KALENDÁŘ

  POČÍTADLA
TOPlist

KOLEM NEZIDERSKÉHO JEZERO

Jsme manželé +50 proto jsme se rozhodli objet jezero na tři etapy s ubytováním na pevném místě, bez nutnosti vozit s sebou bagáž.
Ubytování jsme byli na maďarské straně jezera (Baf u Šopronu) v podstatě na trase cyklostezky. Ubytování v „Maďarsku“ vyjde o hodně levněji než v „Rakousku“. Na druhé straně ale v „Rakousku“ získáte See Card na kterou máte nespočet finančních slev (trajekty, koupaliště). Rozdělili jsme si cestu na tři etapy, s tím že jsme přijeli do přístavu autem, přepravili jsme se na druhou stranu trajektem a vraceli se k autu na kolech… samozřejmě v prostředním úseku jsme museli dvakrát přeplout na druhý břeh.
Pokud někdo není „polykač“ kilometrů, či nemá v plánu objet celé jezero, tak doporučuji vynechat maďarskou stranu.

Maďarská strana – západní část: nekvalitní silnice, nevlídné obce. Východní část nekonečné rovné useky mezi silnicí a poli. Jediné co stojí za shlédnutí je zámek ve Fertodu. Vstupné něco přes 200 Kč, platit můžete v EU nebo Ft (vyjde o něco levněji), dostanete list s výkladem v češtině. Další místo je Šopron, to určitě zvládnete jako my cestou do ČR, cca 1 hod. prohlídky starého města. Velice zanedbané památky, necitlivé zásahy do historie. Neměli jsme Forinty, tak jsme parkovali mimo parkovací zónu, hned při zaparkování se objevili somrající cikáni, dali jsme jim pár drobných centů… z obavy aby nepoškodili auto.

Rakouská část to jsou krásné cyklostezky mezi vinicemi.
Přívozy: cca 6 EU/os + kolo, (podle ceníku by to mělo být 10 EU, asi to bude cena v sezoně), v některých přístavech se prodávají lístky na lodi, v některých u kasy. POZOR zjistěte si opravdu důkladně plavební řád. Některé přívozy plují každou půlhodinu (Illmitz – Morbisch), jiné jen některé dny…
Koupaliště: Okruh jsme zakončili koupáním, v každém přístavišti jsou pláže (cca 5 EU, po 14 hodině levnější), pokud si naplánujete okruh tak aby jste přijeli k autu do přístavu k 17 hodině, potom už jsou vstupy volné, na vykoupání po cestě to bohatě stačí.
Parkování: v každém přístavu je opravdu veliké parkoviště. Nikde jsme neviděli parkovací hodiny ani nikdo nevybíral (možná to bude jiné v sezoně), pokud budete na kolech není problém zaparkovat na okraji městečka a dojet do přístavu na kole.
Stojí za to navštívit: městečko Rust, na každém komíně na náměstíčku je čapí hnízdo s čápem (neuvěřitelné), vedle věže v ulici Hauptstrasse 4, Kirchengasse 5 je prodejna místních vín… velice příjemní mladí lidé Vám nabídnou ochutnávku svých produktů a přidají vysvětlení k vínům….

Kvalitní cyklomapu této oblasti Vám zdarma zašle Rakouské turistické centrum v PHA. Na rakouské straně značení asi lepší než v „Maďarsku“ , já jsem měl cyklonavigaci DAKOTU 20, takže jsem příliš značení nevnímal…

Více o Neziderském jezeru si můžete přečíst zde...