ú Zabezpečení jízdních kol


CYKLOMENU
KRNOVSKEM NA KOLE
NĚCO O NÁS
NAŠE VYJÍŽĎKY, AKCE
ÚČAST NA ZÁVODECH
NÁMI POŘÁDANÉ ZÁVODY
FOTOGALERIE
KRNOV - PRADĚD
CYKLOTRASY
CESTOPISY
ČLÁNKY
TIPY NA VÝLETY
BEZPEČNĚ NA KOLE
CYKLOINFORMACE
SPŘÁTELENÉ WEBY
CYKLOROZCESTNÍK
KALENDÁŘ ZÁVODŮ
ČLÁNKY ODJINUD
HUMOR
ANKETY
NÁVŠTĚVNÍ KNIHA
DISKUSNÍ FÓRUM
 KONTAKTY
REKLAMA
NOVINKY NA WEBU

  REKLAMA

  KALENDÁŘ

  POČÍTADLA
TOPlist

ZABEZPEČENÍ A POJIŠTĚNÍ JÍZDNÍCH KOL

 

A) SYSTÉM KRIMISTOP
B) ZABEZPEČENÍ JÍZDNÍCH KOL
Pískování kol, Neviditelné fixy, Stojany s uzamykatelnou vložkou, Zámky s elektronickým otřesovým snímačem, Vysokopevnostní řetězy, Mikročtečky, Mikrotečky a Čipy na kolo,
Mikročipy RFID, Ostatní)
C) POJIŠTĚNÍ JÍZDNÍHO KOLA (str.2)
D) CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ(str.2)

A) Systém KRIMISTOP® - Unikátní technologie mikroteček a elektronických mikročipů, doplněné výstražnými prvky, tvoří, ve spojení s rozsáhlou centrální evidencí chráněných předmětů, silný nástroj při ochraně majetku všeho druhu a při jeho jednoznačné identifikaci.
- Předměty označené a evidované v systému KRIMISTOP lze jednoduše, jednoznačně a rychle identifikovat. Může je identifikovat každý, kdo přečte identifikační údaje. Ochranné prvky lze použít jako důkazní materiál, podstatně se zvyšuje šance a zkracuje doba navrácení věci.
- Kromě identifikačních vlastností je významným přínosem i preventivní a odrazující účinek systému, kdy se označené předměty stávají bezcennými a nebezpečnými pro nelegální držitele nebo prodejce.
- K označování předmětů jsou využívány Identifikační sady, které kromě potřebných identifikačních prvků a aplikačního příslušenství obsahují i práva pro evidenci předmětů v Centrálním registru.
Weby: www.krimistop.com,
Časté otázky, Prvky systému, Funkční schéma,
- Aplikace prvků systému na jízdní kola se provádí pro základní ID sady svépomocí, tyto sady jsou volně prodejné a kromě provozovatele systému je mohou prodávat specializované obchody a autorizovaná pracoviště KRIMISTOP. Naopak speciální ID sady jsou dodávány a aplikovány výhradně AUTORIZOVANÝM PRACOVIŠTĚM (AP) pro oblast kolo/sport.
- Speciální postavení má v rámci systému KRIMISTOP MĚSTSKÁ POLICIE. Autorizovaná městská policie může jednak v databázi systému pracovat s vybranými hledanými předměty (především jízdními koly, elektronikou apod.) a zároveň může provádět aplikace základních ID sad na jízdní kola, případně i na další předměty, a to formou služby široké veřejnosti. Městská policie může být také dodavatelem těchto ID sad veřejnosti.
Identifikační sada KOLO STANDARD - Identifikační sada pro označování běžných jízdních kol mikročipem a kódovanou etiketou.
- Aplikace ID prvků se provádí svépomocí zasunutím mikročipu v držáku do sedlové trubky nebo jiného dílu kola a nalepením kódované etikety na viditelné místo na rámu kola.
- Sada je volně prodejná, s využitím jedné sady je možné označit a evidovat 1 jízdní kolo.
Obsah: 1ks mikročipu v držáku, 1ks kódovaná evidenční etiketa, sada výstražných samolepicích etiket, návod a diskrétní obálka s přístupovými kódy.
Identifikační sada KOLO EXTRA - Sada je vhodná pro označení a evidenci dražších a speciálních jízdních kol a jejich významných komponent.
-
Aplikace ID prvků může být prováděna pracovníkem autorizovaného servisu nebo svépomocí. Mikročip v držáku se zavádí do sedlové trubky nebo jiného dílu kola, další mikročipy jsou vkládány do vnitřních prostorů důležitých dílů a jsou zavedeny do sedlové hmoty. Na různé vnitřní části rozebíratelných dílů i chráněné vnější části kola jsou nanášeny mikrotečky v laku. Sada je volně prodejná, s využitím jedné sady je možné označit a evidovat 1 jízdní kolo.
Obsah: 1ks zásobník s 2500 ks mikroteček v laku, 1ks knoflíkový mikročip, 1ks mikročip v držáku do trubky, 1ks skleněný mikročip, kódovaná evidenční etiketa, sada výstražných samolepicích etiket, návod, evidenční fomulář a diskrétní obálka s kódy

B) ZABEZPEČENÍ JÍZDNÍCH KOL 

1) Pískování kol
2) Vlastní označení neviditelným fixem
3) Stojany na jízdní kola s uzamykatelnou vložkou
4) Zámky v kombinaci s s inteligentním elektronickým otřesovým snímačem
5) Vysokopevnostní řetězy
6) Mikročtečky, Mikrotečky a Čipy na kolo
7)
Mikročipy RFID
8) Forenzní identifikační značení jízdních kol prostřednictvím syntetické DNA
9) Klasické zámky

. 1) Pískování kol

Označení kola jednoduchým číslem pomocí vypískování. Princip je obdobný jako pískování skel, karoserií a dalších součástek na automobilech.

Výhody:
Odečet čísla je jednoduchý, čísla jsou zřetelná a pokud před číslem bude kód okresu, kde bylo provedeno pískování je také identifikace z hlediska lokality velmi jednoduchá.
Čísla jsou zřetelná a snadno čitelná i ze vzdálenosti větší než 1 m. Není nutné žádné čtecí zařízení, lze snadno kolo identifikovat a to i veřejností.
Odstranění pískování je sice možné, ale vyžaduje zásah do vzhledu kola.
Při odborném provedení (po zaučení) nehrozí žádné poškození kola.
Náklady jsou největší při pořízení vybavení na označení, následně minimální na antiabrazivní folie s unikátními čísly. - cena cca 6 Kč.
Nevýhody:
Nutno zaškolit pracovníka a dokupovat abrazivum a folie.

V rámci prevence krádeží jízdních kol nabízí Městská policie jejich evidenci. Bohužel ale každá služebna Městské policie má svou vlastní databázi a ty nejsou vzájemně propojeny.V Krnově provádí Městská Policie pískování kol za 50,- Kč, pro důchodce je tato služba zadarmo.
Pro evidování kola musíte přivézt dotyčné kolo, předložit doklady o koupi, vyplnit formulář (údaje o majiteli, značka, typ, rok výroby, výrobní číslo, barva, osazení)

Na rám kolo se vyznačí číslo a přelepí se samolepkou s označením "Jízdní kolo je evidováno evidováno u Městské Policie"

Tato služba vám samozřejmě nezaručí, že vám kolo neukradnou, ale funguje spíš jako prevence. Pokud chce někdo ukradnout kolo, tak ho ukradne, ale může si rozmyslet jestli vezme kolo s nebo bez označení.

V okamžiku nahlášení krádeže je toto kolo vedeno jako hledané, měly by být informovány hlídky, které jej podle údajů zadaných při evidenci hledají mezi koly jezdícími po okrese v době odcizení (možná se vám už stalo, že vedle vás zpomalil policejní služebák a policista si prohlížel vaše kolo). Následně také jsou s databází kradených kol porovnávána kola nabízená v bazarech.

Za celou dobu od roku 1996, kdy se toto pískování v Krnově provádí bylo odcizeno 5 kol, 1 bylo nalezené odhozené v křoví (možná dotyčný uviděl, že kolo je označené, a tak ho raději odhodil)

.2) Vlastní označení neviditelným fixem (názvy např. - UV SECURITY PEN pernament, IQ PEN, UV fix, )

Kdekoliv na kolo napsat "neviditelným" fixem čitelným pouze pod UV lampou. Nejlepší je tento způsob kombinovat s jiným. 

 3) Stojany na jízdní kola s uzamykatelnou vložkou, kterou si každý doveze a tou si i své kolo uzamkne.

V poslední době můžeme i u nás v Krnově spatřit tyto stojany na kolo. Stojany umožňují uzamčení kola k pevné konzole, která je součástí stojanu. Postup je následující: kolo dáme do stojanu a obemkneme otočným třmenem, jehož konec zajede do pouzdra zámku. Třmen je vyroben z masivní oceli, což brání proti jeho rozlomení, vytržení, odvrtání. Stojany může plně využívat každý, kdo si opatří uvedený zámek. K zámku je nabízen i jednoduchý držáček k upevnění na kolo. Stojany lze i použít klasickým způsobem, kdy je kolo zamčeno k pevné konzole běžným zámkem na jízdní kola. Tyto stojany vyrábí např. firma TANO

 4) Zámky v kombinaci s s inteligentním elektronickým otřesovým snímačem

 4a) Lankový zámek s elektronickým otřesovovým snímačem a intenzivní sirénenou

Lankový zámek s průměrem lanka 8 mm a délkou 120 cm. Elektronický otřesový snímač a intenzivní siréna se postarají o včasnou výstrahu při jakékoliv neoprávněné manipulaci s bicyklem. Alarm ABA-168 (Alarm Bike watch)se pohodlně převáží, protože je vybaven svorkou k připevnění na rám a lanko se vrací do stočeného stavu. Napájení obstarají 3 mikrotužkové baterie, které vydrží minimálně celou jednu sezónu. 

Alarm Bike watch byl speciálně navržený k ochraně jízdních kol. Vyznačuje se odolnou mechanickou konstrukcí, vodotěsnou elektronikou a elegantním designem. Plastová bužírka skrývá 8 mm silné ocelové lanko, které nelze běžnými kleštěmi přestřihnout. Lanko je dlouhé 1,2 m a samo se vra­cí do stočeného stavu – díky tomu se alarm na bicyklu pohodlně převáží. Zámek má dvě polohy uzamčení – 1) pouze mechanický zámek 2) zámek s alarmem, kdy je alarm spuštěn při hrubší manipulaci s bicyklem i při přestřižení lanka. Alarm je vodotěsný, tak­že funguje i za deště. Indikace slabých baterií blikající LED diodou je další užitečná vlastnost zajišťující maximální zabezpečení.  

Alarm Bike Watch můžete koupit za 745kč s DPH na webu E TRONIC. Uživatelský návod (PDF)

Způsob činnosti alarmu

Je-li aktivován alarm s otřesovým senzorem, siréna se rozezvučí za 5 vteřin po zaznamenání otřesů. 103 dB hlasitý zvuk trvá nepřetržitě po dobu 20 s (hygienická norma je max. 30 s), pak se celý systém vrátí do počáteční pohotovosti.

4b) U zámek z tepelně zušlechtěné 11 mm silné oceli, v kombinaci s inteligentním elektronickým otřesovým snímačem

U Shackle Alarm YT-8526. Zabezpečí váš motocykl(kolo) masívním U zámkem z tepelně zušlechtěné 11 mm silné oceli, který se v kombinaci s inteligentním elektronickým otřesovým snímačem stává prakticky nepřekonatelnou překážkou pro všechny nenechavce. Světlost ramene - 108 mm do šířky a 280 mm do délky - je dostatečná i pro velký motocykl. Elektronika umožňuje volit jednu ze dvou melodií alarmu, nižší nebo vyšší citlivost otřesového snímače a dobu prodlevy do poplachu mezi 5 a 10 vteřinami. K napájení postačí jedna 9 V baterie. 

web: www.run.to/alarmy , E-mail: alarmy@iol.cz

 5) Vysokopevnostní řetězy

Zařízení je vyrobeno ze speciální kalené oceli a nelze jej běžným způsobem překonat.
Jedno zařízení je možné použít společně pro více jízdních kol

Řetěz ukotví zabezpečovaný předmět např. jízdní kolo k oku zabudovanému v podlaze nebo ve zdi. Celé zařízení pak zajišťuje zámek, nově vyvinutý ve firmě TOKOZ. Důmyslným propojením těchto částí je jízdní kolo (nebo více kol) pevně uchyceno k určitému místu, a tím je , včetně nejdůležitějších dílů, chráněno před odcizením.

Pro běžně používané způsoby krádeže, jako je např. přeříznutím, přeštípnutím, rozdrcení kladivem je toto zabezpečovací zařízení nepřekonatelné.

Díky vhodnému způsobu upnutí zabezpečovaného předmětu je prakticky nemožné, aby pachatel použil výrazně agresivnějších metod pro překonání jako je přebroušení, nebo podchlazení a následné rozdrcení oka, zabezpečovacího řetězu, nebo zámku.

Nově vyvinutý způsob ukotvení oka ve zdi nebo v podlaze je chráněn průmyslovým patentem. Oko je vyrobeno z chrom  křemíkové oceli.

Vysokopevnostní řetěz je vyroben ze speciální vysokolegované slitiny oceli s chromem, niklem, manganem a molybdenem. Povrch řetězu je cementován, kalen a žíhán. Jádro není zakaleno a po tepelném zpracování si zachovává dostatečnou houževnatost a hlavně vysokou pevnost. Pro zvýšení protikorozní ochrany je řetěz galvanicky zinkován, nebo chromován. Řetěz je v celé délce chráněn poloprůsvitným barevným potahem z měkčeného plastu.

Fa Tokoz např. nabízí:
Lankový zámek 8115EURDPRO
- pancéřové lano o 30mm potažené plastovým návlekem
- přeřezání znesnadněno otočnými články lana o celkové délce 1200mm
- bezpečné a pohodlné uzamčení zabezpečeno pomocí trubkového klíče
- hlava klíče v plastovém proveden
Zámek 8290EURDPS
- určen k uzamykání motocyklů, mopedů, jízdních kol a jiných předmětů, kde je vyžadována vysoká bezpečnost
- vyroben z odolné kalené válcované oceli
- trubková 10-ti stavítková cylindrická vložka odolná proti paklíčům i vrtání
- snadné a bezpečné uzamčení zabezpečeno tlačítkovým uzamykacím mechanismem
- konstrukce zámku s atraktivní designem ve tvaru „pout“ s pryžovým návlekem zabraňuje poškrábání uzamykaných objektu (nebo jejich částí s max. rozměrem 80x90 mm)
- maximální délka zámku s napnutým řetězem 550 mm
- jednoduchá přeprava usnadněna kompaktním tvarem zámku po jeho složení
KONTI 9 / KONTI 12
- k uzamykání kontejnerů, popelnic, loděk a jízdních kol v půjčovnách atd.
- těleso zámku ze slitiny zinku
- řetěz ocelový - délku lze upravit dle požadavku zákazníka
- vysoká odolnost proti vytržení
- možnost uzamčení s vyjmutým klíčem
- možnost generálního klíče
- povrchová úprava - těleso lakované
- řetěz galvanicky pokoven
- dodán se spojovacím materiálem
- 2 klíče

 6) Mikročtečky, Mikrotečky a Čipy na kolo

Na veletrhu Pragoalarm/Pragosec 2005 byla představena novinka k ochraně a zabezpečení vybavení domácností, kanceláří, automobilů, motocyklů, jízdních kol, ale i uměleckých předmětů. Jedná se o patentovanou unikátní technologii mikroteček a elektronických mikročipů pod názvem KRIMISTOP.

Novou technologií jsou velmi malá polyesterová zrnka (kotouček z PVC o průměru 1 mm a tloušťce 0,1 mm), která se dají svou velikostí přirovnat k zrnkům písku. Aplikace se provádí natíráním nebo stříkáním velice pevného a přilnavého lepidla nebo laku s rozptýlenými mikrotečkami. Na celé ploše mikrotečky je zapsán identifikační kód. Tento kód je jedinečný a nikde na světě nezaměnitelný. Zjištění identifikačních údajů zapsaných na mikrotečce se provádí opticky jednoduchými přenosnými mikroskopy s 60 až 100 násobným zvětšením a s přisvícením.

         Mikrotečky a mikročipy tvoří spolu s aplikačními pomůckami různé sady. Sada dále obsahuje návod k použití, registrační a evidenční formulář a diskrétní obálku s přihlašovacími údaji. Ucelená služba klientům - centrální databáze - završuje kompletnost systému. Na příslušných internetových stránkách (www.krimistop.cz) lze také mimo zaevidování označeného předmětu velmi rychle ověřit, zda není odcizený nebo pohřešovaný. Předmět je možné vyhledat podle identifikačního ochranného prvku, výrobního čísla, na základě slovního popisu nebo kombinací těchto způsobů.

Mikročipy (přesněji transpondéry) jsou miniaturní elektronické prvky, které mají nevratně naprogramován identifikační kód přímo ve výrobě. Počet možných kombinací se pohybuje ve stovkách miliard a výrobce garantuje, že neexistují dva mikročipy se stejným kódem. Vlastní čip je pasivní a je aktivován pouze v poli příslušného čtecího zařízení. Pro zvýšení čtecího dosahu a zajištění odolnosti proti vnějším vlivům je čip vybaven miniaturní anténkou a společně s ní je zapouzdřen – je zhotoven transpondér neboli TAG. Provedení transpondéru určuje vhodnost aplikace na různé předměty a pro různá prostředí. Kód je čitelný pomocí elektronické čtečky, čtecí dosah je podle provedení čtečky a velikosti antény obvykle v řádu jednotek až několika desítek cm. Stejně jako mikrotečky ani mikročipy nelze dálkově vyhledat (jen v dosahu čtečky) a pokud nejsou čtečkou vybuzeny nevysílají žádné elektromagnetické vlnění.

Mikrotečky jsou miniaturní částice, na kterých je zapsán jednoznačný identifikační kód, stejný vždy pro jeden zásobník. Je vyloučeno, aby se stejný kód opakoval v jiných zásobnících. Podle typu zásobníku se aplikace provádí buď natíráním (pro menší předměty) nebo stříkáním (pro větší předměty) velice pevného a přilnavého laku s rozptýlenými mikrotečkami na vybrané předměty.
Vlastností nosného laku je citlivost na UV osvětlení, takto osvícené místo s aplikovaným značením je barevně zvýrazněno a umožní tak při identifikaci najít některé mikrotečky. K jednoznačné identifikaci předmětu stačí nalezení jediné mikrotečky. Nalezené mikrotečky se čtou jednoduchým kapesním mikroskopem, je tedy nutné je vidět. Mikrotečky nelze dálkově vyhledat a ani nevysílají žádné elektromagnetické vlnění.
Vlastní provedení mikroteček může být ve dvou variantách. V prvním případě je mikrotečka o průměru kolem 1 mm a síle asi 0,1 mm zhotovena z polyesterového filmu a laserem je ve fotocitlivé vrstvě vypálen kód. Druhou variantou jsou mikrotečky o velikosti 0,3 - 1 mm a síle asi 0,02mm v podobě kovového plátku. Tyto mikrotečky jsou zhotoveny metodou elektronové litografie, kód je vytvořen vynecháním materiálu znaků kódu (je "propálen") a lícová strana mikrotečky je opatřena holografickými ochrannými prvky, zajišťujícími její nezfalšovatelnost.
Zásobníky nejsou běžně samostatně prodejné, jsou součástí identifikačních sad.

Mikročipy se vyrábějí v celé řadě frekvencí a typů a do systému KRIMISTOP jsou zařazovány takové, které svými vlastnostmi zapadají do celkové koncepce systémového řešení.
Základní sada Kolo Standard vyjde u KRIMISTOPU na 250 Kč s DPH
. Sada je určena pro označení a evidování 1 jízdního kola.
Obsah: 1ks mikročipu v držáku, 1ks kódovaná evidenční etiketa, sada výstražných samolepicích etiket, návod, registrační/evidenční fomulář, odpovědní obálka a diskrétní obálka s přístupovými kódy.
Aplikace se provádí do sedlové trubky rámu kola, nehodí se pro rámy se zkrácenou sedlovou trubkou.
Sada Kolo UPGRADE (STANDARD/EXTRA) vyjde u KRIMISTOPU na 635 Kč s DPH. Identifikační sada pro označování jízdních kol. Umožní doplnit označení jízdního kola s aplikovanou sadou Standard na úroveň odpovídající sadě Extra.
Obsah: 1ks zásobník s 2500 ks mikroteček v laku, 1ks knoflíkový mikročip, 1ks skleněný mikročip, návod, evidenční fomulář a diskrétní obálka s kódy.
KRIMISTOP navázal spolupráci s výrobci kol Galaxy, které se rozhodlo většinu dodávaných jízdních kol svým zákazníkům zdarma ochránit systémem KRIMISTOP.
Spolupráce KRIMISTOPU s policií více ZDE...

.7) Mikročipy RFID
Přímý nástupce čárových kódů, je zde možnost zápisu více dat do čipu na majetku. Z malých čipů-tagů, lze následně načítat a opakovaně přepisovat pomocí rádiových vln, toto zpracování se však neděje po jednotlivých čteních jako u v současnosti používaných čárových kódů, ale hromadně. VÍCE...

8) Forenzní identifikační značení jízdních kol prostřednictvím syntetické DNA
Na rám kola je nanesena syntetická DNA, která bude po zaschnutí pouhým okem neviditelná. Značení se pozná použitím UV lampy. Kolo bude také vyfoceno a zaneseno do lokálního i celostátního registru

 9) Ostatní

Na trhu se v současnosti nachází mnoho různých druhů zámků. 

Nejlepší je asi z těch klasických spirálový zámek lankový se silným lankem.

Na obrázcích můžete např. vidět nabídku z webu www.eddy.cz

* lankový zámek s držákem ke kolu
* ocelové lanko - prům. 5 mm, délka 1800 mm
* odolný proti vyhmatání číselného kódu a vyhmatání planžetou
* mohutný uzamykací mechanismus
* přestavitelný číselný kód (10.000 kombinací)
* jednoduché vyjmutí zámku z držáku

DISKUTUJTE, PTEJTE SE! zde...

VZKAZNÍK
FUN FOTO VÍCE...
 NAŠE IKONKY
 SPŘÁTELENÉ WEBY
Cyklotrasy.info