň, že se můžu kochat úžasnou krajinou. Už toho začínám mít docela dost, navíc dostávám neuvěřitelnou chuť na pečenou klobásku – to je tím, jak u každé druhé chalupy grilují či opékají. V Uhřínově se zajíždím podívat na skanzen Villa Nova. Na pasece za lesíkem u cesty roste model středověké vesnice se vším, co k ní kdysi patřilo, a to za pomoci tehdejších pracovních postupů i nářadí. Na záhoncích rostou středověké rostliny (podle mě je to spíš novodobý plevel), v napodobenině staré kovárny se suší vepřovice na další stavby, je tu replika staré pece na chleba i pece hrnčířské. Z domů je nejzajímavější polozemnice, něco mezi zemljankou a dřevěnicí. Atmosféru doplňují nenuceně se pasoucí kozy... a taky průvodce, který mi hned nabízí prohlídku – ovšem domlouváme se, že si to tu jen rychle prohlédnu sama, musím přece ještě stihnout ty buřtíky. Průvodce tedy zase odbíhá dojit kozu. Dlouho se nezdržuju a pokračuju dál. Cesta kolem říčky Bělé je moc příjemná. V Deštném mám pocit, že tu asi budu muset přenocovat. Nakonec přeci jen chytnu druhý dech, na Borovou dorážím až večer. A tu klobásku jsem si nakonec nedala, chutě mě cestou zase přešly.

Itinerář: Borová – Sedloňov – Deštné v Orl. horách – Luisino údolí – Zdobnice – Kunčina Ves – Kačerov – Uhřínov (Villa Nova) – Deštné v Orl. horách – Sedloňov – Borová
Vzdálenost: 69 km

Na mapě...

Podobné odkazy:
Cykloturistika

Z DENÍKU CYKLISTKY
- 21.4.2007 ČERVENOKOSTELECKO
- Červenec BODAMSKÉ JEZERO A ALPY
- 6. – 7. 7. 2006 PECKOVSKO, PODZVIČINSKO
- 17.6.2006 BROUMOVSKO S VÝJEZDEM DO POLSKA
- 15.4.2006 PRVNÍ JARNÍ KILOMETRY HRADECKÝMI LESY DO BĚDOVICKÝCH OBOR

Napište nám Vaše zkušenosti, připomínky, názory,...
do Vzkazníku, nebo na e-mail cyklistikakrnov@seznam.cz
Pokud máte i Vy vlastní příběhy, dojmy,...rádi je zde uveřejníme